Który z wymienionych projektorów LED'owych

Smasher

New member
Witam. Potrzebuję projektor do małego kina domowego. Ekran ma być puszczany na białym ekranie 16:9 wymiarów 196/110cm z odległości 3 metrów. Pokój jest całkowicie zaciemniony. Wcześniej miałem projektory TW3600 (nie potrzebowałem takiego kloca) później okazyjnie kupiłem TW450 za 700zł jednak obraz z niego był zbyt mdły. Ostatnio zacząłem interesować się projektorami w technologi LED. Widziałem kilka filmów z porównaniami:
-LG HW300G,
-LG PA70G
-Asus P1
-(myślełem jeszcze o Optomie ML500...ale już ją wykluczyłem)
Chciałbym poradzić się Was, który z w/w projektorów będzie najlepszym wyborem. Na projektorze tym będą wyświetlane filmy z laptopa *.mkv 720p (1080p). Może ktoś posiada któryś z w/w egz i podzieliłby się spostrzeżeniami. Pozdrawiam

P.S. Projektory DLP wykluczam z uwagi na efekt tęczy, który dostrzegam.
 

Smasher

New member
Właśnie czytałem, że LG HW300 Ma problem z proporcjami 16:9... czy ktoś posiada ten projektor i mógłby zabrać zdanie? Czy obraz puszczony przez laptopa po HDMI będzie miał rozciągnięty obraz (wymuszone 16:10) ???
 

sniez

New member
Też zastanawiałem się nad LED, ale miej na uwadze, że to również technologia DLP, ale rolę COLORWHEEL przejmują diody LED (jednak nadal kolory są wyświetlane sekwencyjnie). P1 jest ciemny, HW300 to stary model a PA70G ma poważne problemy z ostrością, głowa boli od oglądania i efekt tęczy jest widoczny.
 

Smasher

New member
Też zastanawiałem się nad LED, ale miej na uwadze, że to również technologia DLP, ale rolę COLORWHEEL przejmują diody LED (jednak nadal kolory są wyświetlane sekwencyjnie). P1 jest ciemny, HW300 to stary model a PA70G ma poważne problemy z ostrością, głowa boli od oglądania i efekt tęczy jest widoczny.


stary bo stary ale co sądzisz na temat tego HW300 ? Widziałeś go w akcji? Czy widać na nim efekt tęczy.
 

matysha

New member
Dlaczego wykluczyłes ml500 ? I co jeszcze z acerem K330?

Odsyłam do tematu poświęconego optomie który jest w tym dziale lecz niestety linka nie podesle jeszcze
 

Smasher

New member
Dlaczego wykluczyłes ml500 ? I co jeszcze z acerem K330?

Odsyłam do tematu poświęconego optomie który jest w tym dziale lecz niestety linka nie podesle jeszcze

Optome i Acera które wymieniasz wykluczyłem z uwagi na porównanie z HW300 gdzie wypadały w moim odczuciu kiepsko (kiepskie odwzorowanie szczegółów). Załączam filmik (proszę przyjrzeć się na włoski prezentowanej truskawy na wyświetlanych obrazach):
https://www.youtube.com/watch?v=IFOJd-zfjAg
 

sniez

New member
Praktycznie we wszystkich tych projektorach są te same bebechy. Na avsforum.com jest kilka bądź kilkanaście tysięcy postów na ich temat. Zaliczają się do nich modele-klony:
Optoma ML500
Vievsonic PLED-W200
Vievsonic PLED-W500
QUMI Q5
ACER K130
ACER K330
LG PB60G
LG PA70G
LG HW300G
LG HW300Y
NEC NP-L50W
Dell M110

Wszystkie (albo prawie wszystkie) posiadają w środku:
Kontroler TI DPP6401
DMD Chip: Texas Instruments Pico Chip 0.45" 1140x912 Diagonal Pixel arrangement (Diamond shape)

Różnią się więc tylko nieznacznie budową, firmware'm, optyką, chłodzeniem i siłą świecenia lampy (która często również jest identyczna). Ponoć lampa ta ma jeszcze zapas ponad 700 lumenów. W małych projektorach (np. HW300, ale K330 i Q5 również) są problemy z temperaturą i głośnością. Obraz traci ostrość po nagrzaniu (plastikowe, kiepskie soczewki). Ludzie wygrzewają 15 min sprzęt, regulują i są potem zadowoleni :). Pod kątem jakości obrazu, termiki i hałasu - PA70G nie ma sobie równych (nie licząc egzemplarzy z niedającym się wyostrzyć obrazem) wśród powyższych. Jest duży, dość cichy i chłodny. Nie ma wpływu temperatury na optykę. Subiektywnie - ponoć na tych ciemniejszych efekt tęczy jest mniej widoczny, ale to może wynikać z niższej jasności obrazu. Na PA70G widać tęczę najlepiej. Nie zwracając uwagi na bajery (wifi, tuner) ja brałbym PA70G (najlepszy), bądź W300G (dość dobry, ale za to jeden z najtańszych).
 

