Kompromis w rozmieszczeniu surround.

brtk93

New member
Witam, mam dość niekorzystne pomieszczenie do rozmieszczania głośników w systemie 5.1 i mam pewien problem. Jak wiadomo głośniki surround powinny się znajdować po bokach i trochę z tyłu.
no i mam 2 opcje: ustawić je całkiem po bokach czyli tak S----głowa----S na odpowiedniej wysokości lekko powyżej głowy LUB o jakieś 25 stopni odchylone za głowę na 1 metr względem opcji pierwszej, ale tuż pod sufitem (czyli zbyt wysoko) skierowane w kierunku głowy. Ja byłbym bardziej za tą drugą opcją, ponieważ ustawienie ich równo po bokach może chyba dawać zły efekt, będzie brakowało dźwięku za głową i przestrzeń będzie taka nie do końca wypełniona. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Jest jeszcze 3 opcja tylko niezgodna z zalecanym wg Dolby ustawieniem głośników surround, czyli jeszcze bardziej z tyłu: odchylenie od opcji pierwszej o jakieś 45 stopni i 1,5 m dalej w tył. Co o tym sądzicie?

do opisu dodaję obrazek ilustrujący to mniej więcej http://imageshack.com/a/img819/674/xe3e.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

brtk93

New member
Wiem jak powinno wyglądać prawidłowe ustawienie, ale tak jak napisałem szukam najlepszej opcji w możliwościach mojego pokoju. Narysowane jest to trochę nieproporcjonalnie. Tv musi stać tam gdzie stoi. Podłączałem już wszystkie głośniki i efekt był, tylko że głośniki surround stawiałem w miejscach gdzie nie mogą być na stałe i jedyne opcje to te które podałem. Powiedzcie mi proszę, która z nich będzie najkorzystniejsza. W tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia, w którym z tych miejsc będzie najlepiej, bo kable są już po części przeciągnięte i nie mogę ich użyć.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wdł. tego schematu co przesłałem, teoretycznie każda opcja wydaje się być ok. Sugerują tam od 90st. do 110st.. Osobiście bym brał chyba opcję 2, czyli w rogach kanapy i lekko skręcone w stronę głowy słuchacza. Taka średnia między opcją 1 a 3:)
 

brtk93

New member
Tak też zrobiłem ostatecznie :) Tylko w tym miejscu głośniki są tuż pod sufitem? Mimo, że prawidłowo powinny być trochę nad uszami słuchacza to myślicie, że tak tez ujdzie?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Jak Tobie pasuje to ok...Ty masz byc zadowolony.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry