Jakie przewody pod tynk do lcd/plazma

tqlis

New member
Witam Wszystkich

Jestem na etapie ukladania przewodow w domu i chcialbym zostawic pod tynkiem przewody pod plazme lub lcd. Czy mozecie powiedziec jakie zostawic powinienem?
Wg mnie to:
1. 2 x hdmi (nie jestem pewien, ale moze 1 wystarczy)
2. 1 albo dwa euro (nie wiem czy to sie przyda)
3. Przewod zasilajacy (aby ptem zarobic wtyczki)
4. Cztery żyły pod dzwiek w razie pozniejszego podlaczenia pod wzmacniacz (tez nie wiem czy to jest konieczne)

Nie mam jeszcze ani plazmy ani wzmacniacza, mysle jedynie przyszlosciowo.

Prosze o pomoc
 

pejotpe

New member
Bez reklam
A nie możesz dać przewodów w odpowiednio szerokich korytkach, aby potem móc pociągnąć potrzebny przewód (np. do standardu, który nie jest jeszcze obsługiwany)?
 

NoTes

New member
[tqlis]

Nie mam pojęcia jak chcesz to zrobić, bo o ile kable HDMI (wtyczki) są małe, o tyle SCART (EURO) jest ogromna. Przed chwilą z ciekawości zmierzyłem i kabel Vivianco (wtyczka) ma delikatnie ponad 5 cm szerokości i jeśli miałaby być to rura to o średnicy wew. min. 6 cm. Mniejszą musiałbyś rozciąć wzdłuż żeby przez nacięcie przecisnąć sam kabel i wbudować rurę rezem z kablami na stałę w ścianę. W razie konieczności wymiany kabla wyjąć się da tylko przez odcięcie jednej z wtyczek, ale następnego już nie włożysz, no chyba, że przez demolke ściany. Tak, że albo gruba rura w ścianie zakończona np. puszkami od instalacji elektrycznej (te puszki, które mają dekielki i oczywizda trzeba z kraju dekielka sprytnie wyciąć okienko na wiązkę przewodów), albo tak jak koledzy podpowiadali korytka instalacyjne z listwą maskującą, czy jak się ona tam nazywa. Skoro ma być przyszłościowo to na tym etapie zagwarantuj sobie możliwość schowania wiązki różnych kabli (może być jeszcze np. od sieci :rolleyes:), a jakie trzeba będzie dać wyjdzie później w praniu. Jeszcze jedno: jeśli rura będzie długa to nie zapomnij przed montażem jej w ścianie przeciągnąć przez nią cieńki drut (np. od wiązania zbrojenia) będzie później bardzo prosto przeciągnąć potrzebne kabelki :mrgreen:. Wybór należy do Ciebie :mrgreen:.
ZdRuFkA.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Pytanie: po co EURO? Te same możliwości daje komponent plus audio (a można ciągnąć po jednym przewodzie?)
 

tqlis

New member
Dzięki za inspiracje,

Dylemat rozwiązałem poprzez użycie kolan i rur o przekroju prostokątnym 5x10cm (białe rury od systemu wentylacyjnego dostępne w Castoramie)
 
Do góry