Jakie kable glośnikowe ?

tommiyacht

Klub HDTV.com.pl
VIP
temat jest pośrednio związany. Pytanie - czy "opłaca" się instalować gnaizdko głośnikowe. Bo o co chodzi. Nie wiem jeszcze gdzie bedą kolumny tylne (wykanczanie mieszkania) , a chce poprowadzic do nich kable, no i teraz tak, jesli zakoncze gniazdkiem to dokladnie wiem ile potzrebuje tego kabla, jesli nie no to musze robic zapas zeby potem sie sie nie okazało że brakuje. No i tu szkopuł bo robic zapas i potem odcinac metry kabla 20zl/m to by mi chyba żyła skoczyła. No i zatsanawiam sie czy jest duza strata jakości/siły sygnału przez takie gnaizdko. Ewentualnie moge jeszcze wymienic gniazda (same dwa te sloty) na inne, lepsze

króre rozwiązanie wybrac najlepiej ??
 

Redundantor

New member
No to ja napiszę Ci swoje przemyślenia. Podobnie jak Ty spodziewam się w ciągu miesiąca rozpocząć prace wykończeniowe.

Po kolei:
Najbardziej poważny zarzut odnośnie instalowania gniazdek w ścianach to strata jakości dźwięku. Jak się jednak zastanowić, to jakość ma znaczenie przy słuchaniu muzyki. A przecież muzyki słucha się w stereo, a nie 5.1. Tymczasem zostawienie kabli to leżące (wiszące) przewody i konieczność zostawienia zapasu itp.

Czyli wniosek jest taki, że na fronty zostawiam same kable - bo już je mam i wiem dokładnie ile potrzebuję, a poza tym są one stosunkowo krótkie i można je ukryć za listwą przypodłogową, a tyły puszczam w ścianach i kończę gniazdkami.

Czyli na fronty nie instaluj żadnych gniazdek (nie da rady ocenić, które są lepsze, a które gorsze), a na tyły jakieś znośne podtynkowe. Ja robię tak, że za szafką RTV będą 2 gniazdka i na tylnej ścianie też 2 połączone przewodami, które będą szły w listwach przy podłodze, a na odcinku listwa gniazdko - będą pod tynkiem.

PS. Może ktoś dałby jakieś zdjątka jak ukrył kable - jakich używa gniazdek itp.
 

tommiyacht

Klub HDTV.com.pl
VIP
No to ja napiszę Ci swoje przemyślenia. Podobnie jak Ty spodziewam się w ciągu miesiąca rozpocząć prace wykończeniowe.

Po kolei:
Najbardziej poważny zarzut odnośnie instalowania gniazdek w ścianach to strata jakości dźwięku. Jak się jednak zastanowić, to jakość ma znaczenie przy słuchaniu muzyki. A przecież muzyki słucha się w stereo, a nie 5.1. Tymczasem zostawienie kabli to leżące (wiszące) przewody i konieczność zostawienia zapasu itp.

Czyli wniosek jest taki, że na fronty zostawiam same kable - bo już je mam i wiem dokładnie ile potrzebuję, a poza tym są one stosunkowo krótkie i można je ukryć za listwą przypodłogową, a tyły puszczam w ścianach i kończę gniazdkami.

Czyli na fronty nie instaluj żadnych gniazdek (nie da rady ocenić, które są lepsze, a które gorsze), a na tyły jakieś znośne podtynkowe. Ja robię tak, że za szafką RTV będą 2 gniazdka i na tylnej ścianie też 2 połączone przewodami, które będą szły w listwach przy podłodze, a na odcinku listwa gniazdko - będą pod tynkiem.

PS. Może ktoś dałby jakieś zdjątka jak ukrył kable - jakich używa gniazdek itp.

oczywiscie na fornty nie zamierzam instalowac gniazdek bo:

1) kable nie bedą wpuszczane w sciane, podloge itd
2) fronty bedązaraz przy ampli a kable wiszące luzem za mebloscianką

Mam juz linie wzorniczą gniazdek , wiec powiedzmy ze jestem skazany na takie gniazdko:

Internetowa Hurtownia Elektryczna - DOMUS

ale mysle zeby wymienic w nim te gniazdka na inne np takie:

Gniazdo głośnikowe do zabudowy na banany z obudową (montażowe) - pozłacane (GBMON55MM) :: Sklep.RMS.pl

co o tym sądzisz ? gnaizdka muszą byc dobrej jakości
 

Redundantor

New member
Myślę, że gniazda są ok (lepsze i trwalsze od tych sprężynowych).

