Hmm OLED, LCD, a może miniLED? Który wybrać TV 65 cali?

Nehero

New member
Cześć
Od około tygodnia zastanawiam się czytam, piszę, konsultuję odnośnie wyboru telewizora, w sumie mojego pierwszego z wysokiej półki.

Początkowo chciałem OLED-a ze względu na obraz, czerń. 65 calowy TV UHD, którego będę oglądał z około 3m metrów najlepiej z HDR 10+ i Dolby Vision, choć może być tylko z Dolby Vision, z tego co czytałem DV jest bardziej popularne.

Początkowo padło na Panasonica GZ2000 jako telewizor, który na ten moment oferuje najlepszy lub prawie najlepszy obraz.

Choć dziś wczytałem się przypadkowo w kwestie samych matryc, że od pewnego czasu są coraz chętniej wsadzane matryce z WRGB zamiast RGB. Choć plus taki, że wszystkie OLED-y, które przeglądałem są WRGB, więc nie dylematu z wyborem między RGB a WRGB.

Z tego co udało mi się wyczytać i zobaczyć na porównaniach ten dodatkowy biały subpiksel faktycznie nie polepsza sytuacji. Choć tu pytanie jak to wygląda teraz, bo artykuły które czytałem były z około 2016 roku, choć pewnie nic nie mogło się zmienić bo WRGB zawsze będzie WRGB, a nie tym bardziej pożądanym RGB.

I to w sumie skłoniło mnie do przemyślenia zakupu OLED-a jeszcze raz i spojrzenia czy są alternatywy.

Na jednym forum jako propozycję podano mi TCL X10 miniLED. Początkowo napalony na OLED-a, jakoś szczególnie mnie nie zainteresował ten TCL. Ale teraz wczytałem się dokładnie i hmmmm, to może być coś.

Co do TCL jedynie mam trochę sprzeczne informacje, bo w recenzji HDTV polska wyczytałem, że TCL oferuje słabe kąty widzenia, a w recenzji na tym forum wyczytałem odwrotnie, że ten telewizor oferuje dobre kąty widzenia, więc która to prawda? Na zdjęciach w teście tutaj na tym forum, kąty widzenia wydają się dobre, choć wiadomo zdjęcie może nie oddawać rzeczywistości w 100%. Skąd taka rozbieżność zdań? Choć raczej sam będę korzystał z tego TV, więc ewentualne kąty widzenia nie są mi aż tak niezbędne, bo tak czy siak będę siedział na wprost telewizora.

TCL kosztuje oficjalnie 12999 zł, a Panas 13999 więc ceny w sumie podobne. Jedynie w neonet jest przecena TCL na 10999 zł.

PS. Telewizor będę wykorzystywał głównie do filmów i seriali, choć w przyszłości pewnie będzie kusiło podłączyć dobrego PC i pograć w UHD na telewizorze. Czekać tylko na wyjście kolejnej generacji RTX z serii 30xx, która obstawiam, że taki RTX 3080Ti będzie już śmigał może nawet bliżej 100 fps w UHD, gdzie teraz powiedzmy taki 2080Ti ma w większości min. 60 średnich fps, a no i unormowanie się sytuacji z wiruskiem, bo przez niego ceny komponentów PC podskoczyły w górę dosyć mocno.

OLED do tego cierpi na ewentualne wypalenia, które na pewno nie są przyjemne, więc tutaj podłączanie PC jest na pewno bardziej ryzykowne. I tu mnie zastanawia to posunięcie z ładowaniem matryc WRGB, czy warto? To jednak nie jest tani TV, choć według wszelkich opinii jakość obrazu stoi na najwyższym poziomie. Tylko co tak w rzeczywistości zmienia fakt, że mamy WRGB zamiast RGB czyli co zmienia ten dodatkowy subpiksel w kolorze białym?

TCL to raczej bez problemowo i bez ryzyka w kwestii PC. Tu na pewno kusi jasność w HDR, brak problemów z wypalaniem jak u OLED-ów czyli bez ryzyka podłączamy PC. Kusi też jak wyczytałem bardzo dobra czerń dzięki większej stref podświetlania, która jest o wiele lepsza niż w typowych telewizorach i jest blisko czerni w OLED-ach, choć wiadomo dalej nie będzie to OLED, ale coś za coś. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka( no chyba, że mamy dwa ciastka :bober:)
Na pokładzie TCL mamy Dolby Vision, HDR10+, więc póki co cały komplet jest.


Prosiłbym o poradę co wybrać, bo początkowo byłem zdecydowany na Panasonica, ale teraz to już sam nie wiem. Liczę, że pomożecie :popcorn:
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
1.Tcl ma bardzo dobre kąty boczne.
2. Dla niebieskich masz specjalny program gdzie sam wybierasz ceny na ten model. Są znacznie, znacznie niższe. Podaj proszę maila to CI wyślę cały program.
3. Oledy też masz w programie.
 
Do góry