Jaki monitor 27" cali głównie do oglądania youtube?

Pawelawe

New member
Czołem. obecnie posiadam powieszony IIYAMA ProLite 24" X2483HSU i szukam czegoś większego, czyli właśnie 27 cali. Myślałem, żeby miał 1440p rożdzielczości, bo chyba przy takim wymiarze nie ma sensu kupować 4K. I co najważniejsze korzystam z komputera głównie w nocy przy dość ciemnym oświetleniu, więc bardzo ważne jest dla mnie, żeby miał ciepłe kolory, strasznie denerwuje mnie jak LED'owe emitują to takie rażące białe światło, podobno OLEDY sobie z tym dobrze radzą, ale są zbyt za drogie 4-5k. Więc chyba optymalne będzie VA? Warto dodać, że nie gram w żadne gry jedynie oglądam filmy na youtube, bardzo ostatnio polubiłem oglądanie filmów 4K typu walk/drive w danym mieście i przenoszenie się do POV kamerzysty, ale to już tak na marginesie :D

Największym dylematem jest, że już sam nie wiem czy szukać w matrycach IPS, czy VA, bo IPS'y to chyba bardziej dla gamerów i właśnie chyba bardziej rażą? Jakieś porady albo propozycje? Budżet 500-1500zł.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W tej klasie cenowej mocno nie zaszalejesz ale skoro nie grasz w gry i oglądasz nocami to zdecydowanie matrycą VA.
 

Pawelawe

New member
W tej klasie cenowej mocno nie zaszalejesz ale skoro nie grasz w gry i oglądasz nocami to zdecydowanie matrycą VA.
Gdzieś słyszałem, że VA to niby szajs i powinienem się skupić na IPS, ale tyle ile ludzi tyle opinii :D Mi też osobiście się wydaje, że chyba VA będzie optimum dla mnie. Swoją drogą gdzie wyszukiwać modele?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Skoro głównie YT, to może monitor z funkcją Smart TV i pilotem, jak 32" M7 (4k). Pisałem o nim w innym wątku.
 

Pawelawe

New member
Skoro głównie YT, to może monitor z funkcją Smart TV i pilotem, jak 32" M7 (4k). Pisałem o nim w innym wątku.
Nie, filmy też mam na komputerze, nie chcę żadnego TV i SMART'a. Tak samo 27" cali to max.

Jedyne jakie mam dylemat, czy kupując 27" cali warto patrzeć na modele z 1440p, 4k itp? czy tak jak mam obecnie 1080p? Bo w zasadzie nie wiem co się zmieni jeżeli kupie z większą rozdzielczością.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To nie tv, a monitor z funkcją smart i pilotem.
Bezcenne w użytkowaniu, ale nie ważne.
27" to malizna, ale jak już to brałbym 144hz i WQHD.
 

Pawelawe

New member
To nie tv, a monitor z funkcją smart i pilotem.
Bezcenne w użytkowaniu, ale nie ważne.
27" to malizna, ale jak już to brałbym 144hz i WQHD.
W zasadzie może być też TV, bo bodajże 9lat temu jak przechodziłem ze starego monitorka na te nowe LEDOWE to nie mogłem znieść tego rażącego obrazu i nadmiaru bieli jaki emitują nowe monitory (a testowałem ich kilka i wszystkie zwracałem) - jestem strasznie przewrażliwiony na takie kwestie. Moje wszystkie żarówki to te stare, nawet lampki choinkowe kupuje te tradycyjne, a nie te całe ledówki. Stare tradycyjne żarówki mają ładne stonowane, ciepłe barwy. A LED'y? Rażące, nieprzyjemne światło z odcieniami bieli. Więc jest idealna analogia.

Na innym forum w sumie chyba słusznie polecono mi, żebym bardziej celował w TV i używał go jako monitor, bo podobno mają lepszą regulacje podświetlenia (Backlight brightness). No i podobno TV jest dużo tańszy, więc chyba same plusy? Po co mi w zasadzie monitor, skoro nie gram w żadne gry? Jedynie oglądam wszelakie filmiki + korzystam z giełdy i tylko do tego służy mi PC. A jestem typem nocnego marka u mnie to norma, że siedzę do 5;00 rano, więc tym bardziej irytujące są te jasne monitory, którym brakuję kontrastu, czerni itp...


Bezcenne w użytkowaniu, ale nie ważne.
SMART bezcenny w użytkowaniu? Przecież to niefunkcjonalny kicz, nie wiem jak ludzie mogą z tego korzystać... Ja pomimo, że w TV posiadam SMART'a to po zapoznaniu się jak działa nie użyłem go ani razu więcej. Do przeglądania youtube, innych mediów używam HDMI, ale to już na marginesie.

27" to malizna, ale jak już to brałbym 144hz i WQHD.
Kto co lubi :) Kupując 2lata temu myślałem, że 24" który obecnie mam jest trochę za duży, więc 27" to będzie optymalny rozmiar, który idealnie wpasuję się do miejsca w jakim mam komputer. Też uważam, że 144hz i WQHD to optymalna opcja. Wciąż jednak nie wiadomo na jaki model się zdecydować i do tego jeszcze dzisiaj mi doszedł kolejny dylemat, żeby może szukać pod kątem TV i użyć jako monitora? Sam już nie wiem, zwariować można...

