Na co zwracać uwage przy wyborze kamery - jakie parametry

dymek84

New member
Witam serdecznie, proszę was o pomoc na jakie parametry zwracać uwage przy wyborze kamery HD.

1. Przetwornik obrazu: Wielkość
- 1/2,6" CMOS
- 1/4" CMOS 4,5 mm

2. Ogniskowa:
- 6,4-64 mm
- 4,1-61,5 mm
- 2,5 – 62,5
- 2,9 – 34,8 - to jest szerokokątny obiektyw
Dlatego, że jest to obiektyw szerokokątny mamy taką różnicę przy ostatnim myślniku?

3. Średnica filtra (mm):
- 30
- 58
- 37

4. Im więsza liczba pikseli tym lepiej ?

5. Maksymalna przysłona obiektywu to będzie "f" ?:
- 1,8 – 2,2
- 1,8 – 3,4
- f/1,8 - f/3,0
- f/1,8 - f/3,2
Prawda, że im wyższa druga wartość to lepsze nagrania w ciemniejszych miejscach, jeśli się mylę, proszę o info co wpływa na lepszy obraz przy słabym oświetleniu?

6. Czy lepiej wybrać kamerę z szerokokątnym obiektywam, czy z "tradycyjnym". Z tego co zauważyłem, to szerokokątny ma mniejszy zoom?

To by było na tyle, chyba, że coś mi się przypomni to napiszę :) Może macie jakieś swoje inne parametry, na które warto zwrócić uwagę.
Pozdrawiam :D
 

kris_kjk

New member
Co do pkt. 1. to lepsza jest większa matryca ... czyli mając 1/2.6" i 1/4" ... większą matryca jest ta - 1/2.6" (1:2.6=0.38") od tej 1/4" (1:4=0.25"). Większa matryca na ogół zapewnia lepszą jakość filmu w słabym oświetleniu.

Pkt.2. np. 6.4-64mm (to wielkość zoomu optycznego 64mm:6.4mm=10 krotny zoom optyczny), na wielkość zoomu cyfrowego nie należy zwracać praktycznie uwagi, im mniejszy pierwszy parametr ogniskowej tym obiektyw widzi pod większym kątem i tym bliżej obiektyw znajduje się od matrycy. Wielkość zoomu optycznego określa też inny parametr np. ogniskowa dla formatu 35mm 43,5 - 435 mm (10x zoom optyczny).

Pkt.3. Im większa średnica obiektywu (czyli pośrednio filtra) tym obiektyw jest "pewnego rodzaju bardziej - teoretycznie" szerokokątny i jaśniejszy. Większe średnice obiektywów (teoretycznie) dają lepszą jakość - rozdzielczość, mniejsze zniekształcenia, ale akcesoria do większych średnic obiektywów np. filtry są droższe.

Pkt.4. Im większa liczba pikseli tym lepiej. Warto pamiętać, że mniejsza liczba pikseli, ale na większej matrycy da nam bardzo często sporo lepszy obraz niż duża liczba pikseli na małej matrycy.

Pkt.5. F np. 1.8-2.2 dla obiektywu 6.4-64 mm oznacza, że dla ogniskowej 6.4mm f=1.8, a dla ogniskowej 64 mm f=2.2 .Im mniejsza wartość f tym obiektyw jest "jaśniejszy" i lepiej sprawdza się przy małej ilości światła.

Pkt.6. Kamera z obiektywem o ogniskowej mniejszej od 50mm już uważana jest za sprzęt z szerokokątnym obiektywem np. 24mm itp. Lepiej mieć w kamerce obiektyw z szerokim katem niż np. filmując grupę osób być zmuszonym oddalić się od filmowanego obiektu (nie zawsze da się w pomieszczeniu wejść w ścianę) aby objąć wszystkich, podobnie sprawa wygląda z filmowaniem widoków, obiektów, budynków (obiektyw o wąskim kacie to tak jak patrzenie przez długą wąską rurę np. na panoramę Tatr). Zoom optyczny ma sens ale tak do ok. 10x - 12x (prz filmowaniu z ręki), do takiego zoomu kamera bez statywu lepiej lub gorzej radzi sobie ze stabilizacją drgań ręki (oczywiście stabilizacja optyczna jest lepsza od elektronicznej), obiektyw nie daje większych zniekształceń. Oczywiście zoom optyczny np. 20x jest też super, ale sprawdza się w sprzęcie z bardzo dobra stabilizacją, bardzo jasnym obiektywem przy max. ogniskowej, pewnej nie trzęsącej się ręce operatora, steadicam lub statywem. Filmowanie obiektów z użyciem dużego zoomu najlepiej wykonywać ze statywu, pamiętając, że im większy zoom tym filmowany obiekt powinien być bardzo dobrze oświetlony.

Jeśli coś pominąłem lub przekręciłem, proszę o poprawkę ...

Też sporo czytam, stojąc przed wyborem kamery HD (hmm chyba któryś z modeli Canon) ... z racji ceny najbardziej odpowiada mi Canon HF200 - cena zbliżona do 2 tys. zł ... choć kuszą Canon HFS100 (troszkę za mały zoom), HFM36 (nowość ... wiec zero opinii) - ceny ok. 2,7 tys. zł.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Witam serdecznie, proszę was o pomoc na jakie parametry zwracać uwage przy wyborze kamery HD.

Możesz moją radę potraktować jak wybryk albo poważnie. Rada jest dla niefachowcow, czyli dla Ciebie oraz mnie. Fachowiec znajdzie najlepsza dla siebie kamerę, bez naszych porad. Potem ewentualnie będzie przeklinał sam siebie .:p

Ja uważam, ze najważniejszy jest wybór producenta. Tak jak przy samochodach jeden woli mercedesa inny adi, volvo lub BMW. :smile:

1. Przy kamerach warto zdecydować się najpierw na markę, Sony lub Panasonic
2. Zdecyduj czy chcesz dopłacić do ceny za dysk twardy i wizjer, czy wystarczy Ci karta pamieci i ekranik LCD-boczny.

Po podjęci decyzji kieruj się ceną. Im cena będzie wyższa, tym satysfakcja Twoja większa. Kupujesz kamerę na 3-5 lat. Nie warto oszczędzać 700-800zł i potem mieć niedosyt satysfakcji.

Jest jeszcze druga szkoła wybory, mam 2000zł i szukam na skapiec.pl czegokolwiek co jest w tej cenie lub troche tańsze.


Obie szkoły mają swoje zalety. Ty decydujesz.
 
Do góry