Nowa technika produkcji może znacznie obniżyć koszty wyświetlaczy QD-OLED.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nowa technika produkcji może znacznie obniżyć koszty wyświetlaczy QD-OLED.

b5f3ad_QD_OLED.jpg
Naukowcy z Kyung Hee University Display Research Center opracowali nową metodę osadzania kropek kwantowych do tworzenia ekranów wykorzystujących konwersję kolorów, która jest w stanie znacznie obniżyć koszty produkcji.

Wyświetlacze wykorzystujące właściwości konwersji kolorów kropek kwantowych wchodzą na rynek dopiero w tym roku wraz z wprowadzeniem pierwszych telewizorów w technologii QD-OLED, których ceny nie są tak rewelacyjnie wysokie jak na absolutną nowość. Jednak koszty produkcji mogą wkrótce być jeszcze niższe, nie tylko dla QD-OLED, ale dla wszystkich innych technologii, które wykorzystują tę samą zasadę działania, dzięki nowej technice osadzania kropek kwantowych opracowanej przez Kyung Hee University Display Centrum Badawcze w Korei Południowej.Problem z nadmiarem niebieskiego światła


Ekran QD-OLED składa się z warstwy emisyjnej OLED tylko w kolorze niebieskim, która dla każdego piksela jest pokryta kropkami kwantowymi dla subpikseli zielonego i czerwonego. Podczas gdy niebieskie światło przechodzi przez zwykły filtr barwny dla subpiksela tego samego koloru, w przypadku czerwieni i zieleni fotony emitowane przez warstwę OLED są pochłaniane przez kropki kwantowe, które z kolei ponownie emitują odpowiednio czerwone i zielone światło, dzięki czemu prawdziwa i właściwa „konwersja” długości fali. Jak każdy proces fizyczny w świecie rzeczywistym, absorpcja przez kropki kwantowe nie jest jednak w 100% idealna, ale niewielka część fotonów wymyka się procesowi konwersji, potencjalnie zanieczyszczając „czystość” czerwonych i zielonych subpikseli. Aby móc całkowicie odfiltrować niebieskie światło z innych podstawowych kolorów,


Areozol zamiast druku strumieniowego
Obecnie kropki kwantowe są osadzane na panelu OLED w procesie drukowania strumieniowego. Naukowcy z Kyung Hee University Display Research Center opracowali zamiast tego metodologię, która zamiast kropek kwantowych w roztworze wykorzystuje proces osadzania waporyzacyjnego, w którym nanocząstki mieszają się w aerozolach z tlenkami metali, tworząc cienką warstwę na powierzchni ekran o właściwości odbijania niebieskiego światła.
18c399_cms_temp_article_06173708573133.jpg
Pozwala to nie tylko na zablokowanie ucieczki światła niebieskiego w kanałach czerwonym i zielonym, ale także na poprawę wydajności konwersji kolorów poprzez wykorzystanie odbić w warstwie kropek kwantowych. W szczególności, zgodnie z badaniem opublikowanym w Chemical Engineering Journal, proces ten pozwoliłby przy warstwie zaledwie 3 mikronów, w porównaniu z obecnie wymaganymi 11, poprawić wydajność konwersji o 40%, bez liczenia oszczędności netto w zakresie materiałów z redukcją o ponad dwie trzecie. Jak zwykle okaże się, ile czasu zajmie przeniesienie tej techniki z laboratorium na skalę przemysłową.
dday
 
Do góry