Jakość materiałów x.264 na TV hdready i full hd

BlackJack1

New member
Witam,
Może użytkownicy TV HDready i Full HD rozwiążą mój dylemat.
Jeszcze nie wiem jaki Tv kupić 50 cali - czy hd ready tani "na przetrwanie" do czasu udoskonalenia technologii czy full hd już teraz. Uzbierało się trochę materiałów x.264 w mkv i nie mając jeszcze TV nie mogę sprawdzić jak wyglądają te 1080p na telewizorach hd ready z matrycami 1366 x 768. Czy odtwarzają się ostro, nie ma szumów itp. Zrozumiałe, że na matrycach full będą "pixel to pixel" i tak będzie najlepiej ale jak kupię hd ready to nie zawiodę się?
Może trochę niejasno brzmi moje pytanie.
Krótko: na TV hd ready lepiej wygląda materiał 720p CZY materiał 1080p dopasowany przez TV do dziwnej rozdzielczości matrycy 1366 x 768 w 50 calowych TV. Odtwarzanie z HTPC.
Pozdro.
BJ
 

Paweł U.

New member
Może nie na temat, ale lepiej zadaj sobie pytanie (a przede wszystkim sprawdź!) czy zuważysz różnicę pomiędzy materiałem HD a Full HD np. na 50" tv z odległości takiej jakiej będziesz oglądał.
Przy 3m i LX508D ja nie widziałem.
 

bor@s

New member
ja przyjrzałem się

w sklepie dla idiotów dwóm samsungom 46". Jeden był HD Ready, drugi FullHD. Różnicę w ostrości obrazu widać i to sporą, ale... w odległości do 2 metrów. 2-3 m można mieć jeszcze wątpliwości, ale powyżej 3 metrów bardziej mi się już podobał obraz z tego HD Ready, bo miał lepiej wyregulowane kolory i kontrasty (albo matryca była lepsza, nie wiem), różnicy w ostrości już nie widać. Zatem jak będziesz miał nos wlepiony w ogromny telewizor 46"-50" i oglądał mnóstwo materiałów HD, ale nie byle jakich, tylko naprawdę wysokiej jakości, to kup Fulla, jeśli nie to nie ma sensu.

Co do oglądania różnych materiałów na HD Ready:
Materiał 1080i na telewizorze HD Ready u mnie lepiej wyglądał jak materiał 720p i wyjaśniam dlaczego:
telewizor HD Ready ma matrycę 1380x768, co oznacza, że materiał 720p (zazwyczaj 1280x720) musi być skalowany w górę. Skalowanie materiału 1080i/p w dół powoduje, że obraz ma rozdzielczość 1380x768 i lepiej to wygląda. Przetestowałem to w praktyce na komputerze podłączonym do TV. Ponadto należy pamiętać, że rozdzielczość fizyczna materiału filmowego np. 1280x720 nie oznacza, że krawędzie w takim obrazie są ostre co do piksela. Kompresja mpeg, h264 czy downscaler tunera satelitarnego wprowadza lekkie rozmycie. Dlatego lepiej potraktować taki telewizor od razu materiałem o wyzszej rozdzielczości.
 
Ostatnia edycja:

BlackJack1

New member
Dzięki za porady.
Zdecydowałem się na 1080p co do materiałów - czyli "przyszłościowo". A TV?... Nadal jestem głupi :)
Jeśliby Samsung 50q91 (50q96) akceptował sygnał 1080p - wziąłbym jego. Podoba mi się obraz SD i czerń. Ale niestety nie przyjmuje tego sygnału. Pozostaje Pasas 50PV700 tylko czerń u nirgo słaba i jest widoczny judder - w Samsungu nie, ruch jest płynny.
Pionek LX508 i nawet 508XD jest drogi a technologia OLED już "za drzwiami". Za mało mamy prg. HD w ofercie żeby wydawać dużą kasę na dobry TV teraz. Może za 2-4 lata TVP1,2,TVN, Polsat bedą w HD to zakupię np. 70 cali OLED Full HD :grin:
W LCD nie wchodzę bo w SD nie radzą sobie tak jak plazmy.
 
Do góry