Dzwięk DD 5.1 z pc na ampli Onkyo 607

mataman

New member
Bez reklam
Jako że jest tu pare osób które grają na pc to mam pytanko. Mam kompa podłączonego po hdmi do Onkyo 607, karta graficzna to Ati HD 4200. W żaden sposób nie moge uzyskac dzwięku DD 5.1 w grach po HDMI (idzie tylko stereo), w filmach nie ma problemu. W ustawieniach dzwieku mam tak:



ust1.jpg


ust2.jpg


us3g.jpg
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Tak się zastanawiam czy to nie zależy jeszcze od jakiegoś elementu po drodze?
Jestem raczej średnim pecetowcem ale może jakiś DirectX albo cuś?

Pozdrawiam,
 

fingerr

New member
Witam,

a jak klikniesz na "Konfiguruj", zamiast na "Właściwości" to nie pokazuje Ci różnych opcji wyjścia (2.0,2.1,5.0,5.1 itp) do wyboru?
Ja mam co prawda dźwięk z notka (Intel HD + GeForce 310 = Nvidia Optimus) puszczony na 608 ale nie powinno tutaj być dużej różnicy.

p.s.
Podesłałbym screena od siebie z notka ale druga połówka coś ogląda...
 

vasyndrom

New member
4850 with HDMI - Stereo only - AVForums.com troche do poczytania i wyciagniecia wnioskow.

Co do poprzedniego posta, nie umniejszalem twej inteligencji ani tobie mataman, sam mam puszczony dzwiek i obraz po hdmi z pc ale nie przejmowalem sie czy dostaje 5.1 czy stereo ze wzgledu na uzywanie sluchawek w polaczeniu z tv. a sprawa wyglada na troszke bardziej zakrecona niz by sie to wydawalo.
 

Gohan111

Member
Witam

Po analogu nie było by najmniejszego problemu ale widzę że ty chciałbyś dźwięk cyfrowy i do tego HDMI , ciężko bardzo ciężko ale idziemy po kolei.

Dokładnie jak powiedział mój przedmówca sprawa jest nawet bardzo zakręcona , aby przesłać dźwięk 5.1 z gry na PC w postaci cyfrowej potrzebujesz karty dźwiękowej która będzie obsługiwać Dolby Digital Live lub DTS Connect - krótko mówiąc system ten przejmuje ścieżki dźwiękowe (wszystkie kanały) z gry, koduje je jako DD lub DTS i wysyła jako bitstream przez wyjście spdif do amplitunera.

Na konsolach nie ma tego problemu , weźmy np. PS3 ona ma takie kodowanie zaimpletowane hardware'owo , twórcy gry już o tym pomyśleli wcześniej - opłacili licencje :p , a na PC niestety potrzebujemy odpowiedniej karty dźwiękowej . Jednak zasada działania jest identyczna .

Osobiście używam Asusa Xonara DX ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć do tego zintegrowaną dźwiękówkę - tylko tak jak wspomniałem