Jaki amplituner do Dali Zensor 7?

bestisz

Member
Witam.
Od 10 lat używam zestawu Dali Zensor 7 (mam tylko fronty) + Onkyo TX-SR606. Kilka lat temu padło mi w tym amplitunerze HDMI Out - serwisy mówią że to dość słynna usterka ale nie o tym. Aby nadal utrzymać dźwięk zrezygnowałem z przepuszczania sygnałów przez ampli po HDMI tylko puściłem wszystkie sygnały do TV a dźwięk przesyłam do amplitunera po optyku.
Wszystko działało i działa ale kilka dni temu kupiłem nowy TV. Stary nie posiadał żadnych opcji smart, Youtube, Netflixa itp. więc na problem który opisze nie zwracałem uwagi. Mianowicie chodzi o to że poziomy głośności z aplikacji wbudowanych w TV są dużo wyższe od poziomów które są podawane np. z dekodera satelitarnego. Co więcej nie jestem w stanie oglądając np. Netflixa sterować głośnością z poziomu TV (co jest jakby oczywiste przy podłączeniu optycznym TV<->Amplituner bo to jest surowy sygnał) tylko muszę wachlować głośnością kolejnym pilotem (od amplitunera).
Z tego co wiem aby można było sterować poziomami z poziomu urządzeń musiał bym wszystko podłączyć do amplitunera po HDMI i dalej jednym kablem do TV. Jak zatem do amplitunera będzie trafiał dźwięk z aplikacji TV? Jeśli zostawię podłączenie kablem optycznym to nadal nie będę mógł sterować poziomami głośności z aplikacji telewizora. Jak to rozwiązać?

Tak czy siak amplituner chciałbym wymienić. Pytanie na jaki?

Wesołych Świąt dla wszystkich
 

wysio

Member
Bez reklam
Możliwe, że Twój nowy tv obsługuje już kanał zwrotny audio po HDMI i taki ampli musisz kupić, który ma tą funkcję.
 

bestisz

Member
Możliwe, że Twój nowy tv obsługuje już kanał zwrotny audio po HDMI i taki ampli musisz kupić, który ma tą funkcję.
Telewizor to Sony KD-75XH9096. Przy HDMI 3 mam dopisek ARC/eARC. Jak wtedy powinno wyglądać podłączenie? Dekoder, Konsola do Aplitunera pod HDMI i HDMI Out Aplitunera do TV w to wejście z opisem ARC/eARC?
Rozumiem że wtedy będę mógł sterować poziomem głośności z pilota TV?
 

wysio

Member
Bez reklam
Nic w tym skomplikowanego - wystarczy pomyśleć "na chłopski rozum". Wszystkie urządzenia podłączasz pod ampli, z którego już tylko jednym przewodem łączysz z tv. Jeśli ampli będzie obsługiwać eARC, będziesz miał dźwięk z tv i jego aplikacji na głośnikach podłączonych pod ampli. Głośność dalej regulujesz pilotem od ampli, bo to on jest wzmacniaczem dźwięku podłączonych pod niego urządzeń...
 

bestisz

Member
bestisz a jaką kwotę chcesz przeznaczyć na amplituner?
Najlepiej jakbyś kupił coś z eARC np. Denon AVR-X2600
https://m.ceneo.pl/81109963
To oczywiście tylko przykładowy amplituner.
Nie ukrywam że wolał bym się zmieścić w przedziale 2500-3000zł. Pierwotnie zapędy były na 5.1 ale zacząłem od samych frontów i tak zostało. Więcej słucham stereo i kompletnie nie wykorzystuje systemu wielokanałowego. Nie wiem czy to ma sens i będzie dało się tak wysterować system ale kiedyś chciałem dokupić centrala żeby wzmocnić sferę "lektora" przy oglądaniu samego TV na co dzień.
Ten Denon ciekawy. Nie wiedziałem że za takie pieniądze można mieć już radia internetowe, Spotify itp. - bardzo dużo z tego korzystam.
 
Do góry