Kamera Full HD 1920x1080 AVCHD na SDHC/HDD

emigrant

Member
Witam

Chciałbym kupić kamerkę FullHD(1920x1080) co zapisuje kodekiem AVCHD i najlepiej żeby mogła też zapisywać progresywnie, tryb filmowy(1080/24p). Mam LCD co potrafi przyjąć i wyświetlić 24p. Jestem bardziej za SDHC niż HDD, ale nic się nie stanie jak będzie też HDD(gabaryty kamery będą z lekka większe). OK pogrzebałem trochę po sieci i wpadło mi w oczy kilka modeli i tutaj właśnie zaczyna się problem i chciałbym się poradzić fachowców co siedzą w tym profesjonalnie. Kwota do wydania około 700-750$ dolarów( kamerkę kupuję w USA)

Pierwszy model to Panasonic HDC-HS9(z dyskiem 60GB i slotem na SDHC, 759$) lub ten sam model jako Panasonic HDC-SD9(tylko slot na SDHC, 595$). Dość fajna kamerka(y). Mają tryb filmowy 1080/24p. Mają rozpoznawanie twarzy. Stabilizatory. Optyka od Leicy. Dźwięk 5.1 choć ten dźwięk to dla mnie jakieś voodoo-wymysły. W testach camcordera jednak wypada średnio. Czego to jest powodem? Słaba matryca, słabe przetworniki a może słaba optyka od Leicy?a może 3CCD to nieporozumienie w kamerkach Full HD? Tutaj na tych fotkach testowych http://tinyurl.com/5jvvnr względem canona HF10 i SONY HDR-SR12 ten Panasonic wypada bardzo słabo. Co jest tego powodem? Niby też słabo sobie radzi w sztucznym oświetleniu i w nocy. Niby kłopoty w iMovie 08, Final Cut Express/Pro żeby programy poprawnie rozpoznały te kamery. Crash-ują się programy.

Druga kamera to CANON VIXIA HF100(na same karty SDHC bez HDD, 644$). Niby dobra matryca. Niby znakomita optyka. Niby nie ma problemów w nagrywaniu w ciemniejszych miejscach. Tryb filmowy 1080/24p i także jest progresywne1080/30p. Dźwięk tylko stereo. Nie ma rozpoznawania twarzy. Jeżeli chodzi o iMovie 08 i Final Cuta to nie wiem jak tu się przedstawia.

Trzecia kamera to Canon VIXIA HF10( ma wbudowane 16GB pamięć i dodatkowo slot na SDHC karty,788$). Tutaj właśnie nie wiem czym się różni od modelu Canon VIXIA HF100 poza tym, że ma wbudowaną na stałe pamięć 16GB. Reszta rzeczy chyba to samo co w Canon VIXIA HF100? Jest 200$ droższa od Canon VIXIA HF100. Czyżby przepłacamy 200baków dla samej wbudowanej pamięci 16GB? Jakoś dziwne. Za bardzo tych obu modeli nie mogę rozróżnić poza tym, że jeden ma wbudowaną pamięć 16GB a drugi nie.

Czwarta kamera to Sony HDR-SR12( z dyskiem 120GB, 1400$, kamera poza moim budżetem, ale dodałem ją jako ciekawy model i też godny zainteresowania). Niby niezbyt udane matryce(ClearVidCMOS). Niby optyka na najwyższym poziomie. Rozpoznawanie twarzy. Dźwięk DD5.1. Pod względem technicznym chyba najlepsza wśród wymienionych wyżej? Współpraca z iMovie 08 i Final Cut jest niby bezproblemowa, ale nie jestem na 100% pewien.

I to chyba byłoby na tyle. I co tu wybrać? Rozsądek i sumienie mówi, żeby kupić chyba CANON VIXIA HF100 albo CANON VIXIA HF10, tylko czy jest sens przepłacać 200baków za model HF10?. Na początku zdecydowanym faworytem był Panasonic, ale canon chyba zaczyna mi się bardziej podobać. Apropo tego CANON VIXIA HF100 i HF10, czy one rzeczywiście mają tryb filmowy 1080/24p i progresywny 1080/30p? Na różnych serwisach/sklepach piszą różnie. W kamerach gdzie jest tryb 24p to wyróżniają to ponad wszystko, tak jest w przypadku tych dwóch panasoniców a w Canon jakoś tym się nie chwalą, o co chodzi? W Panasonic i Canon bitrate jest na tym samym poziomie mniej więcej 17Mb/s , więc przyzwoicie.

