MKV: "plik nieobsługiwany", źródłowy plik divx działa

cuthbert75

New member
Witam! Od dłuższego czasu próbuję dojść co może być nie tak. W związku z problemami w odtwarzaniu napisów poprzez DLNA spróbowałem przekonwertować sobie filmy do formatu MKV z wbudowanymi napisami. Wyniki otrzymałem co najmniej zaskakujące: W kilku przypadkach wszystko chodzi jak złoto, jednak w większości otrzymuję komunikat "plik nieobsługiwany" mimo, iż źródłowy plik .avi można bez problemu odczytać z DLNA tyle, że bez napisów. Musiałbym jeszcze zrobić dokładną analizę formatów ale na pewno dzieje się tak dla plików DIVX. Jakby to miało znaczenie telewizor to P42G30, program do konwersji to MkvMerge (najnowsza wersja). Oczywiście doszedłem już, że trzeba przy konwersji wyłączyć kompresję nagłówka. Aha... na komputerze wszystkie pliki MKV chodzą OK. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie rozwiązania tematu.

P.S. Próbowałem jeszcze z powrotem wyodrębnić z MKV plik AVI. Niestety tego pliku TV również nie czyta.
 
Ostatnia edycja:

numion

New member
Problem najprawdopodobniej tkwi w mkvmerge. Musisz użyć 3.0 (http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/win32/mkvtoolnix-unicode-3.0.0.7z). Z jakiegoś powodu Panasonic nie trawi nagłówków z nowszych wersji. Wersja 3.0 sprawdza się znakomicie.

Odnośnie napisów dla divx przez dlna to u mnie działają bez problemu jak są w formacie srt. Jako serwera używam serviio.

Przy okazji. Jakiego kodeka video używasz w pliku mkv? H264/X264 czy mpeg4?
 

cuthbert75

New member
Problem najprawdopodobniej tkwi w mkvmerge. Musisz użyć 3.0 (wykasowałem link). Z jakiegoś powodu Panasonic nie trawi nagłówków z nowszych wersji. Wersja 3.0 sprawdza się znakomicie.
Spróbuję jeszcze tej wersji ale obawiam się, że to nie to. W nowszej wersji mkvmerge wyłączam kompresję nagłówków co jak wyczytałem jest przyczyną problemów. Zresztą inne materiały zrobione w ten sam sposób działają OK.

Odnośnie napisów dla divx przez dlna to u mnie działają bez problemu jak są w formacie srt. Jako serwera używam serviio.
Też mi wychodziło, że napisy powinny chodzić ale niestety nie chodzą ;). Zresztą odtwarzając napisy np z pendriva są one bardzo malutkie i dlatego interesowałby mnie format mkv. Jako serwera używam MediaTomb pod linuxa.

Przy okazji. Jakiego kodeka video używasz w pliku mkv? H264/X264 czy mpeg4?
Tu nie jestem pewien tego co piszę ale wydaje mi się, że nie używam żadnego... Po prostu dokonuję kopii źródłowego pliku do kontenera mkv. Zresztą taka operacja zajmuje 30s a jakby miał coś kodować to na pewno by to zajęło znacznie więcej czasu.
 

Ethar

New member
MKV jak i AVI to tylko kontenery na strumienie audio-video, więc problemem może byćz nieobsługiwanym kodekiem. Porównaj programem MKV Toolnix (mkvmerge) zawartość działających plików MKV, z tymi co nie działają i znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie albo przynajmniej wskazówkę jak rozwiązać problem.
 
Ostatnia edycja:

cuthbert75

New member
Na pewno różnice będą bo być muszą i zdaję sobie z tego sprawę. Zastanawiam się co robi w sobie TV, że nie czyta strumienia video/audio w pliku MKV skoro czyta plik źródłowy, z którego utworzono ten plik MKV. Jeśli MKV jest tylko kontenerem to powinien po prostu skopiować ścieżki do kontenera i już. A TV powinien oczywiście to odczytać ;).

Chciałem się tutaj zapytać czy może ktoś nie miał podobnego problemu i być może znalazł jego rozwiązanie np w postaci jakichś "magicznych" opcji w programie mkvmerge.
 

Ethar

New member
Sprawdź jakimś programem do odtwarzania jakie strumienie są w tym AVI co nie działa i podeślij szczegóły. Zrób to samo z tym co działa i porównamy. Może coś z tego wyniknie.
 
Do góry