Montaż kina pod sufitem

balonik

New member
Cześć,
Mam pokój z otwartą kuchnią ok 45m2. W suficie mam przygotowane kable (głośnikowe, zasilanie, internet, kablówka). Pierwotnie plan był aby oddzielić kuchnię i salon ścianką RTV i tam umieścić cały sprzęt RTV. Jak to w życiu bywa koncepcja się trochę zmieniła. Chciałbym zachować tą dużą przestrzeń. Niestety kable dalej zwisają z sufitu. Pojawił sie pomysł projektora i ekranu pod sufitem. Zastanawiam się nad Optomą GT1080Darbee. Główne przeznaczenie projektora to 80% filmów/bajek, 20% TV. Polecacie? Dobry wybór? Dodatkowo chciałbym zapytać o:
1. Jak wasze doświadczenia z aplikacjami typu YouTube z dekoderów kablówki i projektorem?
2. Jeśli chodzi o projektor to sprawa oczywista, że można podwiesić pod sufitem ale jak się sprawa ma z pozostałymi elementami kina domowego (amplituner, dekoder TV) można podwiesić pod sufitem? Ma ktoś takie rozwiązanie? Jakie są ZA/Przeciw? Może macie jakieś zdjęcia z realizacji gdzie amplituner jest pod sufitem?

Pozdrawiam
Michał
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Będziesz pierwszy ;)
Przeciw:
- ciężar
- pilot może łapać gorzej, w zależności jaki będzie kąt.
- nie dostrzeżesz informacji z wyświetlacza
Wyjaśnisz skąd ten pomysł? Dlaczego nie może stać "normalnie"? Chodzi o to, że teraz zamiast oddzielającej ścianki masz całe okablowanie na środku sufitu i nie wiadomo co z tym zrobić, a z estetyką nie ma to nic wspólnego? To trochę "szpitalno-kawiarniany" styl...
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Wrzuc jakis plan pomieszczen. Bo cieko cos wywnioskowac.

Amplituner i dekodery podwieszac bez sensu, lepiej gdzies w rogu przy scianie stolik czy regal zrobic. Ptojektor i ekran podwieszany jak najbardziej tak. Telewizor - wez pod uwage ze tv bedzie wlaczonony caly dzien wiec caly dzien musialby tak zwisac natomiast tyl tv nie jest zbyt estetyczny. Tv zwisajace - rozwiazania najszybciej zobaczysz w kregielniach, tam sa tv podwieszone do sufitu.
 

balonik

New member
Będziesz pierwszy ;)
Przeciw:
- ciężar
- pilot może łapać gorzej, w zależności jaki będzie kąt.
- nie dostrzeżesz informacji z wyświetlacza
Wyjaśnisz skąd ten pomysł? Dlaczego nie może stać "normalnie"?

Moim zdaniem ciężar jest do "przeskoczenia" a pilot powinien łapać. Zgadzam się, że informacje z wyświetlacza nie będą dostępne no i sam dostęp do amplitunera będzie mocno utrudniony. Co do samej estetyki to jest wiele możliwości zabudowy i upiekszenia tego "tworu" i wkomponowania go w styl mieszkania.
Skąd pomysł? Jak już pisałem wcześniej. Plan zakładał zabudowę kuchenną (taką od podłogi do sufitu) oddzielającą salon od kuchni gdzie z jednej strony miały być szafki kuchenne a z drugiej szafka z TV i miejscem na cały sprzęt audio/internet/TV/. Przygotowałem w suficie przewody głośnikowe, zasilanie, skrętka oraz przewód do subwoofera. Po przemyśleniach zdecydowałem, że chciałbym zachować dużą przestrzeń i nie robić zabudowy oddzielającej kuchnię od salonu. Teraz mam problem co zrobić z kablami zwisającymi z sufitu. Pojawił się pomysł projektora i instalacji wszystkiego pod sufitem. Alternatywa jest taka, że te wszystkie przewody przekuć dalej na następną ścianę ale szczerze mówiąc to zajarałem sie pomysłem ekranu z sufitu i projektora. Dlatego pytam Was ekspertów czy widzieliście takie rozwiązanie i czy to ma sens. Tak wiem mogę być pierwszy...ale...do odważnych świat należy :)
Pozdr
Michał
 

balonik

New member
Zgodnie z prośba wrzucam rzuty pomieszczenia. Szerokość pomieszczenia to ok 6m a długość 7,25m. TV/Ekran miałby być w odległości ok 5m od kanapy. Kolorem zielonym zaznaczyłem wyprowadzenia kabli do głośników (dwa głośniki jako strefa w łazience), żółty kolor to subwoofer. Zamieściłem kilka opcji.
Opcja1: Tak miało to wyglądać na samym początku.
Opcja2: Podwieszony projektor razem z amplitunerem oraz ekran.
Opcja3: Przekucie kabli do następnej ściany i montaż TV na wysięgniku. Amplituner "normalnie" przy ścianie i TV
Opcja4: Przekucie kabli do następnej ściany, amplituner "normalnie" przy ścianie na szafce (wys.90cm). Podwieszany projektor, podwieszany ekran.
Opcja5: Jakiś inny Wasz pomysł?

Jakieś opinie o powyższych opcjach? Jakieś propozycje sprzętu do obsługi ww pomysłów (filmy/bajki 90% + muzyka).
Co do pytań technicznych. Pomieszczenie ma 2.73m. W tej chwili nie ma podwieszanego sufitu. Mogę zrobić częściowo podwieszany sufit aby zamaskować ekran, projektor, amplituner?
Będę wdzięczny za wszystkie Wasze sugestie.
Pozdrawiam
Michał
 

Attachments

  • salon1.jpg
    salon1.jpg
    16,5 KB · Wyś: 108
  • salon2.jpg
    salon2.jpg
    16,6 KB · Wyś: 93
  • salon3.jpg
    salon3.jpg
    15,8 KB · Wyś: 78
  • salon4.jpg
    salon4.jpg
    16,5 KB · Wyś: 57

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Aż prosi się o postawienie ścianki działowej z KG o grubości 10 cm i szerokości mniej więcej takiej jak ekran zaznaczony w "opcji 4". Będziesz miał jednocześnie swobodny dostęp do kuchni z dwóch stron jak również rozwiązany problem wiszących przewodów i szafki RTV :)
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Jak kolega wyżej :) Może zamiast Optoma 1080 Darbee , zastąpić ją Optoma 5000 i zewnętrzny procesor Darbee ? Poprawia się estetyka pomieszczenia .
Mam Darbee 5000s na sprzedaż :)

W dużej mierze jakość YouTube i innych aplikacji zależy od łączą internetowego .
Kolega ma Netflix 4K i wyświetla mu 720 / 1080 :) Tak muli w sieci :)

Pozdrawiam i miłego dnia
 
Do góry