KDL-40U4000 menu serwisowe - jak ustawić?

mariankoniuszko

New member
Witam
Mam problem z uruchomieniem modyfikacji zmian nasycenia kolorów w menu "white balance". Problem wygląda następująco: wchodząc do menu serwisowego w opcję "white balance" pojawiają się przy modyfikowalnych pozycjach same zera (zdjęcie 01), ale doszedłem do tego, że aktywując pozycję "select level" pojawiają się jakieś wartości przy pozostałych pozycjach (zdjęcie 02). Aktywując "select level" po przez wciśnięcie "OK" na pilocie obraz się znacznie rozjaśnia, ale wartość zero się nie zmienia, można sobie dolecieć od 0 do 4, gdzie przy 4 jest tylko biały obraz. Przechodząc do pozycji " Set R value", obraz zmienia jakby kolor na niebieski, ale możliwość zmiany wartości jest nieaktywna, mimo wciskania kursorów na pilocie góra-dół i w boki. Nic się też nie zmienia przy pozostałych pozycjach. Nie ruszałem "Initialize", ani "Save level", chociaż "Initialize" chyba aktywuje możliwość zmian, a "Save level" powinno je zapisać, tylko boję się, że po zmianach RGB zostanie mi bardzo jasny obraz, który jak już pisałem pojawia się przy aktywowaniu "select level" mimo wartości 0.
Widziałem zdjęcia z menu serwisowego, ale od starszego modelu Sony, a tam były zupełnie inne wartości i nikt nie pisał co i jak wcisnąć, bo być może nie miał takich problemów, albo ja coś przeoczyłem lub czegoś nie zajarzyłem.
Może ktoś już dokonywał zmian w tego typu menu serwisowym i coś podpowie?
 

Attachments

  • 01.jpg
    01.jpg
    54,5 KB · Wyś: 609
  • 02.jpg
    02.jpg
    53,1 KB · Wyś: 603

mariankoniuszko

New member
vienna1980 napisał:
A po co grzebiesz w menu serwisowym!

Chyba napisałem co chciałbym zmienić?
Jeżeli nie było zbyt jasne, to wyjaśnię. Gołym okiem widać nadmiar czerwonego i niebieskiego koloru, co potwierdzają wartości przedstawione na zdjęciu nr.2 i przez to kolory są nienaturalne. Co do tego, że obraz robi się jaśniejszy przy uaktywnieniu "slect level", to wystarczy wyłączyć telewizor wyłącznikiem na obudowie lub wyzerować parametry obrazu w menu użytkownika i to nie stanowi problemu, ale nie wiem co się stanie gdy zatwierdzę "initialize". Czy przypadkiem ten jaśniejszy obraz nie zostanie? Dlatego pytam, bo mam wątpliwości, a nie chcę ryzykować, bo chyba po to są fora, żeby sobie pomagać. :)
 

vienna1980

Member
Bez reklam
Nie myśl że napisałem Ci to złośliwie,tylko dałem Ci do zrozumienia że nie grzebie się w menu serwisowym,gdyż ta działka zarezerwowana jest dla serwisu,możesz swoim niedoświadczeniem rozregulować telewizor,pamiętaj że coś takiego trzeba umieć regulować,nawet serwis korzysta z podpórek w sprawach regulacji.Nie sądzę żebyś znalazł odpowiedż na tym forum,ale obym się mylił.
 

mariankoniuszko

New member
vienna1980 napisał:
Nie myśl że napisałem Ci to złośliwie,tylko dałem Ci do zrozumienia że nie grzebie się w menu serwisowym,gdyż ta działka zarezerwowana jest dla serwisu,możesz swoim niedoświadczeniem rozregulować telewizor,pamiętaj że coś takiego trzeba umieć regulować,nawet serwis korzysta z podpórek w sprawach regulacji.Nie sądzę żebyś znalazł odpowiedż na tym forum,ale obym się mylił.

OK :)

Wiem, wiem, że to jest menu dla serwisu, ale niektórzy sobie z tym poradzili i może ktoś z doświadczeniem coś podpowie, bo te kolory na prawdę są nazbyt wyeksponowane. Nie widać tego tak bardzo na kanałach HD, ale większość to SD i często tło jest zaczerwienione, a twarze są różowo-niebieskie i w żaden sposób normalnymi ustawieniami nie da się tego ustawić, a wiem że ludzie sobie radzili zmniejszając poziom czerwonego i delikatnie zwiększając zielony w menu serwisowym, co dało dobre rezultaty. Tylko nie wiem dlaczego Sony stosuje takie ustawienia? Może zarządzający normami w Sony cierpią na tritanomalię i protanomalię, więc każą nasycać bardziej tymi kolorami obraz.
Innego logicznego wytłumaczenia nie mogę znaleźć ;)
 