Bardzo bym prosił o porady w kwestii tych modeli, ewentualnie jakieś sprostowania bo może napisałem gdzieś jakieś głupoty. Głównie interesują mnie podpowiedzi typowo techniczne odnośnie właśnie matryc, optyki, jakiś serwo-mechanizmów itd. Zdjęć raczej nie będę robił, jedynie nagrywanie video. Jestem otwarty na propozycje innych modeli godnych uwagi.

pozdrawiam
 

Marcin_s

Member
Ja wlasnie zamowilem Canona HF100
Pracuje bezproblemowo zarowno z FCP, FCE i iMovie8
Ma bardzo dobra optyke i wysoki bitrate. Niewiele ustepuje HV30.
Oba Canony maja prawdziwe 24p i 30p plus gamma Cinemode.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Weź pod uwagę Sony SR11 - to samo co SR12 tylko dysk 60GB czyli porównywalny z innymi na liście.
Poza tym co to znaczy "niby nieudane matryce ClearVid CMOS" - czy masz coś konkretnego na myśli? Moim zdaniem bardzo udane.

Gdybym dzisiej miał decydować i nie mógł kupić miniDV (bo dla mnie to najlepsze rozwiązanie) to bym poszedł w Canon HF10 lub Sony SR11.
 

emigrant

Member
viValdi napisał:
Weź pod uwagę Sony SR11 - to samo co SR12 tylko dysk 60GB czyli porównywalny z innymi na liście.
Poza tym co to znaczy "niby nieudane matryce ClearVid CMOS" - czy masz coś konkretnego na myśli? Moim zdaniem bardzo udane.

Gdybym dzisiej miał decydować i nie mógł kupić miniDV (bo dla mnie to najlepsze rozwiązanie) to bym poszedł w Canon HF10 lub Sony SR11.

Czym się różni ten HF10 od HF100 poza tym, że ten HF10 ma wbudowane 16GB? Ty chcesz HF10 , kolega wyżej zamówił HF100 hehe :). Na moje oko to są chyba te same modele tylko HF10 ma 16GB wbudowane i dodatkowo ma się rozumieć slot na SDHC, więc można mieć razem 32GB jak do slotu wsadzimy 16GB dodatkowo.
HDR-SR11 1200baków, trochę za drogo. Ja tego SR12 pokazałem tylko jako dodatek, że może komuś cena dopasuje i ten model.
 
Ostatnia edycja:

emigrant

Member
tutaj masz za 778baków http://www.us1photo.com/catalog/product_info.php?products_id=5820 i free shipping :) oczywiście na terenie USA.
Czyli ma się rozumieć HF10 jest troszkę lepsza od HF100? W ogóle to te dwa modele jakoś razem wyszły czy H100 starszy albo nowszy od H10?

tutaj jest fajne review http://newspaper-video.blogspot.com/2008/05/canon-vixia-hf10-hf100-review.html :), kurde 40-50min to bardzo malutko :(. Chyba się nie obędzie o dodatkową baterię o zwiększonej pojemności jak w ogóle są?

First, the good stuff:

* It's tiny -- smaller than a Coke can.
* It has mic and headphone jacks
* It has a decent lens and decent image stabilization
* It uses readily available SDHC flash cards
* The image is great
* It has manual controls, including exposure and audio (YAAAAYYY!!!)
* It takes 37mm filters and accessory lenses

The bad stuff:

* The file format, AVCHD, is hard to edit
* There's no viewfinder, only the lcd screen
* Built-in mics, like many camcorders, are very susceptible to wind noise
* Standard battery life is short: 40-50 minutes
* Have to take it off tripod plate to change battery; the latch is on the bottom
* Manual controls are through a fiddly joystick and nested menus
* It has a mini hotshoe that won't take any standard mics or accessories
* Ergonomics are crummy
* No firewire
* Headphone jack defaults to AV and you have to switch it via menu every time for playback (but it stays put in record mode)

Standardowa bateria ma 890mAh, ale można kupić co ma 1780mAh, więc do jakiś 2godzin powinno nagrywać. To już dość przyzwoicie. Bateria nie taka droga http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16830998660
 
Ostatnia edycja:

aj.

New member
Łatwo jest znalaźć dużo niższe ceny np. $469, ale jeśli chcesz kupić bezpiecznie musisz zapłacić trochę więcej.
Co do ocen to HF10 i SD9 zostały zaprojektowane jako sprzęt miniaturowy, więc zarzucanie im, że bateria jest mała, ustawienia trudno dostępne, brak wizjera czy słaba ergonomia jest bez sensu. Jeśli ktoś potrzebuje małej kamery to idzie na kompromis.
 

emigrant

Member
aj. napisał:
Łatwo jest znalaźć dużo niższe ceny np. $469, ale jeśli chcesz kupić bezpiecznie musisz zapłacić trochę więcej.
Co do ocen to HF10 i SD9 zostały zaprojektowane jako sprzęt miniaturowy, więc zarzucanie im, że bateria jest mała, ustawienia trudno dostępne, brak wizjera czy słaba ergonomia jest bez sensu. Jeśli ktoś potrzebuje małej kamery to idzie na kompromis.

