Kino na poddaszu kilka pytan (fotki)

FuriousAA

New member
Witam,

Od jakiegos czasu chodzi mi po glowie przebudowa mojego pokoju, gdyz moj 65" TV nie spelnia moich wymagan. Do rzeczy.

Czego oczekuje? Chciałbym, aby moj pokoj przeksztalcil sie w calkiem niezle kino domowe z dobra jakoscia obrazu i dzwieku, zachowujac przy tym swoja wielofunkcyjnosc, czyli sypialnie, gabinet ( pracuje w domu na komputerze), centrum rozrywki, a takze zeby to jakos wygladalo, tak zeby w tym pokoju chcialo sie siedziec w dzien a nie uciekac jak najdalej. Spedzam generalnie bardzo duzo czasu ogladajac jakies filmy i seriale ( czesto z rana i przed spaniem ). Budzet jakim dysponuje to powiedzmy ok 50tys na poczatek. Juz troche czytalem o tym wszystkim, ale przyznam szczerze ze ciezko mi to ugryzc bo nie wiem od czego tak naprawde powinienem zaczac. Wiem, ze musze zaciemnic pokoj. Mam az 4 okna ale to ogarne montujac zaslony tak aby nie przepuszczaly slonca. Caly pokoj pojdzie pod malowanie, ale oczywiscie z tym bedzie duzy problem zeby dobrac odpowiedni kolor.

Plan pokoju i kilka zdjec ( sorry za syf, ale ostatnio spory chaos w zyciu).

ht tp://pokazy warka.pl/xntuvj

ht tp://pokazy warka.pl/1wcif6

(uwaga, trzeba usunac spacje)

Moje pytania najwazniejsze ( staralem sie znalezc odpowiedzi na forum/internecie, ale niestety nie na wszystkie moje watpliwosci zostaly rozwiane):

1. Gdzie najlepiej umiescic ekran? w punkcie A czy B? ( niestety przez skosy mam ograniczone pole manewru). Generalnie czy ekran musi przylegac do sciany czy teoretycznie moglbym go powiesic nawet na srodku pokoju? Sa jakies PLUSY albo MINUSY takiego rozwiazania? Z tego co czytalem celuje w rozmiar ok. 120"-150". WIadomo im wiecej tym lepiej, zachowujac przy tym oczywiscie b.dobra jakosc.
2. Wiadomo ze najlepiej gdyby kolory scian byly ciemne, dlatego bede kombinowal z doborem farby i tego zeby wygladalo to fajnie. Pytanie czy dobrym pomyslem byloby umieszczenie gdzies bardzo duzej tapety miasta przedstawiajacego noc? Sporo by mi to ulatwilo zadanie.
3. W jakiej kolejnosci budowac to kino domowe? Teoretycznie wszystko fajnie musi sie zgrac wiec jesli wezme sie za obraz to potem moze sie okazac ze przy budowie dzwieku przeoczylem pewne aspekty i bedzie juz za pozno albo bede musial polowe rzeczy zmienic.
4. Z tego co czytalem to najlepszy jest ekran ramowy, czy istnieja ekrany ramowe, zwijane?
5. Jak rozlozyc kase procentowo na poszczególne rzeczy. Myslalem nad 10k na przystosowanie pokoju, 15k video, 25k audio. Od audio oczekuje dzwieku 7.1 z mozliwoscia przelaczenia na stereo, poniewaz slucham tez muzyki. Chcialbym zeby to dobrze zagralo z tak zwanym pierdolnieciem, poniwaz dom jest na wsi, wiez mozna sobie pozwolic. Od video tak jak mowilem, spory obraz b. dobra jakoscia.


Chyba na poczatek tyle. Jesli ktos mialby jakie pomysly, rady to z checia wyslucham bo nie ukrywam ze jestem zielony w temacie.

Pozdrawiam ! :)
 

Lukasz2525

New member
Podpowiem ci cos w skrocie .

1. Tu musisz sam sobie odpowiedź . Lepsza byłaby większa odległość ( A ) , ale musisz zastanowić się , czy nie będzie ci przeszkadzał skos tuż nad głową , gdy będziesz siedzieć na kanapie .

Ekran może wisieć na środku pokoju , ale będzie bardziej podatny na wszelkie podmuchy wiatru ( otwieranie drzwi , osoba przechodząca obok ) , możliwe że będzie wpadał w delikatne ruchy , a wtedy obraz będzie poruszał się u dołu .

Natomiast jeżeli kupisz duży , porządny ekran , z ciężkim ciężarkiem u dołu , i założysz że siadasz , oglądasz film i nigdzie się nie poruszasz po domu , to jak najbardziej rozważyłbym to miejsce .

2. Jak chcesz to przyklej sobie fototapetę , byleby nie na błyszczącym papierze , bo to będzie tragedia przy projektorze .

3. Zacznij od bardzo dobrego przemyślenia czego potrzebujesz i zrobienia projektu , chociaż ołówkiem na papierze . Trzeba rozmieścić wszelkie kable , do głośników , projektora , żeby później nie ryć w ścianach drugi raz ( chyba że chcesz korzystać z plastikowych tuneli na kable ) . Resztę można później poprawić .

4. Nie wiem o jaką ramę chodzi . Mam nadzieję że nie o sztywny ekran na ramie , bo jest to duże , niepraktyczne , słabo naciągnięte i pomarszczone płótno , takich używa się przy częstym przemieszczaniu .

Wydaje mi się , że chodzi o czarną ramkę na ekranie , wyznaczającą format 16:9 . Rzeczywiście taki ekran jest najlepszy , zapewnia najlepsze wrażenie wizualne . Oczywiście że są zwijane , nawet elektrycznie .

5. Projektor 10-12 tysięcy , ekran 3-5 , elektronika 10 , kolumny 15 , zostaw sobie spory zapas na wszelkie akcesoria , kable , wygłuszenia .
 
Do góry