Kodeki, kodowania, formaty.

kepisty89

New member
Witam Forumowiczów!

Piszę do Was, bo już zacząłem się gubić. Chciałbym, aby ktoś, kto jest zaznajomiony dobrze w tematyce rzucił trochę światła na to jak i czym najlepiej kodować/dekodować nagrywane pliki video.
Od razu zaznaczę, że laikiem nie jestem, chociaż początkującym można mnie nazwać jeśli chodzi o montaż filmów.

Jakie mam problemy? Chciałem korzystać z darmowego softu do edycji o nazwie Lightworks, nie przeraziła mnie nauka jego obsługi, bo już nie takie narzędzia się obsługiwało (GIMP, Blender ;) ).
Niestety, program ten w wersji darmowej nie obsługuje formatu AVCHD.

Nie jest to problem, bo podczas importu można transkodować filmik. Ale nie, po konwersji również nie działa.
Dodam, że w opcjach konwersji widzę jedynie:
- Matrox MPEG422P HL
- Matrox YUYV HD 8-bit
- YUYV
- UYVY
- DVCPRO100

co to są za kodeki?

Tak więc, pokrótce - nagrywam filmiki w rozdzielczości 2.7k PAL (Cinematic) kamerą GoPro. Zacząłem również korzystać z Vegas Pro, ale tam nie jestem w stanie dobrać odpowiedniego kodeka do renderingu... Albo plik zajmuje chore wielkości (9GB - 1:30min.) albo jego jakość jest tragiczna. Jakich kodeków Wy używacie, w jakich rozdzielczościach działacie?

Przypuszczam, że najlepszym byłoby MPEG-4 (H.624), ale nie mogę takich ustawień znaleźć w Vegas.
Dodam, że chciałbym zachować taką wysoką rozdzielczość oraz jakość, a przy tym nie tworzyć chorych rozmiarów plików. Fajnie byłoby gdyby dało się odtwarzać na większości urządzeń bez większych problemów.

A może dacie jakieś linki, gdzie mogę trochę poczytać o kodekach, bo wydaje mi się, że wszystko mi się miesza...

// EDIT:
Artykuły na temat kodowania, formatów:

http://recplay.pl/index.php?n=13&kompresja-wideo-formaty-i-kodeki
http://www.pcworld.pl/news/384786/Kontenery.formaty.wideo.i.standardy.napisow.html
 
Ostatnia edycja:

joker

New member
Witam,
wracając do tematu Lighworks Free, zaglądałeś na stronę producenta ?
Kodeki które wymieniłeś np. Matrox odnoszą się do sprzętu produkowanego przez kanadyjską firmę, kiedyś korzystałem z ich biblioteki ale niestety nic po za wysoką ceną nie oferowała co mogło wpłynąć na przyspieszenie mojej pracy. YUYV i UYVY to przestrzeń kolorów zapisywana bez kompresji (to też da się znaleźć w wyszukiwarce).
Ja do prostych rzeczy używam AVS Video Editor, jeśli chce bardziej skomplikowane efekty to Sony Vegas.
 

kepisty89

New member
Rozumiem to, co napisałeś.
Tak, zaglądałem na stronę producenta i niestety nie pomogło mi to za bardzo.

A co z kodowaniem? Na liście dostępnych kodeków nie widzę innych, mimo iż próbowałem instalować różne paczki (nigdy jedną na drugą) - KLite, CCCP. Czy kodeki takie jak np. H.264 trzeba jakoś doinstalować? Czy w tych paczkach są jedynie 'dekodery'?
 

joker

New member
To jeśli zaglądałeś na stronę producenta programu to zapewne zauważyłeś że wersja darmo tylko odczytuje h.264, jeśli chcesz zapisywać to musisz posiadać płatną wersję.
Kodeki które instalujesz są w porządku i służą zarówno do kodowania i dekodowania video ale oprogramowanie z którego korzystasz musi umieć i chcieć z tych innych kodeków korzystać.
I dla tego są ograniczenia w bezpłatnej wersji aby ludzie kupowali.
Skorzystaj z innego edytora video jest ich dosyć dużo.
 

kepisty89

New member
OK, pisałem o tym w 1szym poście - Lightworks nie pozwala na edycję AVCHD a z tego co rozumiem to H.264 jest typem AVCHD.

Moje pytanie brzmi - jakie ustawienia najlepiej wybrać w np. Vegas, aby wyrenderować obraz w rozdziałce 1080 używając kodeka H.264?

I jeszcze jedno - czy instalacja K-Lite (Mega) lub CCCP jest poprawną instalacją większości kodeków?

Gdyby ktoś szukał informacji, tutaj jest ciekawy artykuł: http://recplay.pl/index.php?n=13&kompresja-wideo-formaty-i-kodeki
 
Ostatnia edycja:
Do góry