Kino domowe - 8 tyś/20m2

Skelss

New member
Witam wszystkich forumowiczów!

Mam zamiar kupić zestaw do kina domowego, słuchania muzyki przeróżnego gatunku oraz gier. Stąd też prośba o pomoc w wyborze optymalnej konfiguracji.
W tej chwili skupiam się na zestawie amplituner + głośniki 5.0, docelowo 5.1 w przyszłości. Zdaje sobie sprawę, że amplituner z KD nie da mi takiej jakości stereo jak wzmacniacz stereo ale opcje dodatkowego wzmacniacza również odkładam na przyszłość.

To teraz konkrety:

Zastosowanie:
- kino domowe 60%,
- muzyka 25% (różne gatunki),
- gry konsolowe 15%,

Wymagania:
* Głośniki:
- konfiguracja 5.0, w przyszłości 5.1,
- przednie głośniki monitory, będą stały na szafce, nie mogą być podłogowe oraz najlepiej otwór bass-reflex z przodu (nie mogę za dużo odstawić głośników od ściany),
- tylne głośniki na podstawkach, w których można schować przewody,
* Amplituner:
- min. 6 x HDMI IN,
- funkcje sieciowe, streaminig, np. Spotify, DLNA, radia internetowe itp.
- wsparcie dla 3D i 4K,
- pre.out do podłączenia w przyszłości wzmacniacza,
* Budżet:
- około 8 tyś za całość czyli: amplituner, głośniki 5.0, okablowanie/złącza oraz podstawki pod tylne głośniki,

Pomieszczenie:
- około 20m2,
- salon w kształcie prostokąta o bokach 3,4m na 6m i wysokości 2,6m
- KD w jednej części pomieszczenia, w kwadracie 3,4m na 3,2m.

Wiem jak ważny jest odsłuch wybranej opcji stąd też postaram się to wykonać. W grę wchodzi Poznań i okolice.

Na tę chwilę rozważam zestaw:
- Amplituner Denon AVR-X4000,
- Głośniki przednie: 2 x Monitor Audio BX2,
- Głośniki tylne: 2 x Monitor Audio BXFX,
- Głośnik centralny: 1 x Monitor Audio BX Centre,
- podstawki i kable do ustalenia.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze optymalnego zestawu. Co proponujecie?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
W Poznaniu podjedz do Korisa to wg mnie jedyna sensowna opcja w tym mieście, a zaliczyłem wszystkie.
W sumie dobrze wybrałeś, możesz tez posłuchać Marantza serii 6XX7/8.
Jeśli chodzi o kolumny ponoc teraz RXy są w porownywalnej cenie do BXów. Ale co kto lubi. Może Dali Zensor, Melodika BL (dawne Roth Oli)?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
A może lepiej tańszy amplituner np. Marantz 5008, Denon X3000 i więcej kasy przeznaczyć na kolumny. Do kina domowego te amplitunery będą wystarczające, w stereo też wstydu nie będzie,a i tak w przyszłości planujesz wzmacniacz. Wtedy więcej kasy zostanie na kolumny i mógłbyś atakować np. Monitor Audio Silver 2+Silver 1+Silver Centre lub może Dali Ikon, Focal Chorus, itp.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Te opcje z Marantz'em bardzo dobre, do tego np. Melodika BL (teraz są w fajnej cenie) więc jeszcze na dobrego suba zostanie i będzie kompletny zestaw.
Co do takiego połączenia to Paweł może coś więcej, bo ma M5007 z Roth'em, a Melodika to ta sama konstrukcja i brzmienie
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Melodika byłaby fajna tylko kolega Skelss nie chce kolumn podłogowych na frontach. I mam obawy czy BL20 by dały radę na 20m2. I kinie domowym wsparte subem na pewno tak, ale w stereo już tak sobie. Dlatego szukałbym większych monitorów.
 

Henry

Active member
Bez reklam
- przednie głośniki monitory, będą stały na szafce, nie mogą być podłogowe oraz najlepiej otwór bass-reflex z przodu (nie mogę za dużo odstawić głośników od ściany),
Pytanie ile mogą być odstawione od ściany...
Niedawno słuchałem Bostonów serii M w połączeniu z Marantzem 6008 (w stosunku do wspominanej serii 5...., aż takiej dużej różnicy chyba nie będzie) i jak dla mnie grało to bardzo dobrze, przestrzennie, czysto i bardzo szczegółowo.
Więc może spróbuj coś Bostona M25 czy tańsze ale większe A26.
Ważne jakiej muzyki chcesz na tym słuchać i czy spodoba ci się "zrównoważone brzmienie" takiego połączenia.
 

Skelss

New member
Dziękuje wszystkim za wskazanie konkretnych modeli. Póki co byłem odsłuchać muzyki na amplitunerze Denon AVR-X4000 oraz Denon AVR-X3000. Podłączone były Dali Zensor 3 oraz Dali Ikon 2 mk2, jak również Dali Zensor 5.

Nie odczułem różnicy pomiędzy amplitunerami X3000 a X4000. Natomiast Zensor 3 grały dla mnie lepiej niż Ikon 2. Zapewne przez to, że Zensor 3 mają większy głośnik niskotonowy. Słyszałem więcej szczegółów na Ikon 2 ale lepsze wrażenie zrobiły na mnie Zensor 3.
Zaskoczyły mnie natomiast wymiary podłogówek Zensor 5. Są bardzo wąskie, sporo węższe od Zensor 3. Grały zdecydowanie najlepiej (a to zaskoczenie ;) i mają otwór bass-reflex z przodu. Jakbym tylko przekonał żonę do podłogówek...

Odsłucham jeszcze kolejnych zestawów z propozycji.

Zawiodłem się na aplikacji Spotify na tych amplitunerach, sterowanej przez telefon. Nie mogłem włączyć przewijania w utworach. Tzn. przewijało się ale prawie z taką samą prędkością jak normalne słuchanie. Jak również nie mogłem skoczyć do konkretnego miejsca w utworze (brak paska postępu). Nie udało mi się odnaleźć opcji wysyłania muzyki bezpośrednio z aplikacji Spotify z telefonu (Android 4.2), co byłoby najwygodniejsze. Wie ktoś może, czy jest taka możliwość?
 

Skelss

New member
Tak zgadza się, że Zensor 5 mają mniejsze głośniki niskotonowe niż obecny w Zensor 3. Tylko, że trzeba zobaczyć to na żywo ile jest węższy Zensor 5. Tym bardziej, że oficjalna strona Dali trochę wprowadza w błąd. Podaje wymiar, z którego wynika, że Zensor 5 jest szerszy od Zensor 3:

Maks. wymiary z podstawą i maskownicą (wys. x szer. x gł.) [mm] z dali-speakers[.]pl:
Zensor 3: 351 x 205 x 293
Zensor 5: 840 x 212 x 253

Ja wiem, że to jest wymiar z podstawką, która jest szersza ale nie ma podanego innego wymiaru. Podczas gdy na innych stronach można zobaczyć rzeczywisty wymiar kolumny, chociażby w teście na audio[.]com[.]pl/pdf/testy/zespoly glosnikowe/Dali ZENSOR 5.pdf: Wymiary (wys. x szer. x głęb.) [cm] 84 x 16 x 27,5

Wniosek z tego taki, że zawsze lepiej zobaczyć na żywo niż wierzyć w suche fakty ze stron dotyczące wymiarów.

A wracając do aplikacji Spotify na Androidzie, to chyba znalazłem opcje wysyłania na inne urządzenie (kliknąć na taki niepozorny głośniczek jak już leci muzyka i pojawia się lista dostępnych urządzeń). Nie mam teraz jak tego potwierdzić. Sprawdzę przy kolejnym odsłuchu.
 
Do góry