Z tą ceną to przesadziłeś, chyba że to jakiś refurb. Cena 778$ jest jak najbardziej normalna i dużo nie odbiega od tych co są lekko ponad 800 dolarów za brand new HF10.
Co do baterii to ja nie zarzucam, że za mała tylko za mała pojemność( ale chyba to miałeś na myśli) no, ale to nie wina Canona tylko producenta baterii. W sumie problem baterii chyba nie został rozwiązany od ponad 30lat. Baterie chemiczne to malutki krok do przodu, ale nadal to jest lipa. Za pewne ta 1780mAh wystaje za obudowę, ale to chyba nie powinno przeszkadzać, jedynie walory estetyczne się pogorszą, ale to najmniejszy problem.


Apropo AVCHD. To jest dobre:
-The AVCHD format is an extremely highly-compressed mpeg format. You need a really powerful computer to do anything with the files.

Więc do zabawy z AVCHD żadne lapki, tylko dość dobre workstacje typu Mac Pro albo mocne blaszaki. Ja mam dość mocną workstację, tylko ramu za mało bo 2GB, ale rozszerzę se do 8GB i powinno być OK. Poza tym C2D 3.2GHz, raptor 150GB 10.000rpm na OS-y i 2TB HDD na dane. Grafika nvidia 7900GTO 512MB.
Poza ramem(zmiana na 8GB) myślę, że maszyna powinna zdołać wszystkim zadaniom przy obróbce AVCHD. Komfort przeróżnych obróbek materiału powinien być na dość*zadowalającym poziomie, choć pewnie lepiej byłoby mieć quada.
 

aj.

New member
Zajrzyj np. tu http://www.lowpricedigital.com/item.asp?item_Id=158418 to są nowe kamery, ale nie radziłbym tam kupować.
Jeśli chodzi o opinie na temat HF10 i SD9 to co napisałem nie dotyczyło Twojej wypowiedzi tylko różnych podsumowań testów i niektórych uwag i życzeń do tego sprzętu na forum.
Właśnie dziś wpadła mi w ręce HF10 w wersji NTSC i pierwsze co mnie zdziwiło to możliwość wyboru polskiego menu. Żeby naładować akumulator musiałem kupić adapter za 1zł.
 

emigrant

Member
aj. napisał:
Zajrzyj np. tu http://www.lowpricedigital.com/item.asp?item_Id=158418 to są nowe kamery, ale nie radziłbym tam kupować.
Jeśli chodzi o opinie na temat HF10 i SD9 to co napisałem nie dotyczyło Twojej wypowiedzi tylko różnych podsumowań testów i niektórych uwag i życzeń do tego sprzętu na forum.
Właśnie dziś wpadła mi w ręce HF10 w wersji NTSC i pierwsze co mnie zdziwiło to możliwość wyboru polskiego menu. Żeby naładować akumulator musiałem kupić adapter za 1zł.

O to fajnie, jakbyś miał chęć i czas to bym prosił abyś dość szczegółowo opisał tą kamerkę najpierw dobrze z nią się zaznajomić. Diabeł tkwi w szczegółach więc to są najważniejsze rzeczy ;). Od jakości plastików po jakieś może "własne szumy"? może jakieś serwomechanizmy robią szumy i się nagrywa to? jak to miało miejsce w kamerach na kasetki. Jakość obrazu itd. Jak leży w ręku. Jak ze stabilizatorem czy sobie dobrze radzi i czy masz możliwość podpiąć kamerkę pod sprzęt apple i softy iMovie 08, Final Cut Express/Pro. Jak spisują się tryby 1080/24p i 1080/30p.

Tak dla ciekawości to Apple promuje tego canona, akurat to HF100 ale to jeden grom co do HF10, HF100 tylko z lekka okrojona wersja.

