Kable głośnikowe

Fab

New member
Witam, zapytanie dotyczy propozycji kabli do sprzętu stereo, a mianowicie:
HK AVR 255 + MA RX1
Chciałbym nieco zawęzić pole poszukiwań dzięki Waszym sugestiom.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Po krótce czego oczekujesz ,co cenisz w dźwięku najbardziej i pytanie zasadnicze ile możesz przeznaczyć na metr kabla
 

Fab

New member
Póki co kolumny wygrzewałem na tanich kablach noname, wiec nie wykorzystywałem ich całego potencjału. Czego oczekuje? Czystrzej góry, głębszego, miekkiego basu i wyciągnięcia środkowego pasma na pierwszy plan. Cieżko ubrac w słowa to czego oczejuje :) po krótce, chce wydobyć esencje tych głośników, ciepły, przyjemny dźwięk, z przejrzystym pasmem. Wydaje mi sie ze bas nie jest taki jak być powinien. Całość gra z subem Rel T5 i to on głównie zapewnia mi pożądane niskie tony, ale wydaje mi sie ze kolumny to niższe pasmo zniekształcają z racji słabych kabli. Zestawu odsłuchiwałem w salonie na kablach ultralink excelsior 11 awg (109 zł/mb) i efekt był zadowalający. Byłem skłonny do zakupu tych kabli, ale chce bardziej rozeznać się w tym temacie, bo być może różnica z tańszymi kablami nie bedzie zauważalna. Musze odsłuchać sprzęt na innych kablach, tylko potrzebuje pomocy do zaweżenia wyboru, bo rodzajów kabli jak wiecie jest mnóstwo. Nie chce też popadać w niepotrzebną przesade z wydawaniem dużych sum na kable, których możliwości nie uda mi sie wykorzystać na moim sprzęcie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Spróbuj wyporzyczyć kable do domu i porównaj ze zwykłymi. Często dobre salony robią to za free (oczywiscie pelną kwotę musisz zostawic), lub za drobną opłatą; spodobają sie - zostawiasz w domu, nie - to odnosisz.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Posłuchaj kabli XLO wyrafinowane brzmienie o doskonałej spójności i przejrzystości dźwięku ,podobne brzmienie zapewni też Qed Silver Anniverasy brzmienie może być ciut jaśniejsze z uwagi że są to kable srebrne ale zapewnią doskonałe wysokie tony
Świetny jest też Van del Hul cs 122 hybrid ,to od wielu lat klasyk Hi-Fi ,raczej mało prawdopodobne żeby Ci dźwięk tego przewodu nie przypadł do gustu
 

Fab

New member
tak planuje zrobić, tylko że nie zabiore przeciez do domu 50 rodzajów kabli ;)
potrzebuje jakichs porpozycji, tak żeby powiedzmy miec do wyboru 3-5 rodzajów
 

Fab

New member
Ktoś jeszcze ma jakieś sugestie?
Mieszkam w Lublinie, nie mam tu za wiele sklepów z możliwością wypożyczenia kabli. Jedną z możliwości jest 'Meloman', tutaj jest lista kabli w ich asortymencie
Meloman - kable
Ewentualnie mam również dostęp do kabli marki Real Cable.
Czekam na Wasze opinie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Póki co kolumny wygrzewałem na tanich kablach noname, wiec nie wykorzystywałem ich całego potencjału. Czego oczekuje? Czystrzej góry, głębszego, miekkiego basu i wyciągnięcia środkowego pasma na pierwszy plan. Cieżko ubrac w słowa to czego oczejuje :) po krótce, chce wydobyć esencje tych głośników, ciepły, przyjemny dźwięk, z przejrzystym pasmem. Wydaje mi sie ze bas nie jest taki jak być powinien. Całość gra z subem Rel T5 i to on głównie zapewnia mi pożądane niskie tony, ale wydaje mi sie ze kolumny to niższe pasmo zniekształcają z racji słabych kabli. Zestawu odsłuchiwałem w salonie na kablach ultralink excelsior 11 awg (109 zł/mb) i efekt był zadowalający. Byłem skłonny do zakupu tych kabli, ale chce bardziej rozeznać się w tym temacie, bo być może różnica z tańszymi kablami nie bedzie zauważalna. Musze odsłuchać sprzęt na innych kablach, tylko potrzebuje pomocy do zaweżenia wyboru, bo rodzajów kabli jak wiecie jest mnóstwo. Nie chce też popadać w niepotrzebną przesade z wydawaniem dużych sum na kable, których możliwości nie uda mi sie wykorzystać na moim sprzęcie.

