Indiana Line Nota 550 vs Melodika BL30

dzudzu9

New member
Witam.

Stoję przed wyborem zestawu 5.0 i zastanawiam się pomiędzy wymienionymi w tytule.
Byłem na odsłuchu. Na wzmacniaczu Nad 356BEE zauważyłem głębszy / silniejszy bas w Melodice, co jest dla mnie plusem, gdyż nie planuję suba. Natomiast na ampli Onkyo 535 już różnic nie wychwyciłem, na tym ampli brzmienie obu zestawów mi się podobało. Ampli będzie kupowany w zestawie z kolumnami, wiem już że brzmienie HK (słuchałem 161) nie jest dla mnie, Onkyo przypadło mi do gustu. Pewnie przydałby się wyższy model, ale budżet...

Moje porównanie na szybko Indiana Line Nota 550 vs Melodika BL30:
+ niewielkie gabaryty
+ przyjemny, dynamiczny dźwięk
+ na Onkyo 535 w obu przypadkach przyjemny bas
+ ładnie wykonane, chociaż Melodika chyba lepiej
- jedne i drugie tanie nie są (wiem, że nie są też drogie, ale pierwotnie myślałem nad zestawem Taga TAV-606 5.0, po odsłuchu się rozmyśliłem ;)), chociaż Indiana trochę tańsza
+- tylny otwór BR w Melodice (max odległość od tylnej ściany 10-15cm) - to największa dla mnie zagwostka - niewielka odległość może dodać jeszcze basu, co byłoby dla mnie plusem, a może też mieć negatywny wpływ na dźwięk. W Indianie nie ma tego problemu.

Przeznaczenie zestawu: do wszystkiego :)
- przeważnie radio / radio internetowe
- TV
- filmy
- muzyka (osobiście najbardziej lubię rock, chociaż słucham wszystkiego poza muzyką poważną i metalem), na odsłuchu miałem:
- The Bloodhound Gang - Uhn tiss uhn tiss uhn tiss
- Oliver Koletzki feat. Fran - Hypnotized (Original Version)
- Awolnation - Sail
- Linkin Park - In The End
- Eminem & Linkin Park - Intervention
- Takida - Losing

Byłbym wdzięczny za wszelkie porównania / rady dotyczące ww kolumn.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jedne i drugie to kolumny warte uwagi. Jak dla mnie Melodika ciut bardziej dynamiczna i z mocniejszym basem. Indiany takie spokojniejsze i bardziej delikatne. Na Onkyo mogleś nie wychwycić różnic, bo te amplitunery ( jak zresztą większość) nie pokażą pełnego oblicza kolumn. Nie wyciągną z nich drzemiącego potencjału, bo w Pure Direct grają po prostu płasko, dlatego wielu z Nas zainwestowało w dodatkowe zestawy stereo. Nie ma nawet co porownywać NAD 356 do Onkyo 535, chociaż zauważyłem że Melodika ( dawne Oli) dość cienko się zgrywają z NAD'em. Ja do kina i dynamicznej muzy bym brał Melodika, tyle że te 10-15cm może byc ciut mało i bas może być podbity. Ja mam odsunięte ok. 27cm i jest ok. A jaki masz metraż?
 

dzudzu9

New member
Salon 18m2 częściowo otwarty na przedpokój i kuchnię, ale jest wydzielona część salonu wypoczynkowo-telewizyjna ~ 3 x 3,5 m.
Niestety, ale te 10-15 cm od ściany nie podlega negocjacji stąd moje wątpliwości.
 

Broda4

Member
Jedne i drugie to kolumny warte uwagi. Jak dla mnie Melodika ciut bardziej dynamiczna i z mocniejszym basem. Indiany takie spokojniejsze i bardziej delikatne. Na Onkyo mogleś nie wychwycić różnic, bo te amplitunery ( jak zresztą większość) nie pokażą pełnego oblicza kolumn. Nie wyciągną z nich drzemiącego potencjału, bo w Pure Direct grają po prostu płasko, dlatego wielu z Nas zainwestowało w dodatkowe zestawy stereo.

a dopytam

gdyby zrobic taki zestaw stereo:
melodica bl 30 + Onkyo TX-8050

metraz mam bardzo podobny ( 16 m kw )
Ale troche mebelków w pokoju.


 

Henry

Active member
Bez reklam
a dopytam

gdyby zrobic taki zestaw stereo:
melodica bl 30 + Onkyo TX-8050

metraz mam bardzo podobny ( 16 m kw )
Ale troche mebelków w pokoju.



Odsłuchaj, zestawienie fajne, tylko pamiętaj, że te kolumny mają tylny basreflex, więc trochę przestrzeni będziesz musiał im zapewnić. Tak jak Krzysiek wcześniej pisał, min. +/- 30 cm
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Onkyo z Melodiką powinno dobrze zagrać. Kolumny są ciepłe, Onkyo gra dość jasno i sterylnie. Oczywiście najlepiej odsłuch.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli tylko brzmienie by Ci odpowiadało, to jak najbardziej. Już kiedyś pisałem że nie ma dobrych i złych wzmacniaczy w danym przedziale, tylko trzeba dopasować brzmienie pod własne ucho i do kolumn;-)
 

Broda4

Member
u mnie 30 cm się znajdzie.

A czy postawienie przy- np komodzie ( z boku komody ) da podobny ( kiepski ) efekt?

Odsłuch do planuje po dł weekendzie
 
Do góry