Czyli pewnie trzeba końcówki kabla puścić pod tynkiem, a potem wyprowadzić do puszki podtynkowej. Te gniazda są na wkręty, a nie na te wąsy rozporowe, co jest mniej wygodne.

Nie jestem pewny czy wymieniałbym te zaciski - zawsze to można zrobić później, a jestem sceptyczny co do rzeczywistej różnicy dźwięku po zmianie.

Co do gniazd - ty jest bardzo duży wybór: sklep internetowy sprzedający gniazdo gonikowe strona 1

Berker, Gniazdo głośnikowe High End
HI-END 90 pln
250_12844507274ab8b17ec2d3d.jpg


I mój faworyt - będzie zamontowane za szafką RTV (tylko jedno)
250_19827702954a955b41771f0.jpg
lub
250_6063442234ad22f06318e2.jpg


i będzie się rozchodzić na 2 głośniki - do takich gniazdek:
250_7558831604a959c25213a9.jpg
lub
250_13775380724ad22e628644b.jpg
 
Ostatnia edycja:

tommiyacht

Klub HDTV.com.pl
VIP
czyli takie gniazdo jak podalem w pierwszym linku da rade ? trudno mi stwierdzic po zdjeciu jak mocuje sie tam kabel glosnikowy ale bardzo chcialbym zeby tam wchodzil banan (lepsze dopasowanie podobno). i dlatego pisalem o ewentualnej wymianie tych mechanizmow w gniezdzie
 

Redundantor

New member
Będą dobre. Weź tylko pod uwagę to, że wtyczki bananowe są krytykowane przez ludzi, którzy podobno słyszą kable :) jako stratne, bo to kolejny pośrednik.
 

tommiyacht

Klub HDTV.com.pl
VIP
no ja slyszalem, a w zasadzie czytalem dokladnie na odwrot, ale powiedzmy ze masz racje. Z tego co widze to koncowki na moim gniezdzie i na twoich fotosach ktore tu wrzuciles, sa takie same. Popraw mnie jesli sie myle ale czy to sa "koncowki" przystosowane do zacisniecia golego kabla? (owiniecie wokolo i zakrecenie). Wobec tego na co przeznaczony jest otwor w srodku takiej koncowki ? na jakis inny rodzaj zamocowania ?

suma sumarum - najmniej "stratne" polaczenie to bezposrednio do takich koncowek jakie oboje przedstawilismy w fotosach ?
 

Redundantor

New member
Nie nie upieram się przy tym. Po prostu jak kupowałem swoje kable to facet mówił, że jak banany to tylko dobrej jakości bo one mogą być wąskim gardłem systemu z dobrymi kablami.

Te końcówki mają obie opcje najczęściej tzn. możesz z przodu wpiąć banana, a jednocześnie przykręcić kabel z tyłu.
 

tommiyacht

Klub HDTV.com.pl
VIP
no wlasnie, i tu wracam do fundamentalnego pytania. Czy moge wymienić gniazda na inne, bo pewnie te kupione razem z panelem są ... "jako takie", no i zeby nic nie stracic, to musze miec dobre banany , jak i dobre gniazdka. Wyjąc można, to widze, nie wiem tylko czy założe inne, np. takie GN0793 Gniazdo bananowe długie goldEX WYPRZEDAŻ* (927553317) - Aukcje internetowe Allegro

chyba byłoby w porządku. Ty bedziesz wymieniac gniazda w swoim ?
 

Redundantor

New member
Ja najpierw podłączę normalnie te głośniki i sprawdzę, czy zachowują się inaczej (brzmią gorzej) niż na frontach. Potem zdecyduję. Akurat w moim ampli można puścić mono na każdym głośniku.

Te gniazda łatwo wymienić, więc moim zdaniem lepiej sprawdzić, potem zdecydować.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Podłączysz tyle kolumn ile chcesz - wystarczy pociąć go na krótsze kawałki (to oczywiście cena za metr)...
 
Do góry