Lg oled 65cx3la

janko2

New member
Dzień dobry.
Na wstępie powiem, że wypowiadam się jako typowy laik...

Zakupiłem swój pierwszy OLED (najpierw miał być "zwykły", ale promocje mnie skusiły :))

No i oczywiście to co ma być w OLED dobre, to oczywiście jest - przede wszystkim pełna czerń.

Niestety mam wrażenie, że tej czerni jest za dużo tj. tam gdzie powinny być jeszcze jakieś odcienie szarości brązu, to jest już czerń. Przykłady: np. włosy aktorki - na jednym ujęciu typowo czarne, a w innej scenie jednak okazuje się, że są brązowe.
Ogólnie obraz wydaj się dość ciemny.
Próbowałem "bawić się" ustawieniami, jest ciut lepiej, ale nie jest to to co bym chciał.
Oczywiście tak jak pisałem jestem laikiem, zwykłym użytkownikiem TV, a nie mającym jakiś profesjonalny sprzęt do testowania, czy jakąś olbrzymią wiedzę i możliwość porównania z innymi TV, więc jest to moje sugestywne odczucie.
Proszę o info, czy to jest kwestia ustawień i można to wyregulować, czy też problem tego konkretnego modelu, czy po prostu OLEDy tak mają i coś za coś...

Jeżeli jeszcze miałbym pomarudzić to nie do końca jestem też zadowolony z ruchu.

Czytałem (jak chyba każdy kto myśli o zakupie tego TV) test, który miał w tytule: "prawie jak realnie 200Hz". Więc spodziewałem się czegoś super płynnego. A tutaj niestety (na filmach 4k) przy ujęciach np. kamera z góry na pejzaż - i obraz "skacze". Pewno to wina niedopasowania klatek filmu do odświeżania TV.

Efekt HDR - np. na grze Fifa - linie boiska "świecą" - pewno to ma być zamierzony efekt HDR, ale w odbiorze jest to sztuczne, normalnie na boisku linie są białe, ale matowe a nie świecące. Tylko nie wiem, czy to w jakikolwiek sposób wina TV, czy raczej tej konkretnej gry (lub ustawień).

Tyle z moich negatywnych spostrzeżeń.
Oczywiście jest też wiele dobrych (i dlatego TV ciągle stoi, a nie podszedł do wymiany).
 

emer

Member
Bez reklam
Dzień dobry.
Na wstępie powiem, że wypowiadam się jako typowy laik...(ciach)
Kłania się kalibracja (Twojego egzemplarza, a nie jakaś ogólna dla modelu) i porady kalibrującego podczas kalibracji.
Wydałeś "trochę" kasy - poświęć jeszcze te pare stów ... ;)
 

pantomima

Banned
Dzień dobry.
Na wstępie powiem, że wypowiadam się jako typowy laik...

Zakupiłem swój pierwszy OLED (najpierw miał być "zwykły", ale promocje mnie skusiły :))

No i oczywiście to co ma być w OLED dobre, to oczywiście jest - przede wszystkim pełna czerń.

Niestety mam wrażenie, że tej czerni jest za dużo tj. tam gdzie powinny być jeszcze jakieś odcienie szarości brązu, to jest już czerń. Przykłady: np. włosy aktorki - na jednym ujęciu typowo czarne, a w innej scenie jednak okazuje się, że są brązowe.
Ogólnie obraz wydaj się dość ciemny.
Próbowałem "bawić się" ustawieniami, jest ciut lepiej, ale nie jest to to co bym chciał.
Oczywiście tak jak pisałem jestem laikiem, zwykłym użytkownikiem TV, a nie mającym jakiś profesjonalny sprzęt do testowania, czy jakąś olbrzymią wiedzę i możliwość porównania z innymi TV, więc jest to moje sugestywne odczucie.
Proszę o info, czy to jest kwestia ustawień i można to wyregulować, czy też problem tego konkretnego modelu, czy po prostu OLEDy tak mają i coś za coś...

Jeżeli jeszcze miałbym pomarudzić to nie do końca jestem też zadowolony z ruchu.

Czytałem (jak chyba każdy kto myśli o zakupie tego TV) test, który miał w tytule: "prawie jak realnie 200Hz". Więc spodziewałem się czegoś super płynnego. A tutaj niestety (na filmach 4k) przy ujęciach np. kamera z góry na pejzaż - i obraz "skacze". Pewno to wina niedopasowania klatek filmu do odświeżania TV.

