Mętlik w głowie odn. wyboru projektora. benq w700? mw519?

laciaty

New member
Witam.

Sprawa wygląda tak, używałem przez ostanie pół roku do oglądania materiałów 720p/1080p Benq MX760 (XGA/ 3700ANSI lumenów/1:5300). Odległość projekcji duża ponad 4,85m (szer obrazu ok. 3,3m, wys ok. 2,5m), zaciemnione pomieszczenie. Żadnych ekranów, biała farba (nie śnieżna biel) na ścianach (gładź gipsowa pod nią). Obraz jak dla mnie był super, nie za ciemny, nie za jasny. Możnabyloby się przyczepić troszke do czerni ale to nie przeszkadzało tak. Efektu tęczy nie zauważyłem. Więc ogólnie OK.

Teraz sprawa wygląda że musiałem pozbyć się tego projektora, i musze kupić nowy.

Wybór między:

biznesowym Benq MW519 (WXGA/2800ANSI lumenów/1:13000/6segmentowe koło o predkosci X2)
lub
i kinowym Benq W700 (720p/2200ANSI lumenów/1:10000/6 segmentowe koło o predkosc X3)

Jestem bardziej skłonny ku mw519 ale boje się efektu tęczy... nie wiem jakie obroty koła posiadał mx760. Boje się natomiast w700 ze względu na to że przy tak dużym obrazie 2200lumenów to może być dla mnie za mało.. chyba..? Sam nie wiem. Skoro tamten miał 3700lum.

Bardzo proszę Was o pomoc.:neutral:
 

tretorn

New member
Ja mogę ci osobiście polecić W700 bo mam i jestem zadowolony przy świetle dziennym oglądam co niedziele f1 i wszystko widać. Ostatnio bawię się z 3d i efekt w filmach jest rewelacyjny, a na to że producent deklaruje ileś tam lumenów to nie patrz bo te projektory połowy ich wartości nie osiągają. Więc do multimediów weź w700 chodź o tym 2 mało wiem:)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Z pewnością W700 będzie lepszym wyborem, chociaż nigdy w życiu pod koniec 2012 roku nie będę polecał zakupu nowego projektora HDReady 720p. Zalety urządzeń FullHD są bezsprzeczne i z nawiązką rekompensują nieco wyższą cenę, a przecież projektorów nie kupuje się co miesiąc. Najtańsze rzutniki 1080p kosztują 3000-3500 zł, a można czasem namierzyć coś za niewiele ponad 2000 zł.

Obecnie 1080i/p to podstawowa rozdzielczość filmów na BD i programów telewizyjnych HD, ale także komputerowych kart graficznych. Na dobrą sprawę tak duży obraz 720p o szer. 330 cm należałoby oglądać z ...8.5 m, a w przypadku 1080p będzie to odległość rzędu 5-6 m i obraz z dobrej jakości materiału HD będzie ostry i szczegółowy.

Gdyby ktoś dziś oferował monitor komputerowy XGA/WXGA za 65% ceny modelu FullHD, zostałby po prostu wyśmiany. Niższe rozdzielczości powinny dawno zniknąć z rynku projektorów - to kompletny anachronizm.

Inna sprawa, że ekran 330 cm jest bardzo duży - projektor musiałby mieć co najmniej 1000 lm. Lista jest dosyć krótka - z tańszych urządzeń można wymienić Epsona TW5900 (max. ~1400 lm) oraz BenQ W1100 i Optoma HD300X - oba maksymalnie 1000-1100 lm.

Większość projektorów do kina domowego ma jasność w granicach 500-800 lm, bardzo nieliczne więcej - oczywiście w trybie kinowym. Do przekątnej 120" Matt White to wystarcza bez problemów. Wartości "multimedialno - biurowe" 2500-3500 lm nie są tak naprawdę do niczego potrzebne w kinie domowym, chociaż jasność 1500-2000 lm pozwoliłaby na montaż ekranów szerokości nawet 400 cm!

Pozdrawiam.
 

tretorn

New member
W700 wyświetli 1080p tylko warunek jest jeden musi być podpięty pod komputer i w ustawieniach wyświetlacza trzeba ustawić np odbiornik 1080p i jest full hd no jedyne czego się nie da to ustawić 1080p i 120Hz wtedy zostaje już tylko 720p i 120Hz. Dlatego jeśli będzie podpięty pod kompa to nie ma zbyt wielkiego sensu dopłacać do 1080p no chyba że pod stacjonarny BD ale to już twoja sprawa może na allegro coś taniego wyszarpiesz chociaż przed świętami może być ciężko.
 

tretorn

New member
Myślę że przy pełnym zaciemnieniu wystarczy bo obraz maksymalny dla w700 to 300" więc da radę ja przy częściowym zaciemnieniu mam 2,5m i tryb eco bo nie ma potrzeby jaśniejszego a w nocy świeci jak słońce:) myślę że będziesz zadowolony ja za te pieniądze jestem.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Jeszcze raz powtórzę, że na standardy kina domowego to bardzo duży ekran - właśnie dlatego, że trudno znaleźć wystarczająco jasny projektor zapewniający odpowiednią luminancję ekranu.
Osobiście bardzo nad tym ubolewam, że znakomite i drogie projektory za 12000, a nawet 30000 zł nie pozwalają na instalację ekranów szerokości rzędu 350-400 cm - są zdecydowanie zbyt ciemne.

Żebyśmy się dobrze rozumieli - ciągle chodzi mi o jasność możliwą do uzyskania po kalibracji lub przynajmniej w najlepszym ustawieniu kinowym. Niektóre projektory mają tryby dynamiczne, "dzienne" osiągające 1500, a nawet 2500 lm, ale kosztem bardzo zimnych, nienaturalnych kolorów.

Potwierdzam, że projektor BenQ W1100 z nową lampą, ustawiony najbliżej ekranu (max. zoom) da wystarczająco jasny obraz na ekranie szer. 320 cm Matt White gain 1.2 - szacunkowo 18-19 fL - mamy więc pewien zapas na zużycie lampy. Zaleca się jasność ekranu w granicach 12-16 fL.
Jednak proponuję zmniejszyć wymiary ekranu do 300 cm. W niskich pokojach mogą jednak wystąpić problemy z instalacją ze względu na duży offset.

Niestety, nie przyłożę ręki do zakupu projektora 720p :), musisz poprosić kogoś innego. Inna sprawa, że nie znalazłem wiarygodnych wyników pomiarów jasności BenQ W700 - jeszcze jeden dowód, że dzisiaj mało kogo obchodzą konstrukcje HDReady. Bardzo mnie martwi, że moje argumenty za rzutnikami FullHD najwidoczniej ciebie nie przekonały, ale w końcu każdy decyduje, na co wydaje swoje pieniądze.

Pozdrawiam.
 

tretorn

New member
Twój wybór musisz dokładnie wiedzieć do czego będziesz używać projektora ja wszystko mam podpięte do kompa dlatego mi w zupełności wystarcza w700 bo i tak mam cały czas ustawiony obraz 1920x1080. Dlatego wybór należy do ciebie.
 

laciaty

New member
A czy ktoś obiektywny jest w stanie powiedzieć mi jaką przewage ma niby w700 nad mw519???

mw519 jest jaśniejszy, 800 pixeli w pionie (wole miec napisy na czarnym tle, niz na filmie), obsługuje 3d HSBS (wiekszosc 3d mkv), co jeszcze.. nie wiem. poziom hałasu taki sam.
 
Do góry