Marantz PM6005 a MA BX6

Pan_Borowik

New member
Hej,

posiadam od około roku wzmacniacz PM6005 i podpięte do niego kolumny MA BX5.

Zastanawiam się nad wymianą tych kolumn. Połączenie MA i Marantza gra jak dla mnie super w przypadku muzyki rockowej, której słucham najwięcej.
Ostatnio natomiast słucham coraz więcej "elektroniki" i trochę brakuje mi dolnych rejestrów.

Prawdopodobnie przyczyną jest fakt, że kolumny stoją w pokoju 20m kw, a z tego co wiem zalecane są do raczej mniejszych pomieszczeń.

Dlatego zastanawiam się nad ich wymianą na model BX6 - brzmienie jak mniemam zostanie właściwie to samo, przybędzie za to "mięsa" na dole.

Jedyna moja obawa to wzmacniacz - czy 45W Marantza wystarczy żeby zasilić te kolumny?

Jeżeli nie, to co innego (wyższa skuteczność?) polecilibyście w miejsce BX5? W podobnej kategorii cenowej.
Chętnie zachowałbym ten sam charakter góry i średnicy, ale chciałbym by kolumny schodziły niżej i miały ciut wyraźniej zarysowany bas.
W tym samym momencie, bardzo chciałbym uniknąć wymiany wzmacniacza.
 
Ostatnia edycja:
Nie słuchałem tego wzmacniacza, nie mogę się więc odnieść konkretnie do tego modelu. Natomiast słuchałem PM7004, który jest wzmakiem mocniejszym, i ewidentnie basu (o niskim zejściu nie wspomnę), dynamiki, na moich MA RS8 brakowało. Nie brakuje mi jej teraz. Słucham różnej muzyki, rocka i muzyki elektronicznej również. Pokój 25m. kw.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z jednej strony BX5 trochę za małe do 20m2 (szczególnie dla miłośników basu), więc zmiana na BX6 byłaby dość bezpieczna. Znasz ich brzmienie i Ci ono odpowiada tylko brakuje basu. BX6 ma go na pewno więcej. Ale i są kolumny, które pod względem dynamikę są lepsze od BX6. Przy zmianie kolumn na innego producenta dobrze by było posłuchać żebyś się nie zawiódł.Z drugiej strony tak jak napisał wielka.woda Marantz też nie robi wzmacniaczy z mocnym basem czy dynamiką. Raczej nastawione są na szczegółowość, muzykalność. W Twoim przypadku najlepsze by było wypożyczenie sprzętu do domu i testy. Co do PM6005 to faktycznie za mocny to on nie jest. Na pewno do BX6 przydałby się mocniejszy wzmacniacz.
 

Pan_Borowik

New member
Myślałem o kolumnach Klipsch, bo posiadają bardzo wysoką skuteczność (na papierze przynajmniej), ale z tego co czytam, góra i średnica poniżej poziomu MA, a to dla mnie priorytet.

A jak się ma np. RX6 do BX5 w kwestii niższych rejestrów?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Klipsch to zupełnie inna szkoła grania. Pisze o w miarę tanich modelach np. RF62. Przede wszystkim nastawione na efektowny przekaz, dynamika, bardziej podkreślają skraje pasm, średnica wycofana, dość ostre wysokie. W RX6 nie będzie więcej basu niż w BX5. Musiałbyś celować w RX8.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Słuchałem BX6 na Marantz PM 6004. Wszyscy po części mają tutaj rację. MA są świetnymi kolumnami, ale grają wyrównanym pasmem i nie można oczekiwać po nich potężnego basu. Marantz jak dla mnie również kładzie nacisk na środek i góre pasma. Podczas odsłuchów było parę sprzętów co bardziej uwypuklało dół. Na pewno w BX6 basu będzie więcej, ale czy na tyle więcej żeby być zadowolonym...? Klipsch to zupełnie inne granie niż MA, więc jeżeli podoba Ci się charakter MA nie wiem czy Klipsch by Ci przypadły do gustu. Posłuchaj sobie jeszcze Melodiki BL40, bo mają większy bas a dodatkowo środek i góra pozostają ciepłe i subtelne. Najlepiej gdybyś wypożyczył gdzieś MA BX6 i posłuchal u siebie, tylko muszą być wygrzane. Jest jeszcze opcja dokupienia dobrego subwoofera zamkniętego i z basem byś miał sprawę załatwioną.
 

