HD na płycie DVD

egpaulus

New member
Witam.

Tworzę krótkie filmiki w formacie HD - maks 10 minut - prezentację ze zdjęć w programie ProShow Producer. Chciałbym je nagrywać na płycie DVD. Nie chodzi mi o konwersję do formatu DVD, chciałbym zachować filmy w formacie HD. Oczywiście nagrane płyty będą docelowo odtwarzane na odtwarzaczu HD. Jeśli w tym programie wybiorę opcję utworzenia płyty HD, którą później nagrywam na DVD - stacjonarne odtwarzacze, a nawet WinDVD krzyczą, że jest to nieprawidłowy format płyty. Chciałbym obejść ten problem w ten sposób, że tworzyłbym pliki wideo w formacie HD, które później innym programem nagrywałbym na płytę DVD.

Jaki program zastosować do tego zadania?

Chce to robić ze względów finansowych jednak nagranie płyty DVD jest dużo tańsze niż HD.

Jestem nowy na forum i proszę o wyrozumiałość. Nie wiem czy temat się już pojawił, ale przeszukuje fora od kilku godzin i konkretnej odpowiedzi na moje pytanie nie mogę znaleźć. :sad:

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!
 

bluray

Banned
Uporządkujmy:
[1] nośnik: płyta DVD - R
[2] treść: 1920 x 1080 pix. (lub 720p),

Nagraj więc przykładowy plik *.mpg2 lub *.mkv i wyszukaj BD player lub HD Net player z drivem (lub external DVD po USB).
Odtwarzanie:
To musi być player, który odtwarza rozdzielczości HD, a więc DVD playery odpadają.
[1] PC ( elastyczny soft, np. VLC a zwłaszcza Total Media Player v.5.
[2] BD ( które czytają kontenery AVCHD lub MKV lub pliki m2ts/mts/mpeg2/mkv/ts/tp.
[3] HD Net player z drivem ale wystarczy z wejściem USB na externalną nagrywarkę DVD/BD.
Tu chodzi o to, żeby player umiał zinterpretować dane jako pliki AV a nie kontener DVD.

W czasach pionierskich robiliśmy to tak:
SNAZIO (HD net player), KISS DP600. Na nośnikach DVD były pliki HD mpeg2/ts/tp.
Ale to były czasy kiedy nie było jeszcze mpg4. Ta faza przyszła później.

Obecnie radzę zastotsować pendriva. Większość dzisiejszych TV odtwarza z pena pliki AV HD.
Pytaj dalej gdyby co.
Bo inna faza to optymalizacja nakładów finansowych w tej sprawie.

Podsumowanie:
nagraj na nośnik DVD plik AV HD i odtwarzaj na PC wskazanym wyśej softem.
Zwracam uwagę, że na DVD DL mieści się pełny film 1,5h jako mkv.
Bo też technologia BD to pełny kit od SONY. Ale świat już się z tym pogodził, bo ceny nośników BD są już bardzo niskie.
http://www.henryx.pl/category/nosniki-bd-r-re
 
Ostatnia edycja:

egpaulus

New member
Witam.
Dziękuje za odpowiedź! Ale nie o to mi do końca chodziło - płyty nagrywam dla klientów, którym robię zdjęcia i chce zrobić normalną płytę w formacie HD na płycie DVD. Te filmy trwają po 10, więc naprawdę nie widzę potrzeby nagrywania tego na BD.
W nowym Nero 10 da się to zrobić? Bo jakoś nie mogę się tam odnaleźć.
 

bluray

Banned
Klienci bedą to odtwarzać na PC.
Więc na płycie dogrywał bym darmową aplikację VLC video PC player.
Czyta wszystko.
http://www.videolan.org/vlc/
A tu masz czytane formaty plików:
http://www.videolan.org/vlc/features.html
Jaki masz na wejściu materiał ?
Albo inaczej; co jest żródłem filmów HD ? Kamera video HD ?
Bo to widzę będzie sprawa konwersji.

Nie ma formatu HD. Są tylko parametry video.
Do HD zalicza sie 1440 x 720 i głównie 1920 x 1080 pixeli.

Pod NERO wczytujesz ( nie wiem jeszcze jakie masz) plik i możesz go exportować (konwersja).
Pod Nero to czego szukasz jest w postaci konteneru AVCHD.
Tamże możesz budować menu i podmenu. Zabawa przednia. Są tam także gotowe presety.
Ale powstaje problem: czy klienci beda mogli odtwarzać AVCHD ?
Pod VCL wybierasz opcję [odtwarzanie folderu] a nie pliku.
Jeżeli nie zależy ci na menu to zmontuj plik.
Na starszych kompach *.mpg powinno chodzić. Gorzej moze być z *.mp2g itp. ( MPEG 4 = h264 ).
MPEG 2 zajmuje dużo więcej miejsca, ale piszesz o 10 min video to się spoko zmieści.
 
Ostatnia edycja:

egpaulus

New member
Więc tak - chce żeby to mogli odtwarzać także na odtwarzaczach BD.
Co do wyjściowego materiału to pochodzi on z programu ProShow Gold - nie mogę jeszcze dodawać linków :(
Myślałem, że zaopatrzenie się w ten program w zupełności wystarczy, a tu się okazało, że nie! Bo płyty, które nim tworzę w HD nie chcą działać:( No i teraz muszę dokupić coś co pozwoli mi plik wideo z tego programu przetworzyć na działająca na odtwarzaczach BD płytę.
 

egpaulus

New member
Chyba znalazłem - ściągnąłem wersję trial Nero 10 i tam jest właśnie coś takiego jak AVCHD - wrzucam tam plik wideo stworzony w proshow i tworzę płytę.
Czy taki format jest odtwarzany przez odtwarzacze BD? Czy jakość się pogarsza w stosunku do normalnego HD?
 
Do góry