Kino domowe - full zestaw, składak, pytania

Heliodor

New member
Hej,
Proszę o parę porad, gdyż nie jestem jeszcze zdecydowany.

[Wymagania]
Przestrzeń: pokój+aneks kuchenny to ~30m2, (połączone z przedpokojem 7m2). Powierzchnia odsłuchowa to połowa pokoju - kanapa ma jakieś 3-3,5m do ściany z TV.
Zastosowanie: TV+filmy 60%, muzyka: 30%, konsola: 10%.
Odsłuch: Nie bardzo jestem przekonany do odsłuchów, obawiam się, że moje ucho nie wyłapie różnicy. Wolałbym wybrać sprawdzone modele, ale nie takie marketowce.
Cena: w granicach rozsądku, nie jestem audiofilem. Ale jeśli na coś warto to nie żałuję. Nie muszą to być najnowsze modele, mogą być używki.

[Kolumny stereo]
Monitor audio BX6. W sumie poczytałem trochę o nich i jestem prawie na nie zdecydowany. Pytanie tylko czy nie za mocne do pomieszczenia.

[Glośnik centralny]
Monitor audio BX Center. Myślałem też o wyższym modelu RX Center (podobno można mieszać), skoro większość to będzie TV+film. Wydaje mi się że nie ma sensu iść w nowsze modele Bronze/Silver, starsze są w przystępniejszych cenach ;)

[Subwoofer]
Potrzebuję? Sprawdzę jak się spisują tunele w kolumnach. Jeśli będzie brakowało, to dokupię pewnie BXW10.

[Głośniki efektowe]
Umyśliło mi się, że będą to głośniki w podwieszonym suficie, lekko z tyłu kanapy na bokach. Nawet wstawiłem tam pudła z MDFu (34x14cm). Zapomniałem o wełnie, ale spróbuję to nadrobić jak wytnę otwory. BTW. Potrzebne jeszcze dodatkowe wytłumienie?
Przyda mi się tu jakaś rekomendacja. W sklepie chcieli mi wcisnąć Definitive Technology UIW 63/A lub Polk Audio RC60i ale nie znam firm.

[Amplituner/Wzmacniacz]
W sumie to się ciągle wacham - czy oddzielić stereo od kina i czy w ogóle usłyszę różnicę. Do Denona przekonuje mnie ten post: /forum/805517-post20.html
  • Stereo/kino osobno.
    Stereo może być najprostrze, bez bajerów jak USB/bluetooth. Sterowanie będzie przez ampli. Ze starych modeli PMA720AE. Fajny jest też ten nowy PM6005, ale nie wiem czy przy 8 omach 45W jest wystarczające do tych kolumn.
    Amplituner w sumie fajnie jak jest "nowszy", aby wspierał sterowanie z telefonu, 3D, 4K, Spotify i DLNA. Na pewno potrzebuję pre-out. PM1506 wydaje się ok dla 5.1. Wyższy model PM1606 ma także Dolby Atmos i DTS:X - przyda się za rok/dwa? Popularny jest też model SR600X, w sumię nie wiem jaka różnica między serią SR a NR.
  • Stereo/kino razem.
    Jeśli miałbym mieć jeden sprzęt, to pewnie jakiś wyższy model, Onkyo TX-NR838, Denon X3000, nie wiem co jest w Marantzach.

[Kable]
Mówią, że kable też mają znaczenie. Niestety do głośników efektowych w suficie ułożyłem zwykłe z metra 2x1,5mm. Powinno być wystarczająco? A jaśli chodzi o kolumny to wybiorę coś lepszego, dla BX6 2,5mm czy 4mm? Kabel długości 2,5m powinien sięgnąć.


[Projektor/Ekran projekcyjny (Plan B)]
Ciągle się zastanawiam, czy ma to sens. Kanapa jest 3-3,5m od ściany, ekran przewidziałem na 180cm szerokości. Wychodzi więc przekątna ok 80". Nie wiem czy znajdę taki, żeby z 4m odległości rzucił taki mały obraz. Jeśli bym się zdecydował to Optoma ma dobre opinie.
Projektor rzucany z podwieszonego sufitu. Sufit wymalowany na ciemny kolor.
Jeśli chodzi o ekran projekcyjny, to taki elektrycznie spuszczany z sufitu podwieszanego (a potem automatyzacja domu ze smartfona :-o). Chyba nie potrzebuję napinaczy do 180cm szerokości? Nurtuje mnie jeszcze to czy uda mi się spuścić go z sufitu ~30cm od ściany, aby zasłonił normalny telewizor LED. No i chyba matt grey?
 
Ostatnia edycja:

Heliodor

New member
Sufitowe bierz do kompletu MA.
Dzięki. Myślałem, że w serii BX nie ma sufitówek. Doczytałem, że do tej serii dopasowane są CT265 i CT280. Zastanawia mnie tylko ten system montażu CB6/CB8 - do czego niby przyczepić te "skrzydełka" jak sufit już gotowy :/

audiovisualonline.co.uk/media/monitor-audio/ci/brackets/cb6/cb6_large_2.jpg
 

Heliodor

New member
okej, decyduję się na PM6004/PM6005.
W temacie amplitunera i różnic między seria SR a NR znalazłem to: audiogurus.com/learn/electronics/surround-receivers/marantz-nr-sr-receivers-features-step-chart/414
 
Do góry