Kolumny i amplituner wybór

MatroX13

New member
Witam wszystkich forumowiczów HDTV,

Stoję przed zamiarem zakupu kolumn i amplitunera i właśnie z tym drugi mam największy problem ale o tym wszystkich za chwilę.
Na chwilę obecną chce zakupić dwie kolumny ale z myślą o rozbudowie do 5.1 w ciągu najbliższych miesięcy stąd wybór padł właśnie na amplituner a nie wzmacniacz stereo.
Nie jestem żadnym audiofilem ale oczywiście dźwięk ma dla mnie znaczenie ale oprócz dźwięku liczy się dla mnie wygląd i wykonanie oraz awaryjność sprzętu.

Kolumny będą stać w pokoju o wymiarach 6 x 4m a używać ich będę do oglądania filmów Bluray, grania i oczywiście do słuchania muzyki. Słucham różnych gatunków muzyki od popu skończywszy na klasyce, muszę nadmienić ze na pewno nie będę używał tych kolumn do słuchania metalu czy techno bo po prostu nie znoszę tych gatunków muzycznych, do amplitunera na pewno chce podłączyć konsole (PS3 oraz PS4).

Jakich kolumn szukam? Na pewno takich aby sprawdziły się w każdym gatunku muzyki którego słucham, na pewno nie lubię zbyt dużej ilości basu(z racji mieszkania w bloku) a raczej lubie aby wszystko tony niskie jak i wysokie były zrównoważone aby nic nie kuło w ucho.
Znalazłem według mnie idealne kolumny pod moje wymagania mianowicie Castle Knight 5, podoba mi się ich kultura grania jak ich klasyczny wygląd i wykonanie.

Niestety mam straszny problem i mętlik w głowie spowodowany doborem odpowiedniego amplitunera do tych kolumn.
Zastanawiam się nad
- Onkyo 626
- Marantz 5008
- Onkyo 828
- Denon X4000


Zastanawiam się czy jest sens dopłacania do Onkyo 828 czy Denon X4000? Czy lepiej kupić najtańszego w tym zestawieniu czyli Onkyo 626?

Muszę się przyznać szczerze, ze jest to mój pierwszy zestaw na razie stereo ale tak jak pisałem później 5.1 i nie wiem czy odczuje różnicę miedzy 626 a 5008 / 828 / 4000

Czego oczekuje od amplitunera? Na pewno aby miał możliwość słuchania radia internetowego i nie będę ukrywał, że zależy mi na funkcji Wi-Fi dzięki temu nie będę musiał ciągnąc kabla do amplitunera.



Czekam na odpowiedz i proszę o pomoc.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Owszem Castle to prawdziwy klasyk ,powiem szczerze ,że nigdy nie widziałem konfiguracji 5.1 na tych kolumnach - nie ukrywam że jestem zdziwiony takim wyborem
Z racji że to są monitory szykuje się kolejny wydatek związany z podstawkami
Kolejna sprawa , Twój pokój ma dość znaczne wymiary, aby właściwie go nagłośnić trzeba raczej zainwestować w większe kolumny ,które również będą mieć kulturalny dźwięk, a przy okazji łatwo będzie później rozszerzyć zestaw do 5.1

Wracając do Castle - kolumny mają małą efektywność co powoduje że do osiągnięcia większej głośności potrzebna jest większa moc ,w ogóle te kolumny nie nadają się do głośnego grania
Dobrym wyborem dla tych kolumn jest jednak wzmacniacz - Creek , ,Jolida
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przemku z tego co widzę Knight 5 to podłogówki. Knight 2 to monitory.
MatroX13 nie znam niestety brzmienia tych kolumn. To co mogę Ci doradzić to zakup niedrogiego amplitunera z pre-out i zakup wzmacniacza stereo. Wtedy będziesz miał kino domowe i dobre stereo. Marantz 5008 będzie dobrym wyborem. Ma dobrą cenę i jest dobrze wyposażony i posiada wspomniany wcześniej pre-out dzięki temu będzie mógł w przyszłości podłączyć wzmacniacz.
 

MatroX13

New member
Castle Knight 5 to nie monitory, chyba pomyliłeś je z Knight 2 to owszem monitory do których należy dokupić podstawki. Knight 5 to normalna kolumna podłogowa może faktycznie trochę mniejsza od swoich konkurentów.

