Jakie głośniki do Atmos ?

Manky

New member
Witam Panie i Panowie, pytanie wprost
- jakie głośniki do Atmos ?

Mam na oku Onkyo shk 410, co myślicie ?
A może jakieś sufitowe ? Tylko rozsądnie cenowo poproszę :)
Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Określ budżet, opisz wymagania (2 czy 4 gł.), posiadany sprzęt, wysokość sufitu, głębokość zabudowy względem sufitu itp.itd., a przede wszystkim uzupełnij sygnaturę.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Sprzet tu jest praktycznie bez znaczenia*, bo i tak nikt Ci nie poleci glosnikow nietypowej sprawnosci, czy impedancji. Wazne co bedziesz musial jeszcze zrobic poza zalozeniem glosnika zeby uniknac ewentualnego halasu pietro wyzej.
Chyba ze myslisz o procesorze dzwieku a nie Ampie klasy Onkyo 646
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sprzęt = klocki + kolumny.
Jeżeli jest to budżetówka, typu Jamo 606, a ampli najprostszy z Atmosem, to można z polecanych na dzień dobry skreślić lepsze konstrukcje.
Manky, jeżeli znasz ang. to polecam zagraniczne fora.
 

Manky

New member
@armanig
Sygnaturkę uzupełnię jak będzie czym, na razie rozważania :)

Nad sobą mam ... dach :) mieszkanie na ostatnim piętrze, jest w stanie surowym więc pełna dowolność, oryginalny sufit na wysokości 260cm, może będzie podwieszany, może nie, zależy co sobie wymyślę :)

Nie mam zielonego pojęcia jaka jest różnica pomiędzy 2 a 4 głośnikami zatem nie sprecyzowałem tego, jedyne co aktualnie znalazłem to prosty sposób na 'symulację' dźwięku z sufitu za pomocą właśnie tych onkyo 410 ... Prawdę mówiąc to bardziej liczę na dywagacje i otwartą dyskusję jakie są opcje i jakie mają plusy/minusy niż polecenie konkretnego modelu głośników :)

Domyślam się że z punktu widzenia odbioru dźwięku lepiej będzie wbudować głośniki w sufit, tylko czy poniesiony koszt będzie adekwatny do zysku w stosunku to np tych 'dostawianych' głośniczków :)

Zapraszam do dyskusji panowie !
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Najwazniejsze ze nie musisz sie martwic o problemy z halasem na pietrze wyzej i absolutna koniecznoscia wyciszania glosnikow sufitowych. Jezeli nie ma jak zaboksowac glosnika, albo mieszkanie jest wynajete i nie ma mowy o zrobieniu czegokolwiek poza dziurami w suficie, to opcji jest niewiele, wlasciwie jedna (Dynabox) i raczej droga, bo kosztuje 100-200$ za dziure, a efekt jest wcale nie lepszy niz w przypadku rozwiazan DIY. Jak ktos potrzebuje moge odsprzedac 4 szt po atrakcyjnej cenie ( 2 ciagle zapakowane).
Jezeli to co napisalem w poscie powyzej, nie jest zrozumiale, to zrob wywiad z posiadaczami takich systemow, czy maja zaboksowane glosniki i zapytaj ich jak nisko schodza ich glosniki sufitowe, a jaka czestotliwosc odciecia ustawia im amp i co sie dzieje jak ja recznie obniza, przede wszystkim pietro wyzej.
Czy warto. Sam sie przekonaj. Najlepiej zaczynajac od instalacji klasycznego 7.1, ktore za rok przerobisz w miare mozliwosci lokalowych i preferencji na 7.1.4/7.1.2/5.1.4. Sam zobaczysz i roznice i sensownosc poniesionych nakladow....albo i nie. Do tego czasu pewnie bedziesz mial gdzie i co porownac. Bez Atmosa da sie zyc, zwlaszcza na dzien dzisiejszy.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
@armanig
Domyślam się że z punktu widzenia odbioru dźwięku lepiej będzie wbudować głośniki w sufit, tylko czy poniesiony koszt będzie adekwatny do zysku w stosunku to np tych 'dostawianych' głośniczków :)
Zapraszam do dyskusji panowie !

Porównywanie podstawkowych do sufitowych nie ma sensu (niebo a ziemia), a czy poniesione koszty (sufitowych) są adekwatne do jakości? Dla jednych tak, dla innych nie. Wszystko rozbija się m.in. o finanse i warunki lokalowe.

Przykład:
Jeżeli w swoim z góry ustalonym budżecie (dot. kompletnego KD) uwzględniłeś instalacje "Atmosową", a kompromisem są niższej klasy (np.) fronty/central/surroundy/ampli to trzeba się głęboko zastanowić.
Dla mnie absolutną podstawą w KD jest tzw. "baza 5.1", czyli najlepszej jakość skrzynki + klocki z założonym budżecie.

Wyjaśniam dlaczego:
Gdybym startował i miał do wydania (np.) 30k, to już teraz wiem, że odpuściłbym instalacje sufitowych z prostej przyczyny, w tej kwocie nie znajdzie się sprzęt który zaspokoi moje wymagania względem 5.1, a Atmos nie jest warty kompromisów, nie dla mnie.
Nie zrezygnowałbym z doskonałych surroundów, na rzecz tańszych tylko dlatego aby dołożyć do sufitowych. Nie ta droga.

Zauważ, że większość obecnych instalacji Atmosa to upgrejdy do istniejących systemów, ale jeżeli startujesz z KD, to zacznij od swoich oczekiwań względem 5.1. Jeżeli znajdziesz wymarzone klocki które w PEŁNI zaspokoją Twój apetyt na KD (5.1), a zostanie trochę grosza, to wówczas możesz za jednym zamachem ubarwić brzmienie sufitowymi. W tej właśnie kolejności.

Pamiętaj też o kablach (u mnie poszło kilkadziesiąt metrów), odpowiedniej zabudowie itp.
Wbrew pozorom, jest trochę z tym zabawy, ale jak jest kasa i chęci to jak najbardziej warto.
Atmos przyjemnie uzupełnia istniejącą instalacje w KD ;)
 

Manky

New member
Dziękuję za opinie :)

Czyli na chwilę obecną widzę to tak ... 5.1 najlepsze na jakie będzie mnie stać, a jak pojawi się większa ilość filmów z atmosem to pokombinuję z tymi onkyo 410 za 500zł żeby zobaczyć czy to coś w ogóle daje :)

A na chwilę obecną może pomyślę o 5.1 z dostawką do 7.1 na czas seansów z odpowiednim źródłem ...
 

lobos

New member
Bez reklam
Dokładnie tak zrób! 5.1 to baza ;-) Choć ja już żałuję, że nie puściłem pod panelami dodatkowych kabli z myślą o 7.1 :p
Miejsce w salonie jest, koszt kolumn w sumie niewielki a większość pisze, że 7.1 robi różnicę ;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z filmami to akurat nie jest problem, system Atmosa odpalasz na wszystkich filmach jakie posiadasz w kolekcji z wykorzystaniem trybu "DSU".
Ja robiąc Atmosową instalacje, nie nastawiałem się filmy w Atmosie, a właśnie na wspomniane "DSU".

Co do 7.1, to jak najbardziej. Polecam ;)
 

Manky

New member
Czy ten DSU działa w miarę inteligentnie ? Tzn puszcza sygnał na górę jak np leci helikopter, pada deszcz itp, czy 'normalne' dźwięki też jakoś wmiksowuje ? Jeśli możesz to przybliż troszkę jak to działa w praktyce :)
 
Do góry