Put Dad in the director's chair http://tinyurl.com/6hnz3l :)

Tutaj jak ktoś chce to można pooglądać różne nagrania prywatne z różnymi ustawieniami kamery:
http://www.vimeo.com/tag:hf10 <- Canon HF10
http://www.vimeo.com/tag:hf100 <- Canon HF100
 
Ostatnia edycja:

pchola

New member
aj. napisał:
Zajrzyj np. tu http://www.lowpricedigital.com/item.asp?item_Id=158418 to są nowe kamery, ale nie radziłbym tam kupować.
Jeśli chodzi o opinie na temat HF10 i SD9 to co napisałem nie dotyczyło Twojej wypowiedzi tylko różnych podsumowań testów i niektórych uwag i życzeń do tego sprzętu na forum.
Właśnie dziś wpadła mi w ręce HF10 w wersji NTSC i pierwsze co mnie zdziwiło to możliwość wyboru polskiego menu. Żeby naładować akumulator musiałem kupić adapter za 1zł.

aj. napisz dlaczego nie radzisz tam kupowac? bo cena jest atrakcyjna
wydaje mi się, że sklepy (w których na tą chwilę są najniższe ceny) takie jak Camera Addict, BrodwayPhoto czy Amazon raczej są bezpieczne - no chyba, że sie mylę.
W sumie nie mam żadnego doświadczenia w zakupach w "amerykańskich" sklepach - planuje po raz pierwszy tam sie zaopatrzyc, właśnie w kamerę (albo canon HF10/HF100 bądź panasonic SD9 - przy okazji co proponujesz?) więc może jakaś podpowiedź w jakich sklepach na pewno, bez obaw można kupowac?
 
Ostatnia edycja:

pchola

New member
Czas ucieka a ja nadal bez kamery, bo mam obawy co do tych amerykańskich sklepów. Pilnie czekam na jakąś podpowiedź :)
 

aj.

New member
pchola napisał:
aj. napisz dlaczego nie radzisz tam kupowac? bo cena jest atrakcyjna
wydaje mi się, że sklepy (w których na tą chwilę są najniższe ceny) takie jak Camera Addict, BrodwayPhoto czy Amazon raczej są bezpieczne - no chyba, że sie mylę.
W sumie nie mam żadnego doświadczenia w zakupach w "amerykańskich" sklepach - planuje po raz pierwszy tam sie zaopatrzyc, właśnie w kamerę (albo canon HF10/HF100 bądź panasonic SD9 - przy okazji co proponujesz?) więc może jakaś podpowiedź w jakich sklepach na pewno, bez obaw można kupowac?

Zanim zadacie pytanie, szukajcie odpowiedzi na forum. Większośc pytań sie ciągle powtarza.

Dlaczego nie radzę? bo np. sklep z Broadway Family, wygląda tak:
http://donwiss.com/pictures/BrooklynStores/h0006.htm
ranking 1,97/10, tam kamera HF10 kosztuje 760$. Zapłać, potem cię zmuszą do zakupu drogich akcesoriów, w sumie zapłacisz więcej niż np. na amazon.
 

Glimmer Twins

New member
Marcin_s napisał:
Do montazu uzywam Maka Pro z 2 Xeonami po 2 rdzenie 2,66 Ghz na kazdym wiec sie nie boje

Też chciałem używać mojego Maca do edycji filmów, ale przeżyłem rozczarowanie. Od miesiąca czytam różne fora internetowe i okazuje się że iMovie lub FCE zawsze wpływają - niestety negatywnie - na jakość obrabianego i ewentualnie później zapisywanego materiału. Trochę to był dla mnie szok, bo musiałem zostawić sobie stary PC i używać softu dołączonego do kamerki (SD9). Jest to jedyna droga do bezstratnej obróbki i zapisu nagranego materiału. Jak Ty to widzisz? Czy zauważasz różnicę w jakości materiału odtwarzanego bezpośrednio z kamery a tego po obróbce np. w iMovie?
 

marcin3070

New member
Witam!

Poszukuje kamery z dyskiem twadym lub na karty.
Kompletnie nie mam pojęcia co kupić i ile mam na to wydać.
Przeznaczam na ten cel ok 1500,- czy coś dobrego za tą kwotę
jestem w stanie kupić?
Z góry dziekuje za pomoc.

pozdrawiam
marcin3070
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
marcin - wątek dotyczy kamer HD. Za 1500 złotych w Polsce nie kupisz kamery HD z dyskiem twardym lub na pamięci SDHC. Możesz kupić Panasonica SX5 zapisującego na płytach DVD. PZDR
 

amon75

New member
Glimmer Twins napisał:
iMovie lub FCE zawsze wpływają - niestety negatywnie - na jakość obrabianego i ewentualnie później zapisywanego materiału.
KAZDY program, dokonujacy rekompresji musi wplynac na pogorszenie jakosci. Nie ma znaczenia jaki to bedzie komputer, jakie oprogramowanie. Mozna troche oszukac, tak ustawiajac parametry kompresji, zeby slady takiego dzialania byly jak najmniej zauwazalne,ale beda zawsze. Dlatego jesli chcesz zachowac jakosc oryginalu, jedyne co mozesz zrobic, to przycinac pliki programami, ktore nie dokonuja rekompresji, moga najwyzej przemuksowac strumienie.
 
Do góry