Nienaturalne i cukierkowe kolory na OLED

S

simon333

Guest
Witam !!!

Zastanawiam się czy czekać na diody organiczne ale po rozpatrzeniu niektórych faktów........

Technologia OLED ma nienaturalne i cukierkowe kolory czego potwierdzeniem jest mój telefon Samsung Wave.Na początku kolory mnie cieszyły ale doszedłem do wniosku,że są po prostu nienaturalne (kolor skóry może i się zgadza,ale jak telefon ma wyświetlić kolory jaskrawe - czerwony,żółty itd,to świecą one już nieźle cukierkowo).
Myślałem,że to wina firmy Samsung ,która słynie z takich "dziecinnych kolorów".Niestety inne firmy też to potwierdzają

np. 31 cali LG OLED
LG OLED 31 inch OLED en 3D OLED - IFA 2010 Raw video - YouTube

tutaj kolejny dowód
OLED-Tv vs LCD-Tv - YouTube

Pomimo,że takie kolorki cieszą oko jak dla mnie są po prostu nienaturalne.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na razie telewizory Oled to były tylko prototypy które nie miały wszystkich potrzebnych regulacji.
Wstrzymałbym się do wizyty na targach CES - styczeń 2012.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Naturalność jest do ustawienia zawsze jeśli ktoś nie lubi zbyt podkręconych kolorów, ale jeśli chodzi o kontrast i masę barw jakie wyświetlają oldy powaliła mnie na tym materiale z drugiego linku. Kiki mowił że oledy robią wrażenie ale żeby aż taka duża różnica była widoczna nawet na video !!! Idzie nowe i tylko szkoda że nie przyszło wcześniej... :D
 
S

simon333

Guest
Swoją drogą,ciekawe kiedy pojawi się technologia która nie będzie miała żadnych ustawień obrazu.Nie będzie regulacji jasności,kontrastu,koloru,odcienia i żadnych trybów standardowy,dynamiczny,naturalny,film itd.Będzie tylko "tryb rzeczywisty" pokazujący kolory takie,jakie są za oknem a jak wiadomo one nie wymagają regulacji (mówię tylko o samych kolorach a nie o płynności ruchu czy rozdzielczości).Nie będzie wtedy mowy o żadnej kalibracji obrazu.Pomarzyć zawsze można ale za jakieś 10 -15 lat może będzie to standard.
 

leszekkl

New member
Swoją drogą,ciekawe kiedy pojawi się technologia która nie będzie miała żadnych ustawień obrazu.Nie będzie regulacji jasności,kontrastu,koloru,odcienia i żadnych trybów standardowy,dynamiczny,naturalny,film itd.Będzie tylko "tryb rzeczywisty" pokazujący kolory takie,jakie są za oknem a jak wiadomo one nie wymagają regulacji (mówię tylko o samych kolorach a nie o płynności ruchu czy rozdzielczości).Nie będzie wtedy mowy o żadnej kalibracji obrazu.Pomarzyć zawsze można ale za jakieś 10 -15 lat może będzie to standard.


Z tym jest problem, bo kolory w dużej mierze zależą od nadawcy programu :smile:
 

z3

New member
Bez reklam
Zależą ale tylko w teorii, ponieważ są standardy, których powinien się trzymać. A OLEDy mam nadzieję, że będą miały możliwość zaawansowanej kalibracji bo to co pokazują na targach to maksymalne przegięcie przesycenia wszystkiego.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Recenzent oled 15 LG na flatpanelshd zachwalał obraz tego panelu po kalibracji, wywarł na nim takie wrażenie ze szkoda mu było wracać do normalnego monitora. Jak ma być ustawiony monitor na targach ? Pod entuzjastę 1% czy raczej efektownie, czyli pod normalnych użytkowników których jest 99%. Jak porównywałem kiedyś crt(tryb rgb) do lcd to różnica w kolorach i odcieniach wydawała mi się podobna, podobnie jak to co ukazali w tym filmie, lcd przy crt i był podobny brak odcieni koloru i kontrastu na lcd, wydawało się ze to dwa rożne obrazy a na zaprezentowanym filmie też obserwuje gigantyczną przewagę oledu. Na teraz każdy fachowiec przyznaje ze idzie nowe, pan Kiki z tego portalu też zachwalał te tv na targach... Ja widząc ten film na yt jestem w niebo wzięty.
 

don111

Banned
Naturalność jest do ustawienia zawsze jeśli ktoś nie lubi zbyt podkręconych kolorów
no raczej obraz na LCD/LED temu przeczy, zwłaszcza w porównaniu do kolorów i ogólnego charakteru obrazu na plaźmie
LCD nie da się ustawić podobnie, nawet jeśli teoretycznie wszystko jest idealnie ustawione i zmierzone to coś nie do końca jest OK w kwestii naturalności
miejmy nadzieję że z OLED tego problemu nie będzie
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Don111- W kwestii naturalności chodziło mi o zmniejszenie tego przesycenia koloru o którym była mowa, bo masz racje pisząc że niestety lcd nigdy nie wyświetli takiej charakterystyki obrazu co PDP. O jakość obrazu w oled można być spokojnym, plazma zawdzięcza dobrą charakterystykę obrazu przez podświetlenie piksel na piksel, tu będzie tak samo. W LCD wszystko wygląda sztuczniej bo niestety musi takie być, kontrastu piksel w piksel nie da się zastąpić podświetleniem jak w lcd (nawet podzielone na strefowe), to nie to samo. To widać zwłaszcza w ciemnych scenach, gdzie na plazmie widnieje jasny element a obok niego ciemny kolor, na lcd wszystko to nie robi takiego wrażenia, kolory nie kontrastują tak ze sobą. Co do jeszcze LG i ich inwestycji w oledy, cieszy mnie to. W sytuacji gdzie wszędzie słyszysz narzekania i widzisz zastój w technologi ta firma pnie się w góre w moim rankingu. Niedługo za kilka miesięcy wyjdzie już ten 55 cali OLED od LG w cenie 8000$, za rok cena spadnie o połowę. Zobaczymy jak przyjmą go recenzenci ale tak szacuje że za 2 lata będę sobie w stanie kupić jakiegoś oldea od LG 42 calowego. Ja już nawet nie myślę kupować następnego tv opartego na LCD, znowu się zawiodę... co najwyżej plazma w oczekiwaniu na OLED bo przynajmniej na PDP mogę cieszyć się obrazem któremu nie brakuje kolorów czy kontrastu.
 

pedro1

New member
Bardziej liczę na Samsunga na CES, niż LG, który tak naprawdę jest substytutem OLED-a (podświetlenie oled white + filtry tft, co by to miało znaczyć), ale pewnie dzięki temu będzie znacznie tańszy.

Co do naturalności barw, pewnie będzie trzeba poczekać na modele przedprodukcyjne puszczone w obieg, bo na CES wątpię, aby pozwolili zmieniać ustawienia i robić testy, a jestem więcej jak pewien, że ustawienia będą niemiłosiernie wyżyłowane, kolory blisko max i kontrast jakby inaczej pewnie też.
Na załączonych chociażby w tym temacie linkach do oled-ów też widać zbyt mocne podbicie kontrastu jak i kolorów, obraz jest przepalony i gubi szczegóły i jak tu oceniać, jedyne co pewne, to wysoki kontrast statyczny, a to już dużo, pozostaje tylko pytanie, czy poradzą sobie z wiernym oddawaniem barw po kalibracji, bo o kontrast się nie martwię.
 
Do góry