Jaki subwoofer i cenralny?

andmore

New member
Witam.
Ponieważ jest to mój pierwszy post to na początku chciałbym się serdecznie przywitać.
Decydując się na zestaw kina domowego od samego początku byłem nastawiony na jamo 606 i takie kolumny zakupiłem. 2 tygodnie temu dostałem spóźniony prezent urodzinowy od brata, który mieszka za granicą Pioneer'a VSX-521 i Jamo 608 (wiedział, że chcę 606 ale nie wiedział, że już je kupiłem). Jako, że cały sprzęt jest nowy a darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda postanowiłem całość wykorzystać. Plan jest taki, że 608 zagrają na froncie a 606 posłużą za tyły.
Jaki centralny i subwoofer dokupić do takiego zestawu?
Pokój 41 metrów, 90% filmy, 10% muzyka. Kwota max 2000-2500zł.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie jestem pewien czy to dobry pomysł , głośniki efektowe mają jednak inne parametry .Pokój jest "sluszny" więc moc musi być odpowiednia.
Sub JBL ES 250 + JBL Studio 120
REL T5 + Monitor Audio reference
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
KIKI Rel T5 wydaje mi się że będzie trochę za słaby do 40 mkw, tym bardziej że to sub typowo do muzyki. Jeżeli już to T9 albo z serii R ale ceny grubo wychądzą poza nawias. Jeżeli sub ma delikatnie wspomagać fronty w stereo to można pomyśleć nad Rel, Roth KH, czy nawet Jamo 650 ale jeżeli ma być w kinie kop to ja bym brał tego JBL ES 250. 4 duże fronty mają tą zaletę że nie trzeba znacząco obcinać pasma na tyły, do tych 42Hz zejdą, chociaż w filmach to praktycznie bez większego znaczenia bo i tak tylko efekty idą przez surround a za niskie odpowiada sub. Nie wiem czy na miejscu kolegi andmore nie wolałbym sprzedać kompletu s606 i dołożyć do lepszego suba, ampli lub nawet opylić dwa komplety i kupić lepsze kolumny.
 

andmore

New member
krzysiek1980 jeżeli chodzi o sprzedaż to z góry odpada. Po 1 nie jestem żadnym audiofilem, na razie grają tylko 608 i jak dla mnie dźwięk jest dużo więcej niż zadowalający. Po 2 to prezent a wiem jak ciężko na niego zarobić (nawet za granicą, tym bardziej jak się buduje w tym samym czasie dom w Polsce). Po 3 jako uczeń szkoły średniej sam sobie dorabiam kiedy mogę (w weekendy, wakacje) i tylko wtedy mogę zainwestować pieniądze w "takie wynalazki" (rodzice "starszej daty" nie kupują tego co już jest: bo przecież w tv są już głośniki a to jest niepotrzebne:) Po 4 sprzęt jest nowy (max 3 miesiące) i szkoda mi sprzedać go taniej niż kupiłem. Z czasem na pewno przyjdą zmiany ale przez parę lat musi pozostać tak jak jest.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Stary, znakomicie cię rozumiem bo pomimo że szkołę średnią kończyłem dość dawno to borykałem się z podobnym problemem. Ja Jamo s606 po 8 miesiącach spokojnego grania w blokach sprzedałem o 350zł taniej. Ale to jest tak jak się chce coś lepiej grającego:) Niby nie dużo opuściłem ale jak zestaw kosztował 1450zł to wychodzi dość sporo jak za prawie nówki. Ogólnie Jamo s606/608 to dość spore kolumienki i szkoda miejsca żeby upychać je jedynie z sentymentu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

andmore

New member
krzysiek1980 Wiem, że są spore ale na 40metrach miejsca nie brakuje :) A wracając do pytania. Jaki do tego centralny? Jeżeli chodzi o suba to tak się zastanawiałem nad Jamo 650. Czy będzie grał podobnie do w.w. JBL? Cena jest porównywalna.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Możesz brać central spokojnie z zestawu, czyli s60 bo z centrala głównie idą dialogi a ampli skoryguje głośność. Jamo sub 650 to konstrukcja zamknięta i sprawdzi się głównie w muzyce ( nadąży za szybkimi bitami) lub nawet w kinie ale nie w 40 mkw. Dla mnie lepszy w kinie na tym metrażu będzie JBL. Musisz trochę poczytać o różnicach między konstrukcją zamkniętą a BR. BR da lepszego kopa w kinie, lepsze ciśnienie ale i rozciągnięcie basu, uczucie uderzenia na klacie:) Konstrukcja zamknięta stosowana jest głównie w stereo, bo lepszy kontrolowany bas, a i w mniejszym pomieszczeniu brak dudnienia. Czyli co lubisz. Jak moc i łupnięcie to JBL a jak kontrolowany fajny basik i wspomaganie frontów to Jamo. Powiem ci osobiście że teraz na moje 15 mkw nie wiem czy nie bardziej pokusiłbym się o konstrukcję zamkniętą bo czasami w filmie lubi ten dźwięk za dudnić/wibrować, a ja lubię nisko schodzący czysty basik. Zawsze jakiś niedosyt i dylemat:) Takie życie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

andmore

New member
krzysiek1980 dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Jutro wielkie zgłębianie wiedzy i w najbliższym czasie na pewno te 2 modele do odsłuchania. Chociaż z Twojego opisu JBL pewnie odpadnie w przedbiegach - nie jestem fanem nadmiernego dudnienia. Wolałbym coś wyważonego, tak jak 650. Ale skoro ten na 40mkw nie da rady to może jakieś inne propozycje?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na razie mistrzem w tej klasie jest Rel i jeśli nie lubisz łupania to będzie rewelacja.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
krzysiek1980 dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Jutro wielkie zgłębianie wiedzy i w najbliższym czasie na pewno te 2 modele do odsłuchania. Chociaż z Twojego opisu JBL pewnie odpadnie w przedbiegach - nie jestem fanem nadmiernego dudnienia. Wolałbym coś wyważonego, tak jak 650. Ale skoro ten na 40mkw nie da rady to może jakieś inne propozycje?

To nie to że nie da rady. Da, ale to zależy czego oczekujesz? Jak trzęsienia ziemi np w filmach Transformers, 2012 To lepiej JBL a jak kontrolowany lepszy bas i uzupełnienie frontów i w fimach (łup i koniec) to lepiej mocny sub a zamknięty. To wiele zależy też od akustyki danego pomieszczenia.
 
Do góry