Do Knight 5, myślałem aby dokupić Knight 1 ew. Knight 2 i do tego jakiś sorround ale nad tym tematem się nie zastanawiałem bo na razie zastanawiam się jaki amplituner wybrać z tego grona który podałem wcześniej.
Jeśli Knight 5 nie to jakie kolumny byście polecili ?

Myślałem również jeszcze o takiej opcji, jak amplituner okaże się nie wystarczający aby dokupić wzmacniacz i podłączyć go preout i zasilacz z wzmacniacza fronty a reszta puścić przez amplituner.
Jaki wzmacniacz dodatkowo byście polecili? Z jakich firm?

Proszę Was o pomoc i sugestie.
Mam totalny mętlik w głowie.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Rzeczywiście przepraszam myślałem o innych kolumnach a pisałem o innych
Kiedyś miałem okazję słuchać kolumn Castle jednak było to bardzo dawno temu ,już nawet nazwy nie pamiętam ,te kolumny zawsze miały piękną stolarkę

Z amplitunerów które wymieniłeś najlepszy będzie Marantz .Oczywiście nie twierdzę że dźwięk z konfiguracji 5.1 będzie zły ,jednak to są kolumny kulturalne do słuchania muzyki ,a nie produkowania decybeli - to jednak kolumny klasyczne do stereo .Ciekawostką jest ,że są 8 ohmowe więc są łatwym obciążeniem nawet dla słabowitych klocków

Z tego co widzę do kina domowego bardziej nadaje się Compact Series z dedykowanym subwooferem
 

MatroX13

New member
Przemku,
Pisząc Compact Series o co dokładnie Ci chodziło? Wpisując "Compact Series" w wujka google, pojawia się w wynikach statywy na aparat i nic wiecej.
Rozwiń myśl.

Czyli z tej czwórki najlepszy będzie ten Marantz 5008, czyli nie droższe modele z stajni Denona czy Onkyo tylko tanszy Marantz..
Może coś lepszego jest wartego zainteresowania? a np. nie wymieniłem tego.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Z tej czwórki, najlepszy będzie Denon X4000 później Onkyo 828 (oczywiście moim zdaniem)
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przemku,
Pisząc Compact Series o co dokładnie Ci chodziło? Wpisując "Compact Series" w wujka google, pojawia się w wynikach statywy na aparat i nic wiecej.
Rozwiń myśl.

O firmie Castle mówimy .Są kolumny tej firmy dedykowane pod kino domowe (Compact series) w skład wchodzą podłogówki ,surroundy , central i subwoofer .Może to będzie lepsza alternatywa dla Knight , zwłaszcza że łatwiej będzie złożyć zestaw 5.1

Column - Compact Series - Castle

Z amplitunerów które wymieniłeś najlepszy będzie Marantz ,oferujący najbardziej dojrzały zrównoważony dźwięk również w stereo

Czy jest coś innego co można podłączyć ? .Owszem wzmacniacz
Ja na Twoim miejscu dałbym sobie spokój z kinem domowym .Do kolumn Castle dokupiłbym dobry wzmacniacz stero który, wydobędzie to co najlepsze z tych głośników :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli z tej czwórki najlepszy będzie ten Marantz 5008, czyli nie droższe modele z stajni Denona czy Onkyo tylko tanszy Marantz..
Może coś lepszego jest wartego zainteresowania? a np. nie wymieniłem tego.

To nie jest tak, że 5008 będzie najlepszy. Denon X4000 to wyższa półka i należałoby go porównywać z Marantzem 6008 lub 7008. Zresztą Onkyo 828 to bardziej odpowiednik Marantza 6008. Mnie bardziej chodziło o to, że kupując tańszy amplituner, który do kina domowego będzie wystarczający np. Marantz 5008 czy Denon X3000 mógłbyś dokupić wzmacniacz stereo, który zagra lepiej w stereo niż Denon X4000 czy Onkyo 828. Jednak jeśli nie będziesz kupował wzmacniacza stereo to lepiej zainwestować w wyższy model amplitunera X4000 czy SR6008 lub SR7008 jeśli budżet pozwoli. Ja odsłuchiwałem X3000 i SR5008 i oba te amplitunery mają na niezłym poziomie stereo. Denon miał więcej basu, Marantz natomiast brzmiał swobodniej, równiej i delikatniej. Nic tylko wybrać się na odsłuch.
 

MatroX13

New member
a

Na początku chciałbym wszystkim mocno podziękować za wypowiedzi w tym temacie i za cenne rady.
Powiem tak, jak każdy z nas nie chce przepłacać i nie lubię przepłacać, nie zależy mi aby mieć jak najwyższy numerek przy amplitunerze jak i nie jestem jakimś fanboy'em danej marki i szczerze obojętne jest mi czy będzie to Onkyo, Marantz czy jeszcze Denon lub Kogucik.
Najbardziej zależy na współczynniku cena do jakości, jeśli faktycznie Denon x4000 będzie o 20% czy 30% lepszy od Marantz 50008 czy Onkyo 626 to mocno rozważę i zastanowię się nad zakupem.
Tak, jak pisałem w pierwszej wiadomości tego tematu nie jestem audiofilem i będzie to mój pierwszy zestaw na początku stereo a w ciągu paru miesięcy planuje rozbudowę do 5.1.


@przemko77
Powiedz mi w takim układzie jaki wzmacniacz polecasz?
Największą wada wzmacniaczy według mnie oczywiście to brak możliwości, podłączenia urządzeń typu konsola itd.. i to właśnie najbardziej boli mnie w tym wszystkim niestety. No chyba,że się mylę?
Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem jest ew. Amplituner + Wzmacniacz.
Niestety kolumn które podałeś są nie dostępne w Polsce (castleaudio.pl)
 

eddielublin

New member
Witam wszystkich forumowiczów HDTV,

Znalazłem według mnie idealne kolumny pod moje wymagania mianowicie Castle Knight 5, podoba mi się ich kultura grania jak ich klasyczny wygląd i wykonanie.
Czekam na odpowiedz i proszę o pomoc.

Castle Knight5 to jak wspomniałeś doskonałe kolumny do spokojnego kulturalnego grania, długo ich słuchałem z NAD-em i gdyby nie to ze wyłożyły się w muzyce metalowej to prawie na pewno zagościły by u mnie w salonie. Jeśli słuchałeś tych kolumn (twierdzisz, że są dla Ciebie idealne), to podążaj dalej tą droga, dobież do nich jakieś kulturalne wzmocnienie i ciesz się muzyką. ...Z amplitunerem nie pomogę bo zupełnie się nie orientuję...ale proponowana koncepcja wzmacniacza stereo do Castle jest też warta rozważenia... Dla mnie koncepcja dobrego stereo vs byle jakie kino domowe jest oczywista. Nie wiem tylko co z dźwiękiem z PS - da się optykiem na wzmacniacz z dac-em? A obraz przez hdmi? Ja miałem przez hdmi spięte z TV a dźwięk z TV przez RCA na wzmacniacz...
 

MatroX13

New member
Castle Knight5 to jak wspomniałeś doskonałe kolumny do spokojnego kulturalnego grania, długo ich słuchałem z NAD-em i gdyby nie to ze wyłożyły się w muzyce metalowej to prawie na pewno zagościły by u mnie w salonie.

Dzięki za opinie.
Tak, jak pisałem w pierwszej wiadomości na całe moje szczęście, nie jestem fanem muzyki metalowej więc Twoje odczucie co do Castle Knight 5 jest takie same jak moje, czyli idealne głośniki z jednym ale no i te ale to właśnie muzyka metalowa.



Panowie i Panie proszę Was o pomoc co do wyboru amplitunera który będzie najlepszy do Castle Knight 5. Po kilku nieprzespanych nockach, Doszedłem do wniosku, że na chwilę obecną spróbuje z jednym lepszym wzmacniaczem niż z kombinacją wzmacniacz + amplituner. Proszę mnie od razu nie rozstrzeliwać. Zastanawiam się nad Onkyo 828 / Denon X4000. Czekam na subiektywne opinie.
Szukam jakiegoś amplitunera do 3000zł / 4000zł.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Zastanawiam się nad Onkyo 828 / Denon X4000. Czekam na subiektywne opinie.
Szukam jakiegoś amplitunera do 3000zł / 4000zł.

Obydwa modele są dobre, ja osobiście stawiam na Denona, ale tak jak w przypadku kolumn konieczne będzie porównanie na odsłuchu abyś sam mógł się przekonać, który ampli cię przekona do siebie;)
 
Do góry