JBL ES250pw pytanie do posiadaczy

Deker131

New member
Witam wczoraj dostałem suba JBL es250pw i sprawdzałem go przez podłączenie antenowe i kablowe LFE OUTPUT i przez kabel jest dużo potężniejszy bardziej aktywny ale przez to nie ma regulacji kosownicy na jego tyle a amlituner onkyo 626 daje tylko przedział 80-120 . Antenowo jest już możliwa regulacja ale jak ustawie nawet na 150 to i tak nie jest tak bardzo aktywny jak kablowo . Macie takie same odczucia czy coś robię źle ?
 
onkyo 626 daje tylko przedział 80-120 .

Ma być na 120Hz. Nie więcej, nie mniej tylko 120 Hz. To jest częstotliwość dla kanału LFE (LPF for LFE) i gra on tylko do 120 Hz. W wielu amplitunerach nie ma tej opcji wyboru (LPF for LFE) i bardzo dobrze, bo ludzie niekiedy źle ustawiają na 80 Hz i wtedy w przedziale od 80-120 Hz mają tzw. dziurę. Subwoofer najlepiej podłączyć do LFE Out. Z tyłu crossover na max, bo odcięciem i tak będzie zajmował się amplituner, a pokrętło głośności na godz. 10-12 (tak by po autokalibracji subwoofer nie był zbyt mocno wyciszony w amplitunerze, najlepiej jakby jego Volume Level mieścił się w granicy +- 3dB).
Ty masz regulować tylko Crossover dla głośników, przy ustawieniu każdego na Small (nie myl tego z wielkością kolumn i nie popadaj w kompleksy nawet jak masz mega duże kolumny. Po prostu jest tak nazwane Small i Large, a oznacza to, że przy Small basem poniżej granicy odcięcia zajmie się subwoofer, który zrobi to najlepiej, bo został stworzony do basu, aniżeli kolumna. Bass będzie lepszej jakości. No chyba że podłączymy mega dobre i drogie kolumny, ze słabym subwooferem, to może być różnica na plus dla głośników. LARGE oznacza, że głośniki zagrają całym swoim pasmem, a to czego już nie są w stanie zagrać na dole, przejmie dopiero subwoofer). Przyjęło się ustawiać wg normy THX wszystkie głośniki na Small i dla każdego głośnika crossover (CRS) na 80Hz. Możesz jeszcze zobaczyć w specyfikacji Twoich głośników jak nisko mogą zejść i je ustawić o 10-20 Hz wyżej niż to fizycznie robią.
Przeczytaj sobie uważnie poradnik na tym forum dotyczący kalibracji kina domowego , w dziale amplitunery.
 
Ostatnia edycja:

Deker131

New member
to w takim razie po co fronty jak ustawiamy je na 80 i nie daja basu lepiej kupić small i tyle co do ustawień auto to nie jestem zadowolony

Front 40
center 40
surround 40

metry
front 3.80
center 3.60
surround 2.2
Sub 7.8 M!!!!!!!

dc

fronty -10
center -11
surround -9
sub -15 !!!!
 
Dają bass, ale nigdy nie dadzą basu tak dobrego jak subwoofer. I po to jest ustawienie Small i Large (niestety nietrafnie nazwane).

Hmm. Bardzo masz powyciszane głośniki po tej autokalibracji. Subwoofer też zdecydowanie za bardzo odkręcony i dlatego go tak ścina. Czy prawidłowo stawiasz mikrofon kalibracyjny ?? Minimum 50-60 cm od tylnej ściany i powyżej oparcia kanapy ??
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Witam wczoraj dostałem suba JBL es250pw i sprawdzałem go przez podłączenie antenowe i kablowe LFE OUTPUT i przez kabel jest dużo potężniejszy bardziej aktywny ale przez to nie ma regulacji kosownicy na jego tyle a amlituner onkyo 626 daje tylko przedział 80-120 . Antenowo jest już możliwa regulacja ale jak ustawie nawet na 150 to i tak nie jest tak bardzo aktywny jak kablowo . Macie takie same odczucia czy coś robię źle ?