Ares78

New member
Ok, jak wiesz co chcesz zrobić to pozostaje popróbować z rożnymi ustawieniami (złotego środka dla tego modelu nikt nie podawał o ile się orientuje). Tylko trzeba parę kroków ostrożności zachować, przede wszystkim weź kartę papieru i pospisuj wszystko jak teraz masz ustawione, żeby był punkt wyjścia bo inaczej tylko pogorszysz u siebie sprawę. Oczywiście pamiętaj, że bawiąc się w menu serwisowym robisz to na własną odpowiedzialność.
 

mariankoniuszko

New member
Ares78 napisał:
Ok, jak wiesz co chcesz zrobić to pozostaje popróbować z rożnymi ustawieniami (złotego środka dla tego modelu nikt nie podawał o ile się orientuje). Tylko trzeba parę kroków ostrożności zachować, przede wszystkim weź kartę papieru i pospisuj wszystko jak teraz masz ustawione, żeby był punkt wyjścia bo inaczej tylko pogorszysz u siebie sprawę. Oczywiście pamiętaj, że bawiąc się w menu serwisowym robisz to na własną odpowiedzialność.

Mma zamiar wszystko pospisywać i porobić fotki, żeby czegoś nie spierniczyć, ale nadal nie wiem czy mam aktywować "initialize", czy "select level" aktywowany pozostawi jaśniejszy obraz? Nie chcę się dotykać bez takich ogólnych wskazówek, bo prawdopodobnie w innych modelach Sony te opcje mają takie same nazwy, tylko w innych miejscach w menu są usytuowane i pewnie dają identyczny efekt. Mogą różnić się wartościami nasycenia poszczególnych kolorów, bo skala może być inna, ale idea tych opcji jest taka sama. Przecież menu serwisowe, to odpowiednik BIOSu w komputerze, więc tam też dokonuje się zmian, ale trzeba wiedzieć chociaż co chcemy zmienić, a ja chcę przede wszystkim obniżyć poziom czerwonego i po każdej zmianie obserowwać rezultaty, więc od tego raczej nic się nie spierniczy, tylko mam obawy co do aktywacji opcji "initialize", bo gdzieś czytałem, że komuś rozjechały się od tego kolory, więc tak do końca nie wiem do czego ta opcja służy.
 

mariankoniuszko

New member
Rezonans obudowy

Witam ponownie.
Do kolorów już się przyzwyczaiłem i mogą być. Pod tym względem jest spoko, ale czasem tylko małe smużenie wkurza, co wskazuje na niestety słabą matrycę. Gorzej z dźwiękiem, bo przy niskich tonach obudowa wpada w rezonans i muszę ustawiać niskie tony na (-2) lub jeszcze niżej. Problem pojawił się niedawno i do tego zauważyłem, że na dole matrycy odstaje obudowa, więc może coś puściło po kilku miesiącach pod wpływem wydzielanego ciepła przez lampy. I jeszcze przy okazji zauważyłem, że nawet logo Sony krzywo jest przyklejone, więc jestem ciekaw, co jeszcze wyjdzie, bo to ewidentne błędy montażu.
Czy serwis Sony coś na to poradzi, bo nie chce być obarczony kosztami (tv na 5 letniej gwarancji), a rezonans obudowy nie wystepuje ciągle, a tylko przy niskich tonach i zawsze znajdzie się wytłumaczenie, że wszystko jest zgodne z normami.
 

Ares78

New member
Po pierwsze nawet jeśli byłoby coś z Twojej winy (nie twierdzę, że tak jest), to zanim cokolwiek by ruszyli miałbyś telefon czy wyrażasz na to zgodę i ile to kosztuje. Także nie ma co się specjalnie bać, dzwonisz, przyjeżdża serwisant mówisz co jest jest nie tak, pokazać i tyle.
 

AleX69gO2

New member
odkopie ...

mam pytanie, może ktoś już dotykał ww temat

mianowicie jakim 5 wartością szarości przypada procent przy kalibracji balansu bieli

Level 0 is 10%
Level 1 is 30%
Level 2 is 50%
Level 3 is 70%
Level 4 is 90%

czy

Level 0 is 15%
Level 1 is 30%
Level 2 is 50%
Level 3 is 70%
Level 4 is 95%


a może inne?

wg francuskiego forum, wartości przyjmowane są


http://stefsamy2.free.fr/sony_w4000_reglages_avances_v2.pdf

Level 0 is 0%
Level 1 is 25%
Level 2 is 50%
Level 3 is 75%
Level 4 is 100%

albo

Level 0 is 10-20%
Level 1 is 20-25%
Level 2 is 50%
Level 3 is 60%
Level 4 is 80-90%

???
 
Do góry