Pan_Borowik

New member
No właśnie ja tego basu chcę tylko trochę więcej, nie potrzebuję kruszyć ścian (subwoofer odpada).
BX6 mogę posłuchać tylko w sklepie, ale jeżeli bym posłuchał też niewygrzanych BX5 to można porównać.
Tylko czy Marantzowi wystarczy dla nich mocy?
@Krzysiek1980: Jak grały BX6 z PM6004?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak jak opisałem wyżej, było fajnie ale mnie też brakowalo tego pełniejszego dołu. Tylko nie masz się co tym sugerować, bo w salonach dźwięk może być trochę inny niż w domu, pomijając już metraż. Do tego ja też poro słucham rocka i potrzebowalem innych kolumn. Marantz 6005 spokojnie powinien dać sobie radę z tymi kolumnami, bo minimalna moc do ich wysterowania to 40W a Marantz ten w testach laboratoryjnych osiągnął 2 x 56W przy 8 Ohm. Jeżeli minimalnie brakuje Ci basu to w BX6 powinno być lepiej, tylko zawsze pozostaje to "ale".
 

hans2

Banned
taki np REL T5 (zamkniety) scianami nie bedzie trzasl w 20m2,
ale swietnie uzupelni dol nie ruszajac tego co ci pasuje.
przemysl to jeszcze.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Kolega ma caly sprzet z natury grajacy spokojnie a slucha na nim dynamicznej muzyki typu rock czy elektronika wiec cos sie tu gryzie ;) Szkoda ze nie chcesz suba, moim zdaniem REl T5 albo T0 zalawilby sprawe basu. Suba mozna regulowac jakim pasmem ma grac i z jaka glosnoscia wiec bez problemu bys sobie ustawil taka ilosc basu jaka Cie satysfakcjonuje.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
20m2 to kolumny śmiało można wymienić, co byś nie kupił do tego pomieszczenia to wymiana na mocniejszy wzmacniacz też może okazać się potrzebna za jakiś czas :)

SUB do muzyki też dobry pomysł, taki REL sobie poradzi z taktem i nie będzie się zbyt mocno narzucał.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Masz babo placek, teraz będę miał rozkminę :)

"Panie Borowik", nawet się Pan nie zastanawiaj,chłopaki bardzo dobrze podpowiadają. Sam mam Marantz PM 8003 i wspomagam się subem zamkniętym. Głośność dasz tak,aby tylko sobie "mruczał",dokładnie tyle ile Ci będzie brakowało. To nawet będzie chyba najtańsza opcja,a da znaczną poprawę.
 
Nie zgadzam się z opinią, że po kolumnach MA z serii RS8, RX8, nie należy spodziewać się nisko schodzącego, potężnego basu. Pewnie, że znajdzie się "parę sprzętów, które bardziej uwypuklają dół" - tylko po co bardziej? Na 25 metrach, przy odpowiednio dobranym zestawie, basu jest odpowiednio dużo. Sub do MA, w stereo, tak, owszem, ale tylko wtedy jeśli napędza je Marantz.
 

sepi

New member
Wypożycz PM8005 może Cię zaskoczyć,kupować nie musisz.Chyba że wymiana na coś żywszego.
Gdy grały Kefy iq70 z PM6005 mało basu i sucho było,wymiana na Knight 4 z miękką kopułką załatały problem.
Tylko że u mnie 14,6m2
 
Ostatnia edycja:
Do góry