Kanał w ścianie

Saracen

New member
Witam

Będę robił kanał w ścianie na kable pod TV. Zastanawiam się jak można wykończyć otwór zostający w ścianie.

Macie jakieś pomysły lub sprawdzone rozwiązania?
 

jszm

New member
Kable w ścianie.

Domyślam się, że pisząc kanał w ścianie, masz na myśli zabetonowane (lub zagipsowane) korytko PCV, np. rurka „peszel” lub profil prostokątny w którym puścisz kable, a nie zwykłą bruzdę w ścianie.
Będą to co najmniej dwa otwory – wejście i wyjście kabli. Może być ich więcej, gdybyś przewidywał jakieś pośrednie dodatkowe wejście/wyjście kabli, np. w środku długości kanału. Wszystko zależy od ilości (i ustawienia) sprzętu AV.

Znajomy zakończył te otwory na końcu kanału, takimi plastikowymi okrągłymi przelotkami na kable jakie są np. w blatach biurek komputerowych. Zagipsował je równocześnie z ułożeniem korytka (rurki) w ścianie.
Innym sposobem jest zamocowanie na końcach korytka zwykłych puszek telefonicznych (bez dekielka).
Słyszałem też o zamknięciu tych otworów taką kwadratową maskowniczką ścienną jak przy kontaktach.
Jak widzisz sposobów „obrobienia” tych otworów może być sporo. Wybór zależy od weny twórczej wykonującego to zadanie.
Dobrze by było, aby te wejścia i wyjścia kabli były niewidoczne, tzn. żeby były ukryte np. za telewizorem, za innym urządzeniem AV, za szafką rtv itp.

A nie myślałeś, żeby nie kuć ściany (chyba, że szykuje Ci się remoncik), tylko wszystkie kable puścić w maskownicy mocowanej do ściany. Są takie płaskie (18mm) maskownice o różnej szerokości, niestety tylko białe lub czarne (białe można ewent. pomalować w kolorze ściany).
Pamiętaj, żeby nie prowadzić razem kabli zasilających i głośnikowych. Pzdr.
 

Saracen

New member
No właśnie będę robił mały remoncik pokoju i chcę porobić porządek z kablami. Listwy na ścianach odpadają. Mam coś takiego w pracy i strasznie mnie to drażni.
Otwory będą schowane lecz i tak chce je ładnie wykończyć.
 

lobo0

New member
Ja wykonałem połączenie z kanału wentylacyjnego 100x50 długości 1m który z obu stron zakończony jest kolankiem 90 stopni. Dużo kabli się tam zmieści i ładnie wygląda.

Teraz oczywiście wykończone to jest tak że tylko widać otwory (tzn jeden jest za szafką a drugi ma być za TV którego jeszcze nie ma :)

Zdjęcie jeszcze z budowy:
 

Attachments

  • salon.jpg
    salon.jpg
    82,8 KB · Wyś: 68825

Qjanusz

New member
jszm napisał:

Pamiętaj, żeby nie prowadzić razem kabli zasilających i głośnikowych. Pzdr.

Czyli rozumiem że ktoś, kto akurat nie robi remontu i kładzie korytka na ścianę, ma położyć DWA???? Jedno korytko dla zasilania a drugie dla kabli głośnikowych????
Oczywiście może, tylko to będzie brzydko wygladało i robiło większy bałagan na ścianie.

Ja w jednym korytku zmieściłem i położyłem obok siebie kable zasilające, HDMI, antenowe, głośnikowe i dodatkowy dla wyjścia chinch z TV. Biegnie to razem obok siebie ponad 3 metry i wszystko jak najbardziej jest ok.

pozdrawiam
 

paniol

New member
Ja mam tak : w ścianie pomiędzy stolikiem, na którym wisi tv i stoi central a pod nim ampli, a stolikiem na którym stoją: player Panasonic BD80, nrecorder, i HTCP rura kanalizacyjna fi50 z kolankami 90 stopni. W rurze mieszą się:
1. HDMI - 3 szt.
2. kable optyczne - 4 szt.
3. component (3RCA/3RCA) - 4 szt. (1 robi za coaxial x3 :) )
4. audio - 1 szt. (do stereo)
5. skrętka x3 (do internetu)
6. kabel antenowy sat. 2 szt. (do nrecordera)
7. kabel antenowy DVBT/analog - 1 szt.

a zakończone to jest tak - ze "starego gniazda sieciowego - własny patent i wykonanie :)

mg8022.jpg


Zero kabli na podłodze... głośnikowe na tej samej zasadzie, tylko w cieńszych peszlach schowane są również w ścianie.

A jak żona mnie chwali :)
 
Ostatnia edycja:

bl1

New member
Też mam w ścianie kanał wentylacyjny na kable i zastanawiam się czym wykończyć otwór w ścianie. Znalazłem coś takiego jak "przepust kablowy szczotkowy". Próbował ktoś tego?
 

Felini

New member
Mam w ścianie wąż peszla a zakończenia to zwykłe puszki instalacyjne 60 mm.
Są wersje puszek z kołnierzami, które można łączyć ze sobą, mamy wtedy kilka gniazd w jednym rzędzie ładnie zamkniętych ramką.

Gniazdo RTV.JPG

Wiele firm ma w ofercie gniazda R-TV-SAT, głośnikowe, telefoniczne, informatyczne na skrętkę (RJ-45).
Wszystkie te gniazda są stylistycznie zharmonizowane z innymi elementami instalacji elektrycznej jak włączniki oświetlenia czy gniazda 230V.
Można wykorzystać też przepusty kablowe do wyprowadzenia przewodów HDMI i innych, do których nie są obecnie produkowane gniazda.
Wyglądają jak zwykły klawiszowy włącznik światła, tylko nieco bardziej odstają z dołu od ramki.
Przez taki przepust wyprowadza się różne przewody i wygląda to całkiem estetycznie (coś podobnego jak na zdjęciu kolegi paniola).

Dniazdo głośnikowe podwójne.JPG

Przy zastosowaniu puszek zawsze istnieje możliwość zamontowania gniazd w przyszłości, jeśli takie się pojawią na rynku, np. HDMI.
 
Ostatnia edycja:
Do góry