Jeszcze raz przewody?

Miran

New member
Witam
Przymierzam się do zakupu Jamo 606 + sub 200 + amplituner HK 255.
Właśnie mam zamiar kupić to Jamo u gościa z allegro i wyszła sprawa kabli ,powiem uczciwie że nie brałem tego kosztu na początku w ogóle pod uwagę.
Gościu poleca jakieś kable po 60zł za metr lub 26zł za metr i niestety tu robi się kasa.
Moje pytanie jak bardzo szaleć z przewodami przy tym zestawie kolumn żeby to miało sens???
A druga sprawa gościu mówi że przewody powinny być jednakowej długości gdzieś na forum wyczytałem że nie muszą a jaka jest prawda??
Gość mi poleca na przody Ultra linka C2SC C-12 po 26zł czy to ma sens??
Z tańszych jakiś AQ 605 po 14zł może by wystarczył??
Powiem tak z kasą jest jak jest ,więc chciałbym wydać ją rozsądnie ale bez znaczących strat na jakości,poradźcie.
 

asoz

New member
Bez przesady z tymi kablami. Kable są bardzo ważne, ale powinno się je dobierać odpowiednio do sprzętu. Kable za 60 od metra to bym kupował do kolumn za co najmniej 5 koła od sztuki. Na taki sprzęt jak masz to kable za 10-20 zł spokojnie wystarczą.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Produkcja przewodów za 1000PLN za metr bieżący kosztuje ok. 1$/mb (i tak prawie wszystkie są robione w Chinach), reszta to marketing.
Oczywiście jakość wykonania ma znaczenie, ale jak przewody są odpowiednio grube by zasilić kolumny, to wystarczy. Kup do frontów jakieś 4mm^2 w cenie 10-15PLN/mb i 1,5-2,5mm^2 do satelit i centralnego (ok. 5PLN/mb). Jeśli chcesz wydać więcej dla własnego samopoczucia, to OK - Twoje pieniądze, Twój sprzęt :D

P.S.
ZAWSZE najsłabszym ogniwem są przetworniki elektroakustyczne (o ile przewody są wystarczającej grubości) - to one wprowadzają największe zakłócenia w torze audio.
 

MaxPayne

New member
Jeżeli mogę podpowiedzieć miałem niedawno ten sam problem jakie zastosować kable , powiem krótko zadaj sobie pytanie czy jesteś audiofilem czy twój słuch jest tak wyostrzony aby usłyszeć w muzyce wszystkie dzwięki , ja zastosowałem kable kupione w saturnie 10m za 35zł
z miedzi 2x4,00 , kable schowałe za płytami gipsowymi na stałe sprzęt Denon + Kef-y , gra rewelacyjnie ....
 
Miran, ja, nieaudiofil, mialem ciekawe doswiadczenie z kablami. Do, w starych czasach za grube pieniadze kupionego technicsa SU-A 900D (ktorego niedlugo zmieniam) podpialem swiezutko zakupione Monitor Audio RS8, czyli kolumny klasy juz nie budzetowej (przynajmniej nie dla mnie :) Kable to byly dosc grube przewody kupione kiedys gdzies tam za pare zl za metr. Nigdy nie mialem najmniejszego zamiaru przywiazywac uwagi do czegos takiego jak kable. Ale dzwiek jaki uslyszalem po podlaczeniu nowych kolumn,niewiele lepszy byl od tego ze starych. Razem z kolumnami, za namowa czlowieka ze sklepu w ktorym je kupilem, zamowilem kable tara labs, obecnie kosztuje ok 100zl za metr bez konfekcji. Powiem tak...po zmianie kabli nie bylo tak,ze cos tam sie poprawilo, ze uslyszalem wiecej dzwiekow,ze to kwestia wyczulenia itd,itp. Roznica w dzwieku byla dramatyczna, to tak,jakbym wymienil raptem caly sprzet na nowy i z zupelnie innej polki. Nie oczekiwalem takiej zmiany, chcialem miec poprostu kable "godne glosnikow". Teraz,jak kupie nowe zrodlo i ampli,to niczego juz nie polacze zadnym kablem za 5zl (nie mowi o hdmi). Na Twoim miejscu darowalbym sobie przemyslenia czy warto czy nie, tylko kupilbym budzetowe kable firm specjalizujacych sie w kablach glosnikowych, jest ich sporo,i rozpietosc cenowa tez spora. Napewno cos znajdziesz za pieniadze do przyjecia. A i sprzedawca w sklepie podpowie Ci, co kupic do Twojego sprzetu biorac pod uwage czego oczekujesz.
 

