Kolumny 2 drożne a 3 drożne

Maciej_S85

New member
Hej, zamierzam zmienić kolumny frontowe na jakiś lepszy model i zastanawia mnie czy warto w ogólne patrzeć na to czy kolumny są 2 lub 3 drożne. Mam model 3 drożny ale np takie Dali czy Klipsch są 2,5 i 2 drożne, kosztuje ze 2/3 razy tyle co moje więc wydaje się, że są dobre. Jak to jest?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kolumny dwudrożne nie są lepsze od trójdrożnych ( i na odwrót ) liczba dróg czy głośników nie określa jakości kolumn .Głównym kryterium wyboru powinna być jakość głośników ,a nie ich ilość
Kolumny wielodrożne są trudniejsze budowie ,gdyż duża liczba głośników wymusza stosowanie bardziej skompilowanych filtrów ,a to powoduje większa ilość elementów biernych (cewek ,kondensatorów ,rezystorów itp) co prowadzi do zniekształceń fazowych
Oczywiście liczna głośników nie określa liczby dróg ,bowiem kolumna złożona z trzech głośników nie musi być trójdrożną .Obecnie sporo kolumn na rynku jest 2,5 drożnych
Są też kolumny złożone z jednego głośnika ,takie konstrukcje ucieleśniają ideę źródła punktowego
 

akbmicro

New member
Okej rozumiem. Czyli to nie argument za odrzuceniem lub wybraniem kolumn. Dzięki za info :)

Bardzo wiele osób widząc rząd głośników w kolumnie uważa, że taka kolumna jest bardzo dobra. I może być, tylko aby te głośniki zagrały w równowadze potrzeba dużo elektroniki i regulacji. Kolumna jednodrożna, jednogłośnikowa powinna być najlepsza, ale tu też jest problem. Trudno jest zrobić głośnik z równym pasmem od basów po soprany. Tanie rozwiązania mają***dominację środka, z krzykliwym sopranem i płytkim basem. Dobre jednodrożne, jak te w linku, kosztują majątek. Ponadto, kolumny trzeba dobrać do pomieszczenia i wzmacniacza. Sam kupiłem kiedyś***nową parę kolumn i czegoś mi w dźwięku brakowało, chociaż na papierze były lepsze od starych. Wywędrowały do domu na wsi, inna kubatura pomieszczenia i inny wzmacniacz, grają***świetnie, a stary zestaw został.
 

Cezarek21

New member
Jeżeli mówimy o kolumnach bez podziału na kategorie cenowe-jakościowe to zawsze 3 drogi będą lepsze od 2 dróg. Tak jak koledzy wyżej słusznie napisali taka kolumna wymaga większego nakładu finansowego i musi być idealnie zestrojona, zszyta bo wprawne ucho to wyłapie i będzie po prostu drażnić, ale nie zmienia to faktu, że 3way odtworzy muzykę lepiej niż np 2,5way.
 
Ostatnia edycja:

Jericho24

Member
Bez reklam
Dzisiaj w salonie audio uslyszalem ze 3drozna jest lepsza od 2,5 lub 2 droznej w srednich tonach, niby ze wokal lepiej jest slyszalny.
Jutro moze na odsluchu przekonam sie o slusznosci tej teorii ;) Ale z drugiej strony kazdy producent inaczej stroi swoje kolumny, wiec teoria moze byc mocno chybiona.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W salonie można usłyszeć ciekawe teorie oczywiście do takich rewelacji nie należy podchodzić zbyt poważnie
Kolumna 3 - drożna nie będzie lepsza od 2 -drożnej gdyż liczna dróg nie określa jakości .Gdyby tak było to wszystkie kolumny na rynku by były 3 -drożne przecież każdy producent chce żeby jego wyroby były najlepsze .Podobnie wzmacniacz 100W nie będzie lepszy do drugiego który ma 50W tylko dlatego że jest mocniejszy
 

Jericho24

Member
Bez reklam
Zdaje sobie z tego sprawe, dlatego jak ktos ma mozliwosc dokonania odsłuchu przed kupnem to powinien tego dokonac a nie w ciemno ufac opiniom.
Mam dylemat z kolumnami Wilson Raptor 7. W testach BDB, a wg użytkowników słabe ;>).
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Z testami zwłaszcza w czasopismach branżowych bywa różnie ,dla przykładu wysoko oceniono wzmacniacz Denon PMA 800 miałem go w domu na testach i nie mogłem zrozumieć co w nim jest takiego niezwykłego gdyż w mojej opinii jest to bardzo przeciętny wzmacniacz - dlatego odsłuch przed ewentualnym kupnem jest bardzo ważny
Trzeba też pamiętać o jednej rzeczy pokoje odsłuchowe są różne co wpływa na akustykę dlatego te same kolumny mogą brzmieć różnie (lepiej lub gorzej)
 

Jericho24

Member
Bez reklam
Miał być nowy ampli Taga HTR 1000CD v2., a zakupiłem używke Onkyo TX8150 ;>)

Jakie polecicie podgłogówki do tego w cenie 1000-1200zl z używek?
Zamierzam słuchać radio DAB, internetowe, spotify, mp3, TV, Netlfix.
Pokój 24m2 z otwartym przejsciem.
Do głosników będe miał 3,5m.
Być może będe wspomagał się w przyszłości subem, jesśli przy filmach będzie mało basu.

Z nowych ale dużo drozszych testowałem m.in Klipsch R620F oraz JBL A180, których brzmienie mi sie podobało - testowane na Pioneer SX-N30 oraz Onkyo TX-8270, czyli odpowiednik mojego tx8150.
Odsłuchałem też Pearl 27, które wypadły bardzo kiepsko na tle powyższych kolumn.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Myślę że dobrze zrobiłeś .Kilka lat temu miałem okazję słuchać Onkyo TX 8130 z kolumnami Heco Celan GT 302 naprawdę dobry dźwięk ,lepiej to grało niż wzmacniacz Onkyo A 9030 w tej samej konfiguracji .dźwięk z amplitunera był lepiej nasycony i bardziej swobodny ,szkoda że firma zbankrutowała
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
@Jericho24 ...
jeszcze sprawa miejsca w którym kolumny będą stały.Jeśli z jakiegoś powodu będą musiały stać przy samej ścianie to wybieraj kolumny ,które wyjście Bassreflex mają z przodu.Zakładam ,że Twój ampli jest dość wydajny prądowo, więc jakaś przesadnie wysoka skuteczność nie jest wymagana.
Jeśli tylko możesz to testuj kolumny u siebie w domu,na swoim sprzęcie.Nic tego nie zastąpi.Nawet takie samo zaestawienie sprzętowe jak Twoje u kogoś innego może zagrać inaczej.A jak do tego dodasz ,że każdy ma inny gust to zapewnienia innych osób ,że coś grało fajnie mogą oznaczać że sprzęt grał fajnie ...ale dla tej konkretnej osoby.Tobie takie granie wcale nie musi się podobać.
 

Jericho24

Member
Bez reklam
salon 24m z otwartymi drzwiami na przedpokoj. Plan byl postawic kolumny po bokach komody z tv o szerokosci 125cm. Jednak chyba zrobie przemeblowanie i bede mogl kolumny postawic w katach pokoju w odleglosci ponad 5m od siebie. Do sluchacza bedzie ok 4m od kazdego glosnika.
TX8150 ma moc 2x130W, ale przegrał ostatnio starcie z jakims bardzo wiekomym fisherem 909 podpietym pod mission m34i. Fisher uzyskal jeszcze wiecej glebszego bassu i tony wysokie tez mialy inny wydzwiek.

Te mission m34i zapadły mi w glowie sowja czystoscia dzwieku, ladna srednica, ale brakowalo mi punktowego bassu, bo ten byl bardzo rozlazly, bylo go czuc cialem, ale brakowalo takiego jakby kopa. Moze winna była kubatura pokoju, bo to jakies 2x4m, oraz ustawienie kolumn bo jeden glosnik stal odsuniety od pól otwartego rogu sciany, a drugi mial za soba otwarte przejscie na korytarz.
Nie wiem czy dokupujac suba uda mi sie go uzupelnic, bo z drugiej strony suba kupuj sie wlasnie dla niskiego basu, a nie punktowego - chyba.
Cena za m34i bardzo atrakcyjna - 900zl.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Mission robi fajne kolumny ,jeżeli się nie mylę to była pierwsza firma która odwróciła położenie głośnika wysokotonowego .Możesz się również przyjrzeć niemieckim konstrukcjom - Heco Celan lub Aleva ,Magnat Quantum
Odnośnie suba ,w systemach stereo ja zawsze uważam że kolumny same z siebie powinny zapewnić dobre oparcie w niskich tonach ,ten bas z kolumn będzie "bliższy prawdzie" trzeba też liczyć się z dodatkowym kosztem, nie rzadko sub też powoduje problemy np buczenie, warto wziąć to pod uwagę
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Victa jest mocno budżetową konstrukcją ,pewnym rozwinięciem jest Tempus ale to też propozycja dla mniej wymagających .Heco Celan ma świetną kopułkę 30mm nie sądzę żeby Mission były lepsze w tej kwestii zwłaszcza że kolumny mają dodatkowe gniazdo głośnikowe które umożliwia wzrost wysokich częstotliwości o 2db - to w sytuacji gdyby ktoś odczuwał niedostatek góry
 
Do góry