Może się mylę ale osobiście jestem zdania że nie warto kupować tak drogich kabli do budżetowego zestawu. Wielu myśli że jak kupi drogie kable to już będzie bajka. Gdyby tak było, to ludzie by kupowali ampli + kolumny za 2k, dokupili kable za 600zł i brzmienie by było porównywalne z zestawem stereo za 6k ale na zwykłych kablach. To bzdura. Producenci tak pięknie piszą że na danych kablach będzie lepszy bas, czysta i detaliczna góra a tak na prawdę to są drobne niuanse których nawet wielu nie wychwyci. Musi być też reszta komponentów dobrych typu: CD, kolumny czy najważniejsza akustyka w pomieszczeniu. To że w salonie lepiej coś gra to nie jest nowość, jak mają odpowiednio zaadoptowane pomieszczenia do tego celu. W mieszkaniu może to zagrać całkiem inaczej. Ja jestem za kupnem zwykłych kabli do 10zł/m. Tak jak kolega wyżej możesz wypożyczyć i sam ocenić, a najlepiej kogoś poprosić żeby odsłuchał raz na tanich kablach a drugi raz na droższych, nie mówiąc które są podłączone. Jak bym miał wydać 110zł/m kabla to bym wolał dołożyć do lepszego wzmaka lub kolumn. Zresztą co będziemy ukrywać że mając 600zł można kupić używany, dobry wzmak i na nie markowych kabelkach zagra dużo lepiej niż HK 255 na drogich.
 

Fab

New member
Jestem juz po kilku dniach testów różnych kabli i ostatecznie wybór padł na inakustik LS 1102 w podłączeniu bi-wire. Jednak jest wyczuwalna różnica w takim podłączeniu moich głośników. Bardzo dobra kontrola nad niskimi tonami, wyeliminowały efekt 'buczącego' basu, znacznie wiecej detali w porównaniu z kablami niższej półki. Jestem z nich bardzo zadowolony, cel osiągnięty :] wszystkim dziękuje za sugestie i uwagi.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie nie będę zakładał nowego tematu. Mam tylko 2 szybkie pytanka. Z powodu braku pre-out w ampli chciałbym dokupić wzmak i poprawić trochę stereo. Mam dwie opcje: kupić router audio Beresford TC-7220 - Przełącznik Audio - 2 pary Wzmacniacz-Kolumny - Beresford Media&Electronics | GFmod Audio Research lub po prostu przepinać kable. Z powodu ceny tego dzielnika i niezbyt częste słuchanie muzyki ( weekendowe) chyba zdecyduję się na przepinanie. Czy z czasem gniazda głośnikowe nie wyrabiają się?, bo bym nie chciał żeby po paru latach wszystko miało luz. Czy przypadkowe połączenie + i - w kablu głośnikowym przy włączonym ampli/wzmaku może spowodować jakieś spięcie lub spalenie sprzętu?, wiadomo jak odłączamy kabel od kolumn mogą się złączyć.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli pomylisz polaryzację kabli tzn plus połączysz z minusem nic się nie stanie ,po prostu efekt stereo będzie nie naturalny od razu się połapiesz że coś jest nie tak gorsze jest zwarcie przewodów szczególnie jeżeli wpycha się w gniazda gołe kable bez zakończenia ,co prawda producenci deklarują że ich urządzenia są wyposażone w układy przeciwzwarciowe ,ale ja bym nie ryzykował ,jeżeli tak by się stało uszkodzisz stopień końcowy mocy ,a naprawa tego jest bardzo kosztowna

Wszystko zależy od częstotliwości wkładania i wyciągania kabli z czasem gniazda trochę się wyrobią ale nie do tego stopnia żeby np.kable same wypadały tym nie warto się przejmować
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dzięki za odp. Tylko ja nie chcę tego podłączać w ten sposób. Nie chodzi mi też o zamianę kabli w zaciskach głośnikowych. Pytam się czy np. jest możliwaość spalenia czegoś jak np będę wypinał z kolumn kable głośnikowe od ampli bo będę chciał podpiąć wzmak satereo i przez przypadek by się połączyły banany, czy same druty + i - w jednym przewodzie i przy włączonym w tym czasie urządzeniu do którego są podłączone? Ale z tego co piszesz że może być różnie? Po prostu rozważam różne scenariusze możliwej awarii bo nie wiem czy decydować się na ten dzielnik.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ikar1975

Active member
Bez reklam
Wystarczy odłaczyc zasilanie:lol: ale na temat w harmanie np. wyglada to tak ze gdy zewrzesz 2 przewody razem pojawia sie napis na wyswietlaczu PROTECT i sprzet przechodzi w stan czuwania.Pozdro
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ma się rozumieć:) Tylko wiecie, zawsze wolę się zapytać jeśli chodzi o najgorszy scenariusz. Ale chyba nie trzeba z sieci?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

T75

New member
Kup lepiej ten router.Jak znam zycie po pewnym czasie znudzi Ci sie przepinac kable a jeszcze pozniej zacznie Cie to denerwowac zeby w koncowej fazie doprowadzac do k....cy:x.Tak bedzesz dedziesz spokojny ze zadne zwarcie nie grozi i wtyki nie beda sie luzowac.Pozdr.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie ma za co. Sam mam dylemat jak polepszyć stereo? Starzy wyjadacze mają z tym problem:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry