kamera na kartę do 2500 zł

sonaro

New member
Witam !
Szukam kamerki na kartę pamięci, wyposażonej w możliwość wyboru trybu zapisu: HD (AVCHD) / SD. W chwili obecnej nie posiadam jeszcze odpowiednio mocnego sprzętu do obróbki AVCHD, więc chciałbym zapisywać w SD (rozwiązanie takie wydaje mi się lepsze niż zakup 2 kamer - SD i w przyszłości HD). Jaką kamerę polecacie ? (do ok. 2500 zł)
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy podanej cenie wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest Panasonic SD9. Kamery nie mają możliwości zapisu osobnego w SD i HD. Jeżeli puścisz z niej obraz poprzez złącze SVHS lub Video - sama konwertuje filmu "w dół".

Z drugiej strony szkoda tak niszczyć materiał HD. Pewnie kiedyś zakupisz sprzęt umożliwiający odtwarzanie HD i będzie Ci żal "wykastrowanych" filmów.

Załączony do niej program HD writer nie ma dużych wymagań sprzętowych i można nim archiwizować nagrania w HD na płytach DVD - z osobnym menu itd. Takie płyty można odtwarzać na PS3 lub Panasonicu BD 30 (cena około 1300 złotych). Wyżej wymieniony program umożliwia konwertowanie filimów do mpg2 i nagranie filmów DVD - ale to juz wymaga mocnego sprzętu.
 

sonaro

New member
Panasonic SD9 jest niewątpliwie bardzo atrakcyjną kamerą (chociaż model HDC-SD1 cieszy się lepszą opinią użytkowników – ponoć lepiej się sprawuje w słabych warunkach oświetleniowych). W tej klasie bardzo ciekawa jest też Sony HDR-TG1 (dobre parametry, małe wymiary, tytanowa obudowa).
Niestety wszystkie te kamery nagrywają wyłącznie w trybie AVCHD a w chwili obecnej ten format dla mnie jest bezużyteczny (obróbka wymaga mocnego kompa a odtwarzanie płyt - blueray’a - czyli wiąże się z zakupem odtwarzacza lub konsoli PS3). Oczywiście istnieje opcja przerzucenia nagranego materiału na kompa, wypalenia płytek z zamiarem ich późniejszej obróbki w przyszłości, a w celu bieżącego przeglądania – konwersja zapisanego na kompie materiału do formatu SD np. mpg2. Jest to bardzo czasochłonne i mija się z celem.
pooh1969 – napisałeś, że kamery nie mają możliwości zapisu osobnego w SD i HD.
Pogrzebałem trochę w necie i wypluło mi kamerę:
- SANYO Xacti VPC HD 1000: tryby rejestracji sekwencji filmowych - Tryb HD: 1920x1080 pikseli, 60 kl/s, 1280x720 pikseli, 60 kl/s, 1280x720 pikseli, 30 kl/s, Tryb SD: 640x480 pikseli, 60 kl/s, 640x480 pikseli, 30 kl/s, 320x240 pikseli, 30 kl/s - Dla 60 kl/s dokładna szybkość wynosi 59,94 kl/s. Dla 30 kl/s dokładna szybkość wynosi odpowiednio 29,97 kl/s.
- SAMSUNG VP-HMX10C (HD) -tryby nagrywania: H.264 (MPEG-4,AVC) / SuperFine HD, Fine HD, Normal HD, Standard SD, Economy SD

„Kamera cyfrowa nagrywająca na wbudowaną pamięć 8 GB oraz karty pamięci Secure Digital, SDHC, MultiMediaCard Plus o pojemności do 32 GB. Filmy nagrywane są w formatach H.264 i MP4, w rozdzielczości HD (1280x720/50p) lub SD (20x480/50p)”.


Niestety są to mało popularne kamery, niewiele jest opinii na ich temat, dodatkowo samsung nie nagrywa w full HD. Innych na razie nie znalazłem :???:
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Możesz też archiwizować na płytach, mieć jedną kartę "do oglądania" - czyli przerzucać z płyty na kartę o oglądać przez kamerkę.

Odnośnie warunków oświetleniowych - to każda z kamer amatorskich nagrywa kaszankę w słabych warunkach, jedne sobie radzą z tym lepiej, inne gorzej - ale generalnie obraz jest taki sobie.

Odnośnie formatu AVCHD sam napisałeś - "Szukam kamerki na kartę pamięci, wyposażonej w możliwość wyboru trybu zapisu: HD (AVCHD)" - tak , że nie rozumiem??

Pytasz o kamerki za 2500 zł na karty - wydaje mi się, że SD9 spełnia wymogi które podałeś. PZDR
 

sonaro

New member
pooh1968 napisał:
Odnośnie formatu AVCHD sam napisałeś - "Szukam kamerki na kartę pamięci, wyposażonej w możliwość wyboru trybu zapisu: HD (AVCHD)" - tak , że nie rozumiem??

...to jaki wybór trybu zapisu jest w Panasonicu SD9 ? :rolleyes: przecież ona zapisuje wyłącznie w HD (MPEG-4 AVC/H.264).
Przytoczony przez mnie model Sanyo Xacti VPC HD 1000 potrafi zapisywać zarówno w formacie MPEG-4 AVC/H.264 (HD) jak i w zwykłym MPEG-4 standard (SD). No chyba, że czegoś nie rozumiem.
Pytanie brzmi czy są jeszcze jakieś inne kamery oprócz Sanyo nagrywające w 2 trybach ?
 

viValdi

New member
Bez reklam
Nie wiem czy są jeszcze jakieś wynalazki takie jak Sanyo, ale w kamerach Sony HCx materiał nagrany w HDV można przechwycić w foramcie typowym dla SD czyli w avi. Odbywa się to dzięki konwersji "w locie" - bardzo przydatna cecha, chyba nie występuje w kamerach na dysk i kartę pamięci.
 
Do góry