ex500 "rozsypujące się" piksele

gitarra

New member
Od niedawna jestem posiadaczem 40ex500, mój wysłużony tv crt skapitulował szczęśliwie przed mundialem, więc miałem motywację do szybkiej wymiany telewizorka:)
Sygnał tv mam realizowany przez sieć kablową SatFilm, do tej pory był to zwykły analog i wcześniej (na starym tv crt) żadnych problemów nie było. Oczywiście po zmianie tv zmieniłem również sygnał na cyfrowy (bez dekorerów tylko karta PCMCIA moduł CAM) i zaczęły się dziać dziwne rzeczy...
Mionowicie zacząłem obserwować efekt dość trufny do opisania, ale najbardziej to przypomina "rozsypujące się" piksele. Najczęściej ma to miejsce na kanale MiniMini podczas dymanicznych zmian scenerii, np. po zakończeniu jednej bajki, ale przed puszczeniem drugiej jest przerywnik w postaci rybki (kto ma dzieciaki i MiniMini ten rybkę zna na pewno). Jest to wszystko bardzo kolorowe i co oczywista "rysunkowe" i właśnie w momencie przejścia pomiędzy ryblą, a bajką występuje ten wnerwiający efekt. Wygląda to trochę tak jakby na ostatnią klatkę z rybką nakładała się pierwsza klatka z bajki i piksele z pirwszej klarki rozsypują się na klatce drugiej. Trwa to ok. 1 sekundy i powtaża się dość losowo, ale najczęściej jest to widoczne właśnie na MiniMini, podejrzewam że ma to związek z sygnałem cyfrowym jaki dostarcza mi SatFilm, bo na analogu tego efektu nie ma, a może to wina tv:confused:
Czy ktoś ma jakieś pomysły, jak sprawdzić co się dzieje, może coś w ustawieniach ex500, powiem szczerze że jeszcze nie ogarnołem się z nowym nabytkiem:?
Zastanawiam się nad rezygnacją z SatFilmu, ale jak sprawdzić czy to wina sygnału, a nie odbiornika?
 

Ares78

New member
Jakbyś miał możliwość nagrania problemu to byłoby prościej, po opisie ciężko stwierdzić co to może mięć. Ja miałem podobne problemy z obrazem, ale przy platformie satelitarnej i delikatnym przesunięciu talerza, na niektórych kanałach pozostawały wtedy kwadraty (słaba jakość sygnału). Druga opcja to zmniejsz motionflow na mniej intensywny poziom.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli nie ma tego efektu na każdym programie to z całą pewnością nie jest to wina telewizora.
 

gitarra

New member
@Ares78 - Co do nagrania to może być ciężko bo problem występuje losowo, ale spróbuję ustawić kamerę na statywie i zobaczymy co się uda złapać. Mi osobiście przypomina to kiepską jakość divxa np. źle skompresowanego, albo problemy w zainstalowanymi kodekami, przy odlądaniu filmów na PC. Co do motionflow to ustawienia nie mają wpływu na w/w upierdliwy efekt.

@SierzantHarris
- Ja też mam taką nadzieję, wzywam "speca" od SatFilmu niech mi zbada parametry sygnału. Przy okazji - jakie parametry są najważniejsze przy syg. cyfrowym, bitrate i coś jeszcze? I jakie powinny być wartości tych parametrów?

@kiki
- Czy nie ma tego efektu na innych kanałach to pewny nie jestem, najbardziej widoczne jest to na MiniMini jak pisałem na wstępie, ale duuużo rzadziej zdarza się też na TVPHD na meczach podczas powtórek z bramek.
Jest to dość dziwne bo naprzykład na kanałach typowo filmowych (Hallmark, AXN, AleKino itp.) problemu tego nie zaobserwowałem.
 

Mike25

New member
Wg mnie jest prosta metoda na sprawdzenie, czy jest to wina matrycy czy źródła nadawcy stacji TV - ściągnij sobie z neta jakiś materiał full HD i zapuść np przez laptopa po HDMI. I jak mówi Kiki jeśli we wszystkich źródłach nie ma tego efektu, tylko w niektórych, to nie jest to problem z matrycą.
 

pkomp

New member
to jak kolega wspomniał niski bitrate(choc tu nie powinny wystapić takie zakłócenia - jedynie pikseloza w wyniku wysokiej kompresji) albo poprostu skoki transferu bo sygnał przesyłany jest cyfrowo - jak wystapia jakieś zakłócenia to otrzymujemy albo czarny ekran albo właśnie kwadraty
parametry sygnału są ok - nie wydala ich sieć nadająca do ciebie
 

Ares78

New member
Ja stawiam na super niski bitrate czyli mala ilosc danych obrazu na sekunde, jest to wina nadawcy.

Jeśli tak jest to nadawca jest naprawdę marny w tym przypadku i dobrze jest się rozejrzeć za jakąś platformą cyfrową bo zero frajdy z oglądania będzie... A co do problemów z odbiornikiem, to wystarczy sprawdzić na innych źródłach sygnału czy efekt występuje.
 

Horhe Ortega

New member
W cyfr.kablówkach są rozmaite szopki.Dobrze gdybyś mógł sprawdzić czy syt. podobna jest z ich zewn. tunerem(dekoderem),chociaż nawet to nie gwarantuje pełnego sukcesu(przykładowo "sypnie" kwadratami zaraz po przeł. na kanał HD).Wtórnie kodowana kablówka(na dodatek w wersji-moduł CAM) to mniej stabilne źródło od solidnej inst. sat.Sporo przeciwności się nakłada w jednej chwili.Sama niedoskonałość w działaniu samego modułu (czy na linii jego wspólpracy z TV)już może stworzyć problem.Wina nie leży po stronie samego telewizora.
 
Ostatnia edycja:
Do góry