NapiProjekt - rodzaje napisów

softwar

New member
Witam,

piszę w imieniu serwisu NapiProjekt. Wielu naszych użytkowników ma problemy z odtwarzaniem napisów w swoich stacjonarnych odtwarzaczach/telewizorach. O ile program NapiProjekt umożliwia ustawienia formatu oraz kodowania napisów, o tyle spora część użytkowników nie radzi sobie z tym. Dlatego chcemy wprowadzić "profile napisów". Profile takie byłyby jednorazowo ustawiane na etapie instalacji programu.

Np. Profil "TV Samsung" pobierałby zawsze napisy w formacie MicroDVD i w kodowaniu UTF8.

W związku z tworzeniem powyższych profili, mam do Was pytanie odnośnie używanego przez Was formatu i kodowania napisów w Waszych sprzętach. Jakie ustawienia/nazwy profili proponujecie?

Formaty napisów do wyboru:
MicroDVD, SRT, TMPLayer, MPL2

Kodowania napisów:
ANSI, UTF8, UTF7, Unicode, ASCII (bez polskich ogonków "ą"="a" itp.)

Chciałbym się dowiedzieć, czy np. wszystkie marki odtwarzają format MicroDVD, czy np. może jest tak, że Sony odtwarza tylko format SRT. Analogicznie chciałbym się dowiedzieć jak jest z kodowaniem, czy wszytskie TV/odtwarzacze stacjonarne radzą sobie z UTF8?

Mam nadzieję, że mi pomożecie w "uproszczeniu kwestii napisów" dla mniej doświadczonych użytkowników.
Wystarczą krótkie informację typu:
"Mój Philips [nazwa modelu] poprawnie odtwarza napisy jedynie w formacie SRT i kodowaniu ANSI".
lub
"Wszystkie sony i samsungi odtwarzają bez problemu MicroDVD w UTF8".
Im więcej takich informacji od większej ilości użytkowników, tym łatwiej będzie ogarnąć ten temat.


pozdrawiam i z góry dziękuję.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Dla powyżej 95% omawianych w tym dziale playerów Full HD standardem są napisy .SRT, kodowane jako Central European, czyli ANSI. Co istotne, format .SRT ANSI otworzy k a ż d y player, czy to DVD czy Full HD. Oczywiście każdy prawidłowo odtworzy również napisy w Unicode, czyli UTF-8, ale jednak CE przyjęty jest jako standard. Standardu CE nie ma bodajże tylko Netgear EVA serii 9xxx, ale tego nikt normalny już nie kupuje.

Z uwagi, że bardzo niedoskonałe napisy .TXT (bez znaczenia czy MicroDVD, TMPLayer czy MPL2) tak naprawdę stosowane są właściwie tylko w Polsce, należałoby zrezygnować z nich całkowicie na rzecz .SRT, które są światowym standardem.
 

softwar

New member
dziękuję za odpowiedź, a co z telewizorami? Również SRT+ANSI/UTF8?

Co do playerów to sprawa jest już raczej jasna, mam jeszcze pytanie o rozszerzenie pliku z napisami. Domyślam się, że jest to *.SRT, natomiast obiło mi się o oczy jeszcze rozszerzenie *.sub.
 
Do góry