Smasher

New member
Subiektywnie - ponoć na tych ciemniejszych efekt tęczy jest mniej widoczny, ale to może wynikać z niższej jasności obrazu. Na PA70G widać tęczę najlepiej. Nie zwracając uwagi na bajery (wifi, tuner) ja brałbym PA70G (najlepszy), bądź W300G (dość dobry, ale za to jeden z najtańszych).
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Skoro widać efekt tęczy to w/w projektory odpadają. Myślałem, że jej tutaj nie doświadczę. Muszę więc jeszcze trochę poczekać. Może nowsze modele będą tego pozbawione. Jeszcze raz dzięki! :eek:k:
 

sniez

New member
Proporcje? Nie znam tego z autopsji, ludzie coś pisali na forach. Jest jakiś update firmware'u dla modelu W300Y. Może dla W300G też. Jest jeszcze jeden problem z ledowymi, który w moim przypadku stał się dealbrake'erem. Chodzi o lampę led i gwarancję nią. W przypadku zwykłego projektora - kupujesz na allegro i masz nową (albo regenerujesz za ułamek ceny). Do ledowych koszt lampy podobno bliski cenie projektora i możliwy tylko w serwisie (kalibracja, czy cóś). Żywotność 20000 godzin nie przewiduje najzwyklejszej wady produkcyjnej, zepsucia się lampy (znalazłem takie przypadki w necie po 300 godzinach pracy). Na lampę LED jest 3-6 miesięcy gwarancji i można uznać wymianę jej za nieopłacalną. Lepszy klasyczny DLP z szybkim kołowrotkiem i na taki się zdecydowałem (taniutki H5360).
 

Smasher

New member
Jak się zacznie czytać na temat projektorów to zgłupieć można :) ...teraz zacząłem oglądać tego Acera co poleciłeś tj. H5360 ...obawiam się tego efektu tęczy. W podobnej cenie jest Epson TW480 ...tylko nie wiem jak znacząco różni się on od poprzednika TW450 (którego już miałem)...znowu tworzy się coraz więcej pytań...i coraz więcej zagłębiam się poszukując dobrego rozwiązania.

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
 

esis

New member
Projektor LED

Witam
Jestem tu nowy, również obecnie poszukuje projektora led budżet do 4500pln. Zastanawiałem się nad acer k520 Co o nim sądzicie? Czy koś z was testował projektory Led+laser?? Szukam projektora do użytku domowego, który pozwoli zminimalizować efekt tęczy, będzie miał wydajna lampę oraz optymalnie cichą pracę. Ostatecznie zastanawiam się nad Acer K750 ale tu odstrasza mnie w tym momencie cena. Czy mogę prosić o poradę?
 

ktowidzial

New member
Mam LG HX300G projektor juz ponad 2lata, kupilem go za 2400zl, strasznie duzo ale nie zaluje ani zlotowk. Uzywam go 80% filmy, 20% gry, Pro evolution soccer, wyscigi NFS. Jedyna jego wada to slaba lampa, w dzien mozna ogladac ale kolory sa wyblakle, co mi nie przeszkadza bo w dzien to w pracy jestem.
Obraz jest rewelacyjny, kolory super, filmy ktore ogladam to w 50% full Hd ale to nie ma duzego znaczenia mo nawet filmy rmvb wygladaja b.dobrze. Jest to spowodowane tym ze obraz jest duzy i trzeba usiasc dosc daleko. Mam obraz na ekranie 2x2 metry, co daje mi obraz 110cali.

Nie bede sie rozpisywal, jak macie pytania to walcie smialo, odpowiem na wszyskie pytania odnoscie tego projektora.

Aktualnie planuje zmiane mieszkania i zastanawiam sie nad mocniejszym projektorem firmy CasioXJ-M240 czy ktos z Was mial moze do czynienia z tym modelem albo pokrewnymi modelami (XJ-M255, XJ-A140, XJ-A145, XJ-241, XJ-A256).
 
Do góry