Miran

New member
I o to mi chodziło panowie,absolutnie nie podejrzewam siebie o bycie audiofilem.
W takim razie myślę że tego ultralinka sobie daruję ,na przody AQ605 2x4mm po 14zł na tyły monster 2x1.5mm po 6 ( chyba że jeszcze jakiś tańszy).

A jak z tymi różnymi długościami kabli do tyłów???
I pozostaje sprawa suba ,podobno do Jamo sub200 jest kabel na stanie ale gościu mówi że warto go zmienić poleca jakiś RCA -2RCA za 79 zł czy warto???
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Co do długości przewodów do satelit. Można mieć różniej długości przewody - czas propagacji sygnału elektrycznego jest znacznie krótszy niż dźwięku (przesunięcie głowy o milimetr w jedna, czy drugą stronę da większy efekt niż metr, czy dwa różnicy na przewodach). Oczywiście zawsze pozostaje kwestia różnicy impedancji, ale raczej do pominięcia w domowych warunkach - jeśli Ci nie pasuje, to nie warto upychać dodatkowych dwóch metrów przewodu na podłodze...

79 PLN za kilka metrów przewodu z wtyczkami RCA, to nie jest jakaś dramatyczna cena. Można spróbować i tak będzie służył jako analogowy przewód sygnałowy - nie musi mieć wysokiej sprawności prądowej...

P.S.
Słowo "audiofil" stało się, niestety, synonimem onanisty sprzętowego... Jeśli chodzi o mnie nic nie przebije muzyki na żywo w kameralnej salce z dobrymi warunkami dźwiękowymi...
 
Ostatnia edycja:

asoz

New member
Ja także porównywałem kable na Techincs'ie i B&W. I ja także zauważyłem różnicę na korzyść lepszego kabla. Także nie lekceważył bym sprawy kabli.
Myślę, że kable powinny kosztować 10-20% wartości sprzętu, ale nie mówie tu tylko o głośnikowych, ale o wszystkich.
 

Miran

New member
Nie no najtańszych na pewno nie kupię, chodziło mi raczej o pułap cenowy w jaki warto się pakować przy tej bądźmy szczerzy nie najwyższej klasie głośników.
Muszę się z tym przespać ale myślę że te po 14zł będą wystarczającym "szaleństwem"
A tak z innej beczki czy mógłby ktoś polecić jakieś uchwyty do powieszenia tylnych głośników,może jakieś z allegro niezbyt drogie??
I jak wysoko powinno się je powiesić???
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Głośniki wysokotonowe na wysokości ucha lub lekko powyżej- tak mniej więcej 80-120cm. Za 100PLN/szt. można znaleźć sporo uchwytów. Najlepiej wybrać takie, które nie zmuszają do "kaleczenia" kolumn śrubami i jednocześnie utrzymają ich ciężar oraz pozwolą na obrót kolumny w pożądanym kierunku.
 

MacGege

New member
Mój sprzęt gra na Audioquestach type 6 i jest naprawdę różnica w stosunku do kabelka za kilka złotych.
Nie namawiam do wydawania fortuny na kable , ale warto po eksperymentować.
Wiele firm wypożycza kable za kaucją, więc można spokojnie zabrać do domu 2-3 różne i przez weekend przetestować.
 

reters

New member
To może inaczej:) Posiadam nowy zestaw Denon 1909 + Infinity oreus(małe głosniki ze wzgledu na mały pokój) Jakiej firmy kabel byście mi zaproponowali w granicach do 12 zł metr?
 

Miran

New member
Co do tego Alpharda to okazuje się że jest to polska firma a zdania są podzielone z tym że przeważa zdanie że to chińszczyzna.
Ja w końcu kupiłem na przód 2x4mm2 czeskiej firmy Acoustique Quality a na tyły 2x1.5mm2 Monstera.
I tak mi wyszło 350zł za przewody a na początku w swojej niewiedzy nie miałem w planach takiego wydatku.

Pozdrawiam
 

a4tech

New member
@Miran

Jest dokłanie tak jak piszesz...
Alphard to polski właściciel zlecający produkcję Chinolom (jak większość w tej chwili) :(

Co do kabelków Monster-a...
Nie wiem jaki dokłanie model wybrałeś, ale to dobra marka i ich produkty z reguły stoją na wysokim poziomie :eek:k:


Pozdro.
 
Do góry