Kolejnosć włączania sprzetów

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jak w temacie. Interesuje mnie prawidłowa, zalecana kolejność włączania sprzętów. Wg instrukcji w moich zabawkach wywnioskowałem następują kolejność:


1) odtwarzacz
2) amplituner
3) telewizor/projektor
4) sub


Wygląda na to, że klocek, do którego wpięte są kolumny prawie na końcu. Kolejność wyłączania w porządku odwrotnym.


Jednak nigdzie nie mogę wyczytać informacji kiedy włączać końcówkę mocy, przed czy po ampli, wydaje mi się że po, ale może się mylę?:


1) odtwarzacz
2) amplituner
3) końcówka
4) telewizor/projektor
5) sub
 

marstef

Member
Bez reklam
Przy dzisiejszym sprzęcie to raczej ma małe znaczenie, zwłaszcza że wychodzisz zazwyczaj z trybu standby. Co innego kiedyś, jak był mechaniczne włączniki power.
Jendak z przyzwyczajenia włączałbym końcówkę na końcu. Co do projektora/TV moim zdaniem bez znaczenia.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jednak nigdzie nie mogę wyczytać informacji kiedy włączać końcówkę mocy, przed czy po ampli, wydaje mi się że po, ale może się mylę?:

Połącz sobie wszystkie końcówki z ampli za pośrednictwem gniazd "Remote Control", po włączeniu ampli (pilotem) wszystkie sprzęty (końcówki) załączą się automatycznie, podobnie z wyłączaniem, jeden klik i wszystko wygaszasz.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Chodzi Ci o te kabelki z pomarańczowymi kocówkami (RCA)? Nie wiem dlaczego ale u mnie to działa jak chce, czasem działa, czasem nie. Tylko z Tunerem radiowym spisuje się bez zarzutu. Nie jest dla mnie problemem podejść i włączyć, ale.. :)
podłączam zgodnie z instrukcję, In, Out, ale na razie robiłem to z jedną końcówką. Wczoraj ożyła druga (atmos). Ty masz ich kilka - łączysz je wtedy szeregowo gniazdami Remote Control?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W przypadku przedwzmacniacz + końcówka mocy najpierw końcówka mocy a potem przedwzmacniacz ,wyłącza się w kolejności odwrotnej
W przypadku wzmacniaczy zintegrowanych niewiele można zrobić ,kiedy wzmacniacz jest mocny przy włączaniu można usłyszeć takie stuknięcie (uderzenie) w kolumnach problem rozwiązuje tzw układ miękkiego startu montowany niektórych konstrukcjach ,jeżeli nie ma pozostaje przekręcić potencjometr w lewo po słuchaniu i wtedy wyłączyć
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie nie ma z tym problemu, ponieważ na sztywno w menu ustawiłem włączanie na bardzo cicho.
Czyli Ty jednak polecasz odwrotną kolejność, najpierw końcówka, potem ampli? Dla jasności mowa tu o kinie domowym. U mnie amplituner robi za przedwzmacniacz podłączony do końcówki.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak szeregowo, u mnie to działa perfekcyjnie, nigdy nie było problemów.
Powiem więcej, podziwiam, że Ci się chce za każdym razem wstawać i załączać sprzęty ;)

Zgodnie z instrukcją i praktyką, najpierw załącza się ampli pilotem, a sekundę póżniej równocześnie załączają się końcówki.

Po ponownym kliknięciu "Power" na pilocie, wyłączają się wszystkie sprzęty już równocześnie.

Jeżeli chodzi o mnie, to ja tu nie widzę żadnej różnicy w kolejności.
Postępuj zgodnie z zaleceniami, żródło (Marantz) tak mówi i oszczędź sobie czasu, bo to strasznie upierdliwe musi być ; )
 
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
Dodam od siebie tylko tyle że w clubie zawsze włączało się odtwarzacze , misker a na końcu sama końcówkę i to jest zasada której trzeba się trzymać.
A wyłączamy odwrotnie.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To by się zgadzało, jak wspomniałem (np.) Marantz właśnie tak włącza, najpierw ampli, a następnie końcówkę.
Wyłącza już jednak wszystko hurtem ; )
 

Rafal7

Banned
Trzeba robić tak jak mówi o tym reguła, przy włączaniu sprzętu może wystąpić, trzask lub przed dźwięk, a to jest zabójcze dla głośników.
Np na mikserze to ładnie widać, ponieważ gdy włączysz mikser a potem odtwarzacz to wskaźniki led potrafią na ułamek sekundy podskoczyć do pewnego poziomu.
 
Do góry