Tutaj moja selekcja z xkomu:

Patrzyłem, żeby jasnosć nie była większa niż 250cd/m2
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
SMART bezcenny w użytkowaniu? Przecież to niefunkcjonalny kicz, nie wiem jak ludzie mogą z tego korzystać... Ja pomimo, że w TV posiadam SMART'a to po zapoznaniu się jak działa nie użyłem go ani razu więcej. Do przeglądania youtube, innych mediów używam HDMI, ale to już na marginesie.
U mnie od ponad 5 lat,YT w 99% leci ze Smart TV i jakoś bardzo się nie męczę :wink:
 

Pawelawe

New member
U mnie od ponad 5 lat,YT w 99% leci ze Smart TV i jakoś bardzo się nie męczę :wink:
Bo większość ludzi jest taka, że to co im się da to nie marudzą tylko się adoptują. Ja jestem perfekcjonistą i jak coś jest złe, niefunkcjonalne to nie potrafię tego ziignorować. Idealny przykład monitor LED, mimo że to kicz to nie przypominam sobie na forach, żeby ktoś marudził, że emitują zbyt rażące światło i mają gówniany kontrast. Ludzie zrozumieją to kiedy standardem będą monitory/TV w wersji OLED. Sam liczę, że stanieją (chociaż z tego co ktoś mi pisał na innym 4um nie mam co na to liczyć.)

Ale to samo jest z ledowymi żarówkami, czy nawet marginalnymi światełkami choinkowymi :D Ludzie totalnie ignorują, że emitują to zimne, rażące światło - po prostu jest jakie jest i się adoptują. To samo ze SMART'em. Przecież to nie jest w ogóle funkcjonalne, widok na komputerach jest 2-3x lepszy. Programiści, którzy to stworzyli powinni zostać wywaleni. Z Windowsem też jestem pewnie wyjątkiem, bo jako nieliczna osoba siedzę dalej na Windowsie 7 i wspieram się specjalnie jakimiś łatkami i ciągnę jak koń pod górę, bo nie zaakceptuje tego biometrycznego i niefunkcjonalnego syfu jakim jest 10/11. Tutaj tak samo wszyscy zaktualizowali jak baranki, chociaż przynajmniej w tym wypadku jest spora część osób, które otwarcie mówią, że faktycznie 10/11 jest mało funkcjonalne versus 7. Zauważyłem, że tak jest ze wszystkim, ale to już dygresja - trochę popłynąłem xD

Wracając do temu, przeanalizowałem już kilkadziesiąt modeli, selekcja mi zajęła 3dni i nie znalazłem lepszego modelu w cenie 1000-1500 z 1440p niż model AOC Q27G2U (oczywiście dostosowanego do moich potrzeb, czyli nocne życie, zero gier tylko filmy - pewnie znalazłyby się lepsze kosztem rażenia i mniejszego kontrastu.) Ale dzisiaj doszedł mi kolejny dylemat, bo gdzieś przeczytałem, że 1440p nie jest takie optymalne jak mi się zdawało. Niby 4K będzie się dobrze skalował z niższymi rozdzielczościami (na 1440p będzie rozmazany) poza tym będzie podobno miał jakąś żyletę na pulpicie i gdy film będzie w 4k. Cokolwiek ta 'żyleta' znaczy, zacytowałem kogoś wypowiedz z podobnego tematu.
 
Ostatnia edycja:

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Po jaki uj Ci 144hz? Może dlatego że perfekcjonistą jesteś? 😉
Oglądając 4k na monitorze 1080 też nie oglądasz 4k. Nic perfekcyjnego w tym nie widzę niestety.
Kup 4k 60hz i nie będziesz żałował ani przeplacal za lepsza matrycę. (skoro nie grasz!)

Nie używając smarttube na androidzie tylko przeglądarki w win 7 tracisz naprawdę wiele 😜
 

Pawelawe

New member
Po jaki uj Ci 144hz? Może dlatego że perfekcjonistą jesteś? 😉
Nie wiem jak to się dzieje, bo niby to nie ma nic wspólnego z wyświetlanymi klatkami na sekundę. Ale jak na moim monitorze zmieniam w ustawieniach systemu z 60hz na 75 to zmienia się na + wyświetlany obraz. Jest ciemniejszy, mniej jaskrawy i wyrażniejszy. Nie wiem jaki to ma związek, ale po zmianie jest faktycznie dużo lepszy obraz, więc kierując się tym faktem chciałem tylko z tego powodu kupić z 144hz.

Kup 4k 60hz i nie będziesz żałował ani przeplacal za lepsza matrycę. (skoro nie grasz!)
No właśnie się nad tym zastanawiam, jedyne co znalazłem w rozsądnej cenie to:
iiyama XU2792UHSU
Dell S2721QS
Nie wiem na który jeżeli już miałbym się zdecydować...

Nie używając smarttube na androidzie tylko przeglądarki w win 7 tracisz naprawdę wiele 😜
Ciekawe co?
 
Do góry