Poczytaj poradnik a wiele watpliwości sie wyjasni:
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html
 

Deker131

New member
Czytałem poradnik. Tylko dziwi mnie że to tak mi ustawiło . mikrofon był tam gdzie jest odsłuch a sub był ustawiony prawię na minimum bo jak dałem go na połowe to miałem koło 98 decybeli :). Co do ustawienia small to u mnie tak każdy głośnik wykrywany jako small chyba że zmienie fronty na full Band ale wtedy nie ma regulacji Hz frontów .
 

Deker131

New member
Chodziło mi o test początkowy który pokazuje ilość db suba by ustawić go na poziomie 75 żeby w kolejnym teście wyszło wszystko ok
 
Najważniejsze to ustawić dobrze ten mikrofon w miejscu odsłuchu (minimum 60 cm - 1m, od tylnej ściany, bez względu na to, że jak siedzisz to mikrofon może się znajdować przed Tobą, i koniecznie ponad linią oparcia, nawet jak będzie powyżej Twoich uszu). Kalibrację też zrób parę razy i porównaj sobie efekty. Suba może Ci tak wyciszać bo być może stoi w rogu pokoju. Najlepiej przed kalibracją zresetuj Ampli do ustawień fabrycznych. I pamiętaj, podczas kalibracji bezwzględna cisza, u mnie np. różnica była też na plus gdy wyniosłem na ten czas dość głośno cykający zegarek znajdujący się w pokoju, dość blisko odsłuchu. Na czym stawiasz mikrofon ??
 

Deker131

New member
Ja mam na godz 3-4 koło 88db :) . Zrobiłem jeszcze raz testy wyciszyło wszystko na -11, suba na -15 max . Dystans tylko sub źle 4.8m bo jest 3.3m . Im bardziej oddale suba w tych ustawieniach to będzie grał ciszej bo coś różnicy za bardzo nie widzę ? . Ustawiłem wszystko na -5 z tym że sub na -9 i jest ok ale powiem że przesadziłem z tym gigantem chyba nie na mój pokój wystarczył by 150p no ale już trudno .

Mikrofon stawiam na krześle które z kolei stoi na narożniku tam gdzie siedzę .
 
to ustaw go na godzine 1 albo 2 (subwoofer) bo nie może być ściszony na -15dB, czyli na maksa. Nie mieści się w skali. -14 dB już by uszło od biedy. Po kalibracji możesz popodbijać sobie nawet ręcznie poszczególne kanały o 10dB, coby nie kręcić za bardzo gałą od głośności.
 

Deker131

New member
A po co mam go jeszcze raz kalibrować skoro już zmieniłem suba na -9 ? . Ma to jakieś znaczenie jak samo skalibruje na np -15 a potem ustawie go na -9 . Albo po kalibracji będzie -12 a ja dam na -9 ?
 
Jak samo skalibruje na -15 to będzie nieprawidłowe bo to koniec skali i skąd wiesz, że nie chciał dać na -18, a nie może bo jest skala tylko do -15 ??

A co do pogłaśniania po kalibracji, to patrzysz która wartość jest największa i możesz podbić każdy kanał o taką samą wartość, będzie wtedy głośniej np. kalibracja ustawi
FR 0
FL 0
C +2
SR +3,5
SL +4
SW 0

Największa wartość to SL +4. Skalę masz do +15dB. Więc możesz ustawić SL na +15dB. Podbijasz o +11dB i tyle dodaj do pozostałych kanałów.
Wtedy będziesz miał ostatecznie:
FR +11
FL +11
C +13
SR +14,5
SL +15
SW +11

Oczywiście to tylko przykład i nie musisz tak bardzo podbijać głośności bo kalibracji. Wszystko zależy od Twoich upodobań. W tej chwili musisz znacząco odkręcić VOLUME, aby poczuć moc drzemiącą w zestawie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry