Kolumny Jamo S606 - dobór taniego amplitunera

syncpoland

New member
Cześć (to jest mój pierwszy post, przepraszam jeśli pomyliłem dział).

Zakupiłem okazyjnie kolumny Jamo S606 za praktycznie połowę ceny w stanie idealnym.
Teraz stoję przed wyborem sprzętu który zasili te kolumny.

Kolumny kupiłem w 2.0 (ale biorę pod uwagę dokupienie sub-a w przyszłości by mieć 2.1)
Zwolennikiem 5.1 raczej nie jestem i nie mam miejsca (ale miło byłoby mieć zawsze możliwość takiej rozbudowy).

Budżet to około 700-800zł. Najchętniej wydałbym jednak mniej. Biorę pod uwagę kupno używanego sprzętu i szukanie okazji w internecie.

Stawiam sobie za priorytet:
- Radio FM
- Możliwość regulacji barwy dźwięku niskich i wysokich tonów
- Niekoniecznie głośne, lecz ciepłe granie z dynamicznym a nie płaskim dźwiękiem (lubię sporo góry i dołu).


*Przeczytałem kilkanaście tematów i zawsze pojawiają się głosy podpowiadające że lepiej kupił normalny wzmacniacz stereo. To również biorę pod uwagę.. chociaż denerwuje mnie ubogość złącz i brak radia.

Nowe egzemplarze na które maksymalnie mnie stać to :
Yamaha R-S300
Onkyo TX-NR525
Yamaha RX-V475
YAMAHA A-S300
Pioneer VSX-323
Pioneer VSX-423


### Dopuszczam także możliwość zakupu wzmacniacz jakiegoś pioneera lub technicsa starego za 300-400zł z alle... . Na "papierze" wygląda interesujaco VSX-423 ale boję się "spłaszczenia" dźwięku w jamo S606, może ktoś mi się wypowie na ten temat. Mogę rozważyć zakup jakiegoś Onkyo model 606 w okolicach 900zl używki (ale wykracza to poza mój budżet).

Zestaw chciałbym podpiąc do komputera, telewizora i mieć jeszcze 1 źródło dźwięku wolne.
Wiem że Jamo S606 to nie wiadomo jakie kolumny że to zestaw mocno budżetowy, jednak podobają mi się, a mając kiedyś Microlab solo7c - ich jakość mnie zadowalała, więc myślę że zestrajając Jamo z czymś ciekawym gorzej być nie może.

Po rozeznaniu głównie przewijają mi się modele Pioneera i Yamahy. Sporadycznie Onkyo wychodząc poza budżet. HK,Denon jednak zbyt drogie.

Prosiłbym o pomoc. - głównie o wypowiedzi odnośnie pioneera, i odnośnie powyższych modeli (dziwaków stereo z fm).
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy zależy Ci na przyzwoitym stereo? Jeśli tak to ja bym się nie pchał w amplituner KD. Lepiej kup amplituner stereo lub wzmacniacz + tuner. Podstawowe amplitunery KD wypadną blado w stereo.
 

syncpoland

New member
Mam jedno pytanie odnośnie tych amplitunerów stereo. Mi odpowiada zakup takiego również. Czemu jednak w tej samej cenie co amplituner 5.0 podstawowy, amplitunery stereo mają 50% mocy na 1 kanał ? Czy ich moc wystarczy do nagłośnienia tymi głosnikami pokoju w bloku ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP

myty

New member
No to ja ci powiem tak. Ampli mam Pioneer 909RDS, kilkanaście lat temu najwyższy model - szampański. Wtedy w pismach HI-FI, AUDIO pisli że w stereo gra b.dobrze. I tak grał u mnie z 5 lat, aż przyniosłem z piwnicy po 15 latach wzmacniacz Diora i podłączyłem pod fronty. I mały prosty wzmak zjadł na śniadanie wypasionego amplitunera. Tylko stereo, żadnego KD
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wzmacniacz o mocy 50W na kanał lepiej napędzi kolumny niż te 130W w amplitunerach KD, bo to jak napisał Paweł, podawane jest przy wysterowaniu jednego kanału. Nie mówiąc o jakości brzmienia w stereo. Zobacz HK 3490, ma sporo złączy i w tym również cyfrowe. Można tez kupić osobno wzmak i tuner.
 

syncpoland

New member
Cześć ponownie,

Korzystając z okazji że mam przeprowadzkę z bloku do domku jednorodzinnego porównaliśmy z moim tatą jego Altusy 140 ze wzmacniaczem Technicsa SU-V560 z moimi Jamo S606 podłączonymi pod te Technicsy.

Jakość kolumn Jamo S606 mnie zadowala. Brakuje czasem mi dynamiki w nich na niskim poziomie głośności, ale generalnie uważam że z Altusami 140 daje sobie radę, zależy które utwory, w niektórych gra lepiej dołem a góra nie jest tak przesterowana jak w Altusach, w innych z kolei góra jest "tempa" a w altusach wyraźna.

W każdym razie jakość dźwięku Jamo S606 z Technics SU-V560 mnie bardzo zadowala. I w sumie jest to tania droga do ich uruchomienia, bo te wzmacniacze nie są drogie a i model V560 jest zbyt mocny więc i mniejszej mocy jest jeszcze tańszy.

Pytanie mam tylko do Was : Zakładając że rezygnuje z zakupu amplitunera 5.0, to mam sie skupić na wzmacniaczu stereo czy mogę kupić amplituner niedrogi stereo (jeden z powyższych modeli z pierwszego posta np. yamaha), czy nie ma sensu? Chciałbym mieć jakość z tego technicsa plus dodatkowo pilot, radio fm i fajnie gdyby był chociaż optical-in/out.

Mam na myśli model naprzykład Yamaha R-S300 (lub YAMAHA A-S300) który to ma radio FM. Jednak szkoda że nadal nie ma optical-a. Ale znalazłem też wpis z innego forum :) Gdzie pewna osoba kupiła go za 50% ceny od znajomego i oddała mu bo stwierdziła że jakość jest tragiczna.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tez robilem kiedys podobne zestawienie na wzmacniaczu Technicsa (wartym kilka stowek), dzis z perspektywy czasu, wiem ze wolalbym juz te Altusy, jak 606. Co do tematu, znajomy ma stary tani wzmacniacz z tunerem, napedza tym Altusy i gra bardzo dobrze jak na sprzet tej klasy, pewnie z 606 bedzie podobnie. Zaden amplituner do KD (nawet za kilka tys.) nie zagra tak w stereo, jak (np.) Technics za 300zl z allegro. Cokolwiek bys nie wybral, bedzie lepiej. Tyle w temacie.
 

syncpoland

New member
a przy okazji mam jeszcze pytanie:
jak podpiąc telewizor który nie ma chincha do wzmacniacza nie używając wyjścia słuchawkowego tylko powiedzmy hdmi/optical ? widziałem kable przejsciówki hdmi >> d-sub+3x chinch. Nie chciałbym kupować żadnych puszek dekodujących itd.
 

bielikk

New member
Bez reklam
Cześć ponownie,


Mam na myśli model naprzykład Yamaha R-S300 (lub YAMAHA A-S300) który to ma radio FM. Jednak szkoda że nadal nie ma optical-a. Ale znalazłem też wpis z innego forum :) Gdzie pewna osoba kupiła go za 50% ceny od znajomego i oddała mu bo stwierdziła że jakość jest tragiczna.



Możesz spokojnie kupic Yamahę RS300, RS 500 lub np; poprzednie modele Yamaha RX497 lub RX797, amplitunery te grają b. dobrze (dynamicznie, czysto, analitycznie ..) na forach często można spotka bardzo sprzeczne opinie ale jest to spowodowane złym zestawieniem: kolumny- amplituner lub niechęcią do danej firmy ... Sam użytkuję Yamaha RX497 z heco Mythos 300 i gra to bardzo dobrze.

Poczytaj opinie w necie na temat RX497 i RX797 da ci to jakąś wiedzę na temat jakości dźwięku amplitunerów Yamahy.
 

syncpoland

New member
Ostatecznie zdecydowałem się podłączyć moje Jamo S606 do już sprawdzonego modelu wzmacniacza Technics SU-V560 i jestem bardzo zadowolony.

Cały zestaw z używanych części skompletowałem za 1100zł. Jestem bardzo zadowolony..

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi co do wzmacniacza stereofonicznego (wizyty w studiu audio potwierdziły niższość amplitunerów). Temat można zamnąć lub pozostawić dla innych z podobnym problemem. Dziękuję
 
Do góry