Nadchodzą urządzenia z Amlogic S905X5

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Firma SEI Robotics rozpoczęła prezentację nowego boxa wykorzystującego najnowszy układ firmy Amlogic, czyli SoC S905X5. Wśród nowinek Dolby Atmos, eARC, zmienna częstotliwość odświeżania i inne.
Największym ulepszeniem układu S905X5 jest jego wydajność, ponieważ będzie wykorzystywał 6-nanometrowy proces produkcyjny, co jest skokiem naprzód w stosunku do 12-nanometrowego procesora S905X4, a to może spowodować, że mniejsze sprzęty, takie choćby jak dongle Chromecast 4, będą mogły mieć więcej mocy w mniejszym urządzeniu i będzie mniej problemów z ciepłem. Według plotek układ ten ma zostać zastosowany w nowej generacji Chromecast. Na LinkedIn firma SEI informuje, że jej referencyjny box zużywa o 50% mniej energii dzięki zastosowaniu nowego układu.
Firma wspomina też o GPU Mali-G310 taktowanym zegarem 1 GHz i procesorze VPU obsługującym kodeki AV1, H.265, VVC/H.266, VP9 i inne główne plus VRR (Variable Refresh Rate), HDR10/10+, HLG, TCH PRIME i QMS (Quick Media Switching Nowy procesor może wykorzystywać zaktualizowane rdzenie Cortex-A510 firmy ARM, które zadebiutowały w 2021 roku.
Ciekawie wygląda AI-SR (AI superrozdzielczość). To metoda upscalingu, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do zapewnienia lepszej jakości obrazu. Na przykład można przesyłać strumieniowo wideo 1080p60 na telewizor 4K w jakości zbliżonej do streamingu wideo 4K. AI-SR działa poprzez analizę oryginalnego obrazu i identyfikację jego kluczowych cech, takich jak krawędzie, tekstury i kolory. Następnie wykorzystuje te informacje do wygenerowania nowego obrazu o wyższej rozdzielczości, który zachowuje te cechy.

Układ będzie też mógł obsłużyć do 8GB pamięci RAM (DDR3/3L/4, LPDDR3/4/4x)
Na razie nie wiadomo, kiedy nowy układ zacznie pojawiać się w nowych urządzeniach.
Według wstępnych informacji podstawowa specyfikacja wygląda tak:

CPU – Quad-core Armv9 CPU (likely Cortex-A510 cores) delivering 40K+ DMIPS
GPU – Arm Mali-G310 V5 entry-level GPU clocked at 1 GHz for 4K HDR user interfaces
VPU – Up to 2x 4Kp60 10-bit H.266/VCC and AV1 video codecs, and the usual VP9, AVS3, H.265/HEVC, H.264
AI accelerator – 4 TOPS NPU enabling AI-SR
Process – “Second generation” 6 nm process
System Memory & Storage – TBD
Video Output – HDMI 2.1 up to 4Kp60 with eARC (enhanced audio return channel), VRR (Variable Refresh Rate), QMS (Quick Media Switching)
Audio – Support for Dolby, Dolby Atmos
Networking – Ethernet port, likely WiFi and Bluetooth
USB – 2x USB Type-A ports, 1x USB Type-C port
 

Attachments

  • SEI box.jpg
    SEI box.jpg
    260,7 KB · Wyś: 50

Chromcas4

New member
Witam czy takie układy będą posiadać opcje płynny ruch? Czyli interpretacja klatek na sekundę jeśli tak to ciekawe czy będzie to odblokowane np. wideo 1080p 24 k/s strimowane w kodi w czasie rzeczywistym zmienia na super rozdzielczość do ,60 k/s
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Sorry ale chyba nie bardzo wiesz o co pytasz.
Za interpolację klatek,czyli również prace upłynniaczy ruchu odpowiedzialny jest procesor TV.
Upscaling , bez znaczenia na żródło sygnału jest standardem.
 

Chromcas4

New member
Aha ja mam tak że mam stary tv nie mam opcji płynny ruch ale mam na pc program svp projekt połączony z MCP -hc na kodi zmieniłem odtwarzacz na MCP -hc xml. I w strumieniu video jest odtwarzane w np 60 FPS . Istnieje svp na androida ale stronie svp projekt piszą że tv boxy są na razie słabe

 
Do góry