Jaka antena pokojowa bez wzmacniacza?

stk90

New member
Cześć. Niedługo przeprowadzam się do innego mieszkania, gdzie nie mogę pozwolić sobie na kablówkę. Domyślam się, że w bloku nie ma anteny ogólnej, a gniazdko antenowe jest tylko na potrzeby kablówki. Nie mam możliwości zamontowania anteny zewnętrznej na balkonie. Pozostaje mi tylko antena wewnętrzna. Nie chciałbym, żeby była ze wzmacniaczem - oszczędność prądu i kolejna rzecz do wyłączenia na noc, a telewizji bardzo dużo nie oglądam, ale chcę mieć. Wklejam link do wyników z lokalizatora nadajników. Mam około 3km w lini prostej do najbliższego nadajnika.

sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MW9sM2EmNTVyaWQ=

Czy antena pokojowa (jakąkolwiek polecicie) musi koniecznie być przy oknie, czy są takie, które poradzą sobie na środku pokoju?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 

digitalus

Banned
Witam
Jesli odleglosc od nadajnika wynosi 3km to wzmacniacz nie jest potrzebny.Odbior programow powinien byc mozliwy nawet przy pomocy kawalka przewodu koncentrycznego lub przy pomocy anteny teleskopowej od starego telewizora kineskopowego sony.
Jesli lubisz majsterkowac to antene mozesz zrobic z kawalka drutu.
kliknij na link nizej
http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/

antena pokojowa to tez kawalek drutu tylko w obudowie.
5387_wnewsw.jpg
 
Ostatnia edycja:

stk90

New member
Dzięki za podpowiedź. Będę u rodziców na weekend, to na pewno w garażu znajdę wszystko, co potrzeba do zrobienia takiej anteny :)

Przy okazji. Czy mogę taką antenę zamknąć w pojemniku na żywność, zastosować przelotkę okienną i przymocować to pudełko do balustrady balkonowej?

Wydaje mi się, że nie rzucałaby się taka antena w oczy, osiągi może byłyby lepsze. Znalazłem taką przelotkę przed chwilą, genialna sprawa, bo żadnych dziur w wynajmowanym mieszkaniu nie mogę wiercić.

Coś takiego: pe2er.nl/biquad/BiquadGereed.jpg

Gdzieś też wyczytałem, że warto zrobić z tyłu ekran. Co się nadaje na taki ekran?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja kiedyś testowałem u siebie 2 anteny ( blok, szczytowe mieszkanie na 4 piętrze). Kumpel mi pożyczył antenę ze wzmacniaczem, taką z dwoma wysuwanymi antenkami po bokach i wzmocnieniem na środku i złapałem tylko TV analogową. Następnie od innego pożyczyłem antenkę podobną do tej ANTENA POKOJOWA TV DVB-T Z REG. 2500 SPRZEDANYCH! (4323750879) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. i z ręki złapałem wszystkie kanały cyfrowe, a dodam że najbliższe nadajniki są w Łodzi, więc ok. 25km-30km. Antena ta nie miała płynnej regulacji wzmocnienia, tylko stałe ale modelu nie pamiętam.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No niestety, pokojowych cudownych anten przetestowałem kilka. Wszystkie wylądowly z powrotem w sklepie. Mam w prostej linii 12 km do nadajnika i bez podłączenia do prądu żadna nie dawała sygnału. Po wzmocnieniu było tylko ciut lepiej. Za czasów analoga jeden wielki snieg, a z DVBt łapałem jeden najmocniejszy mux, ale niestabilnie. Owszem, mam "trudny" teren, co ma wielki wpływ na odbiór, jednak nie spodziewałbym się rewolucji, tym bardziej bez wzmocnienia.
Poza tym bez przesady, wzmacniacz nie pobiera dużo prądu. Nie pamiętam w tej chwili ile, ale powininens znaleźć takie info w sieci.
 

digitalus

Banned
Dzięki za podpowiedź. Będę u rodziców na weekend, to na pewno w garażu znajdę wszystko, co potrzeba do zrobienia takiej anteny :)

Przy okazji. Czy mogę taką antenę zamknąć w pojemniku na żywność, zastosować przelotkę okienną i przymocować to pudełko do balustrady balkonowej?

Wydaje mi się, że nie rzucałaby się taka antena w oczy, osiągi może byłyby lepsze. Znalazłem taką przelotkę przed chwilą, genialna sprawa, bo żadnych dziur w wynajmowanym mieszkaniu nie mogę wiercić.

Coś takiego: pe2er.nl/biquad/BiquadGereed.jpg

Gdzieś też wyczytałem, że warto zrobić z tyłu ekran. Co się nadaje na taki ekran?

3 km od nadajnika to bardzo mala odleglosc i ekran nie jest potrzebny.Jesli okno w ktorym jest telewizor znajduje sie w kierunku nadajnika to odbior na pewno bedzie bardzo dobry,antene mozesz zamknac w pojemniku na zywnosc i przymocowac pudelko do balustrady balkonowej

Zrobilem kilka anten z drutu i wszystkie dzialaja , jakosc i poziom sygnali 90 % ,odleglosc od nadajnika okolo 30km.Na zdjeciu nizej moja antena ale troche inna, wykonana z przewodu symetrycznego. symetryzatora od telewizora crt sony , przewodu od magnetowidu
Foto0515j_rwenrps.jpg



W linku nizej ciekawy test anten zewnetrznych.

http://www.youtube.com/watch?v=c9ag4IzXycg
Na koniec cos smiesznego , antena z wieszakow:)
http://www.youtube.com/watch?v=DLMZSdmRhPs&feature=related
 
Ostatnia edycja:
Do góry