Efekt HDR - np. na grze Fifa - linie boiska "świecą" - pewno to ma być zamierzony efekt HDR, ale w odbiorze jest to sztuczne, normalnie na boisku linie są białe, ale matowe a nie świecące. Tylko nie wiem, czy to w jakikolwiek sposób wina TV, czy raczej tej konkretnej gry (lub ustawień).

Tyle z moich negatywnych spostrzeżeń.
Oczywiście jest też wiele dobrych (i dlatego TV ciągle stoi, a nie podszedł do wymiany).

Oled to genialny obraz .
Zmienisz zdanie po profesjonalnej kalibracji która wyeliminuje wszystko to , co Ci obecnie dokucza .

Wejdź w ustawienia obrazu i pobaw się juderem.
 

janko2

New member
Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)
Właśnie zależało mi na informacji, czy to jest ogólnie problem i "trzeba z tym żyć" czy też kwestia ustawień i kalibracji.
Dajecie mi nadzieję, że można coś z niego "wycisnąć".

Jedynie co mnie dziwi (ale to już taka ogólna dygresja), że producenci nie dokonują przynajmniej jakieś wstępnej kalibracji. Przecież nie zależy ona od warunków otoczenia (tak mi się wydaje), tylko od konkretnego TV. Więc skoro żądają sobie dość słonych pieniędzy, to już taka kalibracja powinna być w cenie...

Co polecacie, czy bawić się samemu w ustawienia (widziałem jakiś wątek z opisem), czy wziąć tanią kalibrację na podstawie kart (była taka opcja w sklepie za kilkadziesiąt zł), czy profesjonalną?

Nie uważam siebie, za jakiegoś kinomaniaka, więc jakieś super-wierne odzwierciedlenie kolorów nie jest dla mnie aż tak istotne. Jednak ten efekt, który opisałem wcześniej jest dla mnie dużym dyskomfortem (głównie za dużo czerni).
 

pantomima

Banned
Tylko Panasonic ma w ofercie już wstępnie skalibrowane tv jako jedyna marka na rynku. Po wyjęciu z pudełka świecą, generują najlepszy obraz ze wszystkich dostępnych oledów.

Zdecydowanie zamów sobie profesjonalną kalibracje i nie baw się w jakieś karty itp .
W PL jest mała grupka osób posiadająca odpowiednie certyfikaty, jak również odpowiedni sprzęt, sprzęt ktorego wartość to grubo ponad 100 tys złotych.

Na konkurencyjnym forum możesz zamówić profesjonalną kalibrację. Jeśli po niej uznasz , że nie widzisz różnic, zwrócą Ci kasę a tv przywrócą do ustawień fabrycznych .

Posiadasz świetny tv, choć jeszcze o tym nie wiesz ;)
Szkoda go nie skalibrowac profesjonalnie.
 
Ostatnia edycja:

janko2

New member
Kłania się kalibracja obrazu.
Jak będziesz niebieski masz gratis!
Na pewno kalibrację???

To inni którzy płacili po 500zł zzielenieją z zazdrości :p jak ja będę niebieski :rolleyes:



A tak na poważnie to jako laik chciałem dopytać jak to jest z tą kalibracją - czy polega ona na zmianie ustawień jednego z domyślnych trybów (pewno ekspert) i w tym trybie później należy oglądać, czy też jest to ustawiane poza trybami i tryby typu (standard, kino, żywy, itd.) dalej pozostają do używania i zmieniania.
 

janko2

New member
kalibracja dotyczy ustawienia wszystkich parametrow obrazu
Ale GDZIE te ustawienia są zmieniane???
Czy jest to ustawianie wartości np. (od najbardziej podstawowych) jasności, kontrastu itd. - czyli ustawień które są jawne i każdy ma do nich dostęp może zmieniać, czy są to jakieś ustawienia w trybie serwisowym, których zwykły użytkownik nie widzi.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
to sa zmiany w dostepnym menu dla uzytkownika, wprowadzane na podstawie pomiarow specjalistycznych przyrzadow i oprogramowania
 

emer

Member
Bez reklam
Ale GDZIE te ustawienia są zmieniane???
Czy jest to ustawianie wartości np. (od najbardziej podstawowych) jasności, kontrastu itd. - czyli ustawień które są jawne i każdy ma do nich dostęp może zmieniać, czy są to jakieś ustawienia w trybie serwisowym, których zwykły użytkownik nie widzi.
nie wiem dokładnie jak to jest w LG, ale w moim Philipsie wchodzi się w tryb serwisowy, aby zmienić na stałe jeden ustawień obrazu (u mnie jeden z trybów ISF), zmieniając wieeeele różnych parametrów. obrazu (jest tego dużo).
 

pantomima

Banned
Ale GDZIE te ustawienia są zmieniane???
Czy jest to ustawianie wartości np. (od najbardziej podstawowych) jasności, kontrastu itd. - czyli ustawień które są jawne i każdy ma do nich dostęp może zmieniać, czy są to jakieś ustawienia w trybie serwisowym, których zwykły użytkownik nie widzi.

