Na ilu calach oglądać filmy w Full HD?

gutek78

New member
Witam. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne zagadnienie. A dokładniej chodzi o to, na ilu calach najlepiej jest oglądać filmy z płyt blu-ray? Niektórzy mówią, że nie opłaca się inwestować w tv większy niż 65 cali bo na takim obraz jest dobry tylko z kilku metrów. W najbliższym czasie czeka mnie przeprowadzka i kino domowe będę mógł zaadoptować w trzech pomieszczeniach o różnej wielkości. I stąd moje pytanie w co lepiej inwestować jeśli chodzi o filmy z blu-ray? Czy w telewizor o przekątnej 65 cali, aby móc cieszyć się dobrą jakością obrazu nawet z małej odległości, czy zainwestować w projektor aby wyświetlać filmy na 100-120 calach i oglądać z dużej odległości? Nie chodzi mi tutaj już nawet o kwestie finansowe lub wielkości pomieszczenia, a po prostu o to, na ilu calach można cieszyć się z jak najlepszej jakości filmów blu-ray.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Poszperaj troche na forum, ten temat przewija sie co chwile.
W duzym skrocie, ja na 80" ogladam z 4m, ale jak chce faktycznie czerpac radosc i zalety dobrego materialu HD to spokojnie mozna duzo blizej.
Generalnie projektor to kino pelna para, co nie znaczy ze nie mozna sie cieszyc mniejszym tv. Podaj konkretne odleglosci i bedzie wiadomo co dopasowac do czego.
 

fluid

Banned
Wedlug mnie 65 " zupelnie wystarcza zachowujac oczywiscie odp. odleglosc od tv, w moim przypadku to max 3 m. no i nie mozna zapominac o nie byle jakim zestawie kina domowego , to podstawa !
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zawsze jest lepiej siedziec dalej i posiadac przy tym odpowiednio duza przekatna, jak mniejszy tv a siedziec blizej. To nie dziala tak ze wezmiesz iPada 10" i bedziesz ogladal z odleglosci 40cm sadzac ze teoretycznie jest to samo jak 4m przy 120" z projektora. Podstawa to znalezc optimum.
 
Ostatnia edycja:

gutek78

New member
Poszperałem, od dłuższego czasu przeglądam to forum. I właśnie chodzi mi o jak najlepsza jakość obrazu, a nie o jak największą przekątną. Lubie obraz, który jest ostry jak żyleta, a wiadomo, że im większa przękątna, tym obraz jest gorszy i bardziej rozmazany.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Gwarantuje Ci ze przy 80" przy dobrym materiale HD obraz jest ostry jak filmy z Rocco. Tez lubie ostry obraz i uwierz ze trzeba sie mocno przyblizyc aby komfortowo ogladac kazdy detal materialu HD, dobrym przykladem jest tutaj film Samsara, z 4m nie ma mowy aby przy 80" dostrzec kazdy detal ujec tego filmu. Albo inaczej - pelen komfort jest przy 2.5m.
Dlatego tez jak budzet masz wiekszy to min.65".
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy piszesz o tym samym Rocco co myślę? :D
Armanig, jaki u Ciebie projektor?

Pisze o tym samym, ale widze ze kolega także znawca słusznych materiałów :)

Co do projektora to niestety na chwile obecna brak. Miałem i oczywiscie będę jeszcze miał,
ale jak wiesz z doświadczenia, mieszkając w "kwadracie" trudno to wszystko upchac,
tymbardziej ze juz i tak chodze napromieniowany tym całym sprzętem, jednym słowem MediaM.
w salonie :)
Glownie denerwowal mnie wiszący kabel hdmi w suficie (nie mialem możliwości kucia)
Ale dodam, ze kupiłem ostatnio dongla hdmi bezprzewodowego i mysle ze problem kabla juz by nie istnial.
Tak czy inaczej - Projektor to jedyne słuszne urządzenie do KD, tv traktuje jako polsrodek - mimo ze nie jest maly, to nigdy nie zastapi tego co oferuje projekcja.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Rozumiemm Cie, mimo iz od dawna zakladalem miejsce na kino w salonie, to taki duzy TV i tak by mi sie nie zmiescil. TV 46 szybko stał sie malutki ;) i wykorzystywanay jest na codzien to zwyklej telewizji. A tak to projektor zwisa z sufitu, nikomu nie przeszkadza, kabelki w suficie i wyglada jak bezprzewodowy. Mimo, ze nie jest topowy to frajda z ogladania filmow przeogromna ;) Niestety Rocco jesze nie goscil u mnie z projektora :)
 

gutek78

New member
dobra, przekonaliście mnie do tego projektora. To teraz jeszcze jedno pytanie - ile cali maksimum z projektora? Chodzi oczywiście o materiał Full HD. Będę mógł sobie pozwolić na max. 120-130 cali. Tylko nie wiem czy jest sens aż tyle? Spotkałem się ze stwierdzeniem, że Full HD z projektora na 120 calach jest podobne jakościowo do kilkukrotnie kopiowanej kasety vhs :-o ja niestety nie miałem okazji tego osobiście zweryfikować więc pytam o to was, drodzy forumowicze
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wg mnie kwestie są co najmniej dwie:
1) Ktos moze przesadził z tym VHSem, ale trzeba pmietac o tym, ze piksel na 120 calach bedzie mial ok. 1,5 mm.
2) z 2 metrow to dostrzezesz, tylko kto oglada 120 cali z 2 metrow. Powinenes usiasc przy takiej przekatnej pewnie w odleglosci 3.5 - 4 m. Grunt to komfort oglądania, Machanie glową na boki nie będzie miało nic z tym wspólnego. Ja dla przykladu moglem sobie pozwolic na zoom o szerokosci 240 cm, oglądanie z 3 m. Po kilku dniach zmniejszalem sukcesywnie, do obecnie cos ok. 200 cm. (ok.105-110 cali)
Po prostu nie mozna przesadzac, jak ze wszystkim.

U Ciebie jest podobnie, 135 cali to ok. 240 cm szerokosci
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mialem +/- 110"-120 z 4m i bylo super.
Porownanie do VHS to oczywiscie mocna przesada (delikatnie mowiac)
Jezeli mialbym ogladac tylko BR (ale nie tylko) to naturalnie celowalbym w projektor a do tego jakis mniejszy tv do reszty.
Oczywiscie zaciemniamy pomieszczenie i stwarzamy odpowiednie warunki, a potem to juz tylko popcorn i uczta.
Pamietam jak kiedys na projekcji puszczalem wizualizacje z WinAmpa (ktos jeszcze z tego korzysta?), ogladalem tak godzinami tworzace sie animacje w rytm muzyki. Psychodeliczne przezycia przy takiej przekatnej.
Fox - jak znam zycie to przyjdzie jeszcze czas u Ciebie na projektor, w sam raz by tam pasowal Ci taki wyjezdzany ekran z sufitu :)
 
Ostatnia edycja:

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mialem +/- 110"-120 z 4m i bylo super.
Porownanie do VHS to oczywiscie mocna przesada (delikatnie mowiac)
Jezeli mialbym ogladac tylko BR (ale nie tylko) to naturalnie celowalbym w projektor a do tego jakis mniejszy tv do reszty.
Oczywiscie zaciemniamy pomieszczenie i stwarzamy odpowiednie warunki, a potem to juz tylko popcorn i uczta.
Pamietam jak kiedys na projekcji puszczalem wizualizacje z WinAmpa (ktos jeszcze z tego korzysta?), ogladalem tak godzinami tworzace sie animacje w rytm muzyki. Psychodeliczne przezycia przy takiej przekatnej.
Fox - jak znam zycie to przyjdzie jeszcze czas u Ciebie na projektor, w sam raz by tam pasowal Ci taki wyjezdzany ekran z sufitu :)

Powiem Ci że mam już wizję na projekt i jak by to wyglądało ale brak funduszy hehe:)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Takie wizualizacje z Winampa to jak w filmach i scenach w nocnych klubach - odlot (np. The Doors z 1991 r). Z Winampa korzystam jeszcze.... prawie na codzien, choc juz nie jest aktualizowany. Jaka alternatywa na obecne czasy?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobry film i zyciowa rola V.Kilmera. Jedno jest pewne, na pewno nie odpaliłbym takiej gry jak "Slender" na projektorze, za slabe serce - mi wystarczy 15" na laptopie i dziekuje, ale jak ktoś ma odwage to polecam (gra jest darmowa)
Co do Winampa to juz nie pamiętam kiedy ostatnio u mnie gościl, ostatni raz to pewnie jakies 8lat temu. Ta niezliczona ilość skorek, pluginow itp. Swietna sprawa.
Kiedys to był kultowy player i nic juz po nim mnie nie zainteresowalo. Sam chętnie sie dowiem co dziś jest na topie.
 
Ostatnia edycja:

gutek78

New member
Również polecam grę Slender. I jeśli ktoś lubi gry w tym klimacie to warto zagrać w Amnesia - Mroczny Obłęd, niestety ta jest już płatna, ale ostatnio wala się w marketowych koszach po 9,99 zł, więc nawet jak za taką cenę to gorąco polecam ;-) A wracając do tematu projektora to coraz bardziej przekonuje się do tego rozwiązania. Mam o tyle dobrą sytuację, że wprowadzam się do nowego mieszkania i czeka nas umeblowanie go od nowa i można to robić stricte pod kino domowe ;-) co jeszcze lepsze - moja druga (ta ładniejsza) połówka - również jest kinomanką i podziela na równi ze mną chęć zrobienia w domu małego kina. Tak, czy inaczej, zdecyduje się raczej na 110 cali, to jest chyba rozsądny stosunek wielkości do jakości obrazu...
 
Do góry