Jakie fronty do ostrzejszej muzyki i KD do Onkyo 808 - do 4-5 tyś za parę/front?

ert

New member
witam,

Pytanie jak w temacie - zakupiłem ostatnim czasem ampli onkyo 808 i powoli chcę do niego skompletować system 7.1 do kina domowego, oparty jednak na dobrych frontach które pozwolą wzmakowi rozwinąć skrzydła.

W sklepie odsłuchałem 4 zestawy (z 808'ką):

MA RX6 - w miarę ładnie grało, ale scena dość wąska i bas niezbyt nisko schodzący jak dla mnie.

Klipsch F3 - te grały juz znacznie szerzej i wokal był bardziej zrozumiały, trochę brakowało mi jednak detali, ale źle nie było.

JBL ES 90 - te to w ogóle nie przypadły mi do gustu - wokal jak ze studni i dudniące basy.. fakt że tym basu nie brakowało.

Quadral CHROMIUM STYLE 50 - niepozorne, ale zmiażdżyły wszystkie - tyle że z nich najdroższe - ponad 5 k za parę. Bas mają sprężysty, za to nie schodziły odpowiednio nisko wiec ponowiłem odsłuch z subem i tu już było rewelacyjnie.. tyle że....


...razem z subem taki zestaw to już ponad 7k, a budżet na ta chwilę mam maks 4-5k na fronty.
Nie mam problemu żeby podjechać i odsłuchać jeszcze kilka kolumn, ale potrzebuję mieć coś wytypowane.

No i teraz pytanie: czy, i co grającego podobnie do tych quadrali i mającego podobny zapas mocy znajdę w nieco niższym przedziale cenowym? Tak żebym przy kolejnym odsłuchu wiedział już czego szukać?

A szukam frontów, które uciągną i ładnie zagrają (też głośno) ciężki rock i sprawdzą się docelowo w KD - proporcje KD/STEREO 70/30.

Aha, jeszcze kilka detali odnośnie pomieszczenia - salon 8,6x4,2m wys 2,86m, otwarty na resztę parteru domu - razem jakieś 90-100 m2. fronty na krótszej ścianie.


z góry dzięki za pomoc
 

ert

New member
Sub niestety będzie tylko jeden :)

za sugestie dziękuję, teraz muszę poszukać gdzie to można odsłuchać w wawie lub okolicach.
na razie katuje moje 30 letnie unitry -_-
 

don111

Banned
sprawdź Paradigm Monitor 11v6, do ostrej muzyki (rock, metal) to ekstra kolumny i nagłośnią z palcem w nosie 50m+, tylko pytanie czy Onkyo nie zabraknie mocy
 

Mrówka33

New member
O widzę że szykuje się porządna impreza, dobry sprzęt, picie, i muza przednia.
Kolego ert, jak spodobało ci się brzmienie to może warto wyciągnąć coś z zaskórniaków, zestaw kupujesz pewnie na kawałek czasu. Warto przemyśleć sprawę, żeby później nie żałować.
 

ert

New member
No chyba jednak będą te Quadrale co mi się tak podobały - dostałem cene w pakiecie 5.0 za niecałe 7k PLN :D
chyba niezła cena?
 

pkomp

New member
weź te fronty co ci się podobały , suba dokupisz później
miej tez na uwadze że ostre granie ma sporo góry więc zwróć uwagę na wysokotonówki - metalowe będą jazgotliwe
 

ert

New member
....więc zwróć uwagę na wysokotonówki - metalowe będą jazgotliwe

no i właśnie chyba dlatego quadral będzie odpowiedni - w końcu wysokotonówki ma wstęgowe - w tej cenie to myślę, że rewelacja - z tego co się orientowałem to tylko dali Icon 7 mają podobne rozwiązanie. Dali 7 nie słuchałem - może powinienem... ale one mi się wizualnie w ogóle nie podobają.

Na quadrala jestem właściwie zdecydowany - brakuje mi tylko kilkaset PLN żeby już je kupić ;)
Mam tylko małą wątpliwość odnośnie lakieru w połysku. Mianowicie docelowo obraz będzie trafiał na spory 130 calowy ekran z projektora.. no i nie wiem czy się ekran nie będzie w tych kolumnach odbijał - bo jak będzie to przy okazji będzie rozpraszał światło .. i sam nie wiem...
 

ert

New member
no i stało się, zamówiłem zestaw 5.0 Quadral Chromium Style - w białym połysku.
Przyjdą pewnie w piątek, albo poniedziałek - oj będzie się działo :D

no i narodziła mi się kolejna wątpliwość:

Surround'y mam zamiar powiesić na ścianie - na jakimś zgrabnym wieszaczku - ale dopiero teraz zauważyłem, że mają one bass refleksy z tyłu. Nie będzie to jakoś znacząco zmieniało dzwięku, jak będą te 5-10 cm od ściany? Ewentualnie ile być powinny, albo czy można je przerobić na zamknięte konstrukcje?

Czy może robię z igły widły i pomijalny przy tych surroundach jest fakt tylnego bass reflexu?
 

pkomp

New member
nie jest ale jeśli posiadają nieduży głośnik basowy to nie narobią tyle problemów co jakieś 20 cm skurczybyk :)
przerabianie na zamknięte nie wpływa dobrze na odpowiedź impulsową kolumny ale możesz ograniczyć ewentualny przepływ powietrza za pomocą jakiegoś półprzepuszczalnego materiału

jak daleko będziesz od nich siedział?w sensie czy będą zamontowane pod kątem do ściany czy prostopadle(mam ciut mniejsze kolumny fakt z bassrefleksem z przodu ale są pod kątem) - jak pod kątem to pełen luz jak prostopadle to albo przytkaj lekko albo obetnij na ampli bas dla surroundów od powiedzmy 150Hz
 
Ostatnia edycja:

ert

New member
siedział bedę między nimi - do każdego będę miał ok 2 m. fronty będą znajdować się ok 3,5 m od miejsca odsłuchu. Docelowo back surroundy będą jakieś 4 m za plecami.

Surroundy boczne chciałbym zamontować możliwie blisko ściany - prostopadle do niej, ale pochylone lekko w dół w kierunku miejsca odsłuchu.

Muszę jeszcze kupić jakieś wieszaki na nie - może ktoś z szanownych forumowiczów coś poleci? Surround'y ważą po 5,5 kg sztuka.
 

ert

New member
dojechały....
i powiem jedno. WOW :D

wykonanie super, dzwięk rewelacja. obawiałem się braku basu z tych malutkich 13 cm glośniczków, a dają go więcej niż 25 cm sub jaki miałem kiedyś w aucie...

do zadowolenia pełnego brakuje mi wieszaków do tych surroundow - które są wielkie jak kobyły i cieżkie strasznie.

jedna rzecz mnie za to nurtuje - Quadral ma bass reflex z tyłu - i akurat w miejscu odsłuchu jest go w sam raz, ale wszędzie indziej jest go za dużo... trzeba będzie coś pokombinować z przesuwaniem albo wyciszaniem pomieszczenia :\

pozdr.
 
Do góry