Przeczytaj w sieci, co to jest profesjonalna kalibracja tv .
Na pewno nie polega ona na zabawie suwakami z poziomu menu tv .
Kiki taką kalibrację serwuje tylko jednemu trybowi.
Gdy bedziesz chciał skalibrować dodatkowo np tryb : obraz żywy lub hdr , będzie się to wiązało z dodatkową opłatą.
 
Ostatnia edycja:

janko2

New member
Na pewno nic nie mówiłem o ZABAWIE suwakami przy kalibracji.
To, że polega ona na faktycznym pomiarze profesjonalnym sprzętem - to wiem (i to jest chyba trąbione wszędzie).
Jedynie nie byłem pewny GDZIE są wprowadzane KOREKTY (czyli właściwe ustawienia), teraz już wiem, - dzięki wypowiedzi drosophilia, że tak jak przepuszczałem na 90%, że są to ustawienia w trybach - dostępne dla użytkownika.
Także dziękuję bardzo drosophilia za konkretną odpowiedź na pytanie, a nie rzucanie wypowiedziami nie na temat, jak to niestety często bywa na forach....
 

janko2

New member
Pobawiłem się trochę ustawieniami, zacząłem od tego, (bardzo prosto i fajnie pokazane z ciekawym komentarzem) tu:
https://www.youtube.com/watch?v=BToQmZ-yi-c&t=146s

No i bawiłem się dodatkowo ręcznie.

I wydaje mi się, że znalazłem co wpływa na czarność.

Głównie gamma i trochę jasność.

Przełączając na gammę 1.9 (czyli w druga stronę niż wszędzie polecają), obraz od razu jaśniejszy.
Podbiłem jeszcze parę pkt na jasność (tylko nie można przesadzić, typowo 50, ja mam teraz 55, a wg mnie totalnym max. 65, bo potem czerń świeci) - i razem - obraz w odbiorze dużo jaśniejszy.
Wg mnie można wg własnych preferencji zmienić o parę pkt barwę, ja ściągnąłem trochę zieleni.
Na razie tak testuję.

Jedynie wieczorem jak zrobiło się totalnie ciemno, to miałem wrażenie, że obraz jest za jasny (kolory lekko wyblakłe) i zmieniłem gammę na 2.2.
Ale właśnie głównie chodziło mi o rozjaśnienie, zresztą większość ludzi opisuje to zjawisko, a nie doczytałem na forum tego co sam znalazłem.... (dziwne).

Zastanawiam się jakie ujemne skutki może mieć gamma 1.9 ???

Na dole podaję link, gdzie znalazłem plansze do testowania (sprzed lat, ale okazuje się, że ta metoda nie jest taka zła).
Chętnie wysłucham opinii innych osób jak u nich wyświetlają się te plansze, czy widać różnice między
między 1% a 2% szarości, itd. Np. jak to wygląda po profesjonalnej kalibracji.
U mnie na początku (czyli przy proponowanych ustawieniach), 1 i 2% praktycznie zlane, minimalnie różnica do 3%.
Po moich własnych korektach, między 2 a 3% wyraźna różnica, między 1-2 %da się zauważyć, ale minimalna. Podczas gdy idealnie byłoby, żeby nawet 1% odcinał się od zera.
Na planszy z kolorami (od najjaśniejszego do najciemniejszego), to na gamma 2.2 - ostatnie kwadraty praktycznie się nie różniły (prawie czarne), teraz (gamma 1.9, jasność 55%) widać różnicę, przy czym na zielonym kolorze mocno, a na czerwonym i niebieskim nie za bardzo, przedostatnie już są prawie czarne.
Nie wiem jak to zmienić aby wyrównać.... Spróbowałem lekko zdjąć zielonego koloru, ale jakiś olbrzymich zmian nie ma.
Link, gdzie znalazłem plansze:
https://www.audiostereo.pl/topic/10...orów-własnym-sumptem-i-zaangażowaniem/page/3/
 
Do góry