Naziemna DVB-T2 od 2014 roku.

Wołek 1967

New member
Witam. Czytałem niedawno artykuł ,że trwają testy w naziemnej tv w standardzie DVB-T2 i który w polsce będzie obowiązywał od 2014r. Przymierzam się do kupna nowego telewizora po nowym roku. Ale teraz zastanawiam się czy ten,,nowy nabytek" będzie musiał mieć wbudowany tuner DVB-T2? aby odbierać dodatkowe naziemne kanały.Jak wiem to teraz prawie żaden nowy tv w sprzedaży niema tego tunera Dvb-t2,czy trzeba będzie kupić dodatkowy tuner czy czekać aż w telewizorach zaczną montować tuner? Sytuacja podobna tak jak było z przejściem na DVB-T.
 

kuba78

New member
To nie to samo.
DVB-T2

Część programów będziesz mógł odbierać, a część nie, zależnie co nadawca wrzuci w nowy system nadawania.

Albo jak obecnie z telewizorami analogowymi, dokupując przystawkę dvb-t2, mpeg-4 obejrzysz wszystko, ale ......
Nowy system umożliwia odbiór sygnału UHDTV, co i tak się łączy z wymianą tv.
Nasz sprzęt szybciej się starzeje niż przypuszczamy.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Żeby odbierać DVB-T2 trzeba mieć tuner przystosowany do takiego odbioru ,na tunerach DVB-T nie da się nic odebrać ,w chwili obecnej chyba nawet na polskim rynku nie ma takich tunerów .Polska i tak będzie musiała przejść na ten standard ,gdyż taka jest dyrektywa Unii Europejskiej ,wszyscy nasi sąsiedzi tak nadają Czechy ,Rosjanie a nawet Ukraińcy .Ostatnio na to nadawanie przeszli Włosi i Belgowie a teraz Niemcy ,więc jest to tylko kwestia czasu .Takie nadawanie pozwala lepiej wykorzystać mux o ok.30% przy tych samych kosztach nadawania ,czyli będzie można np. zwiększyć ilość programów
 

Wołek 1967

New member
Z tego wynika ,że wstrzymać się z teraz kupnem tv lub szukać telewizora z tunerem DVB-T2 .Chyba znalazłem coś ? czy ten będzie Toshiba 42VL963G TV Standards PAL I/BG/DK; SECAM BG/DK/L, NTSC BG 4.43
Ilość kanałów ATV (100), DTV (9999)
Analogowy Tak
DVB-T Tak
DVB-T2 Tak
DVB-C / DVB-C (HD) Tak
DVB-S / DVB-S2 (HD) Tak
H.264 Tak
DVB Common Interface+ (CI+) TaK
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Lepiej na razie nic nie kupować i zobaczyć jak się sytuacja rozwinie ,podobnie było z tunerami DVB-T naściągali chińskich modelów do marketów a potem się okazało że te tunery nie spełniają wymogów ,podobnie było ostatnio z tunerami Apollo ,Manta i innymi UKE zakwestionowało te tunery bowiem wytwarzały zbyt duże zakłócenia elektromagnetyczne ,teraz producenci gorączkowo wymieniają te modele ,a osoby które kupiły mają kłopot .Dlatego najlepiej się wstrzymać z zakupem czegokolwiek ,testy prowadzi wyłącznie TVP z dwóch nadajników w Warszawie (jeden prawdopodobnie na PKN) ,a znając pomysły Telewizji
Polskiej jeszcze dużo się może zmienić do 2014 r
 

Gie

Member
Bez reklam
Chyba żartujecie kiedy piszecie o rychłym wejściu DVB-T2. Jeśli pojawi się DVB-T2 to w MUX5 który pewnie będzie zawierał płatne kanały kodowane. Wtedy odpowiedni sprzęt zapewni nadawca. MUX1, MUX2, MUX3 jeszcze długo będą nadawać w DVB-T. Myślę że 5-6 lat spokojnie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Z wypowiedzi jakie czytałem to płatnych muxów prawdopodobnie nie będzie gdyż podobno nie ma chętnych na takie nadawanie ,sama koncesja to 13 mln w przypadku programu SD i ponad 26mln w przypadku programu HD ,wiec baza abonentów by musiała być duża ,ewentualnie sama TVP by mogła włączyć wszystkie swoje programy do naziemnej telewizji cyfrowej w ramach powszechnej opłaty audiowizualnej ,która by zastąpiła abonament RTV
Powiem szczerze ,że nie bardzo wiem czemu te testy mają służyć ,pamiętam taki czas kiedy TVP testowała nadawanie TVP Sport chociaż nigdy nie mieli zamiaru oferować tego programu jako darmowego
Moim zdaniem błąd był na początku ,lepiej było poczekać jeszcze 1-2 lata z wyłączeniem telewizji analogowej i od razu przechodzić na DVB-T2
 

andreas2012

New member
no i biznes TV sie bedzie krecil, i LCD wiecznie zywe:( jak tu wprowadzac 2k 4k OLED jak do odbioru SD wkrotce trzeba bedzie TV wymienic albo przystawke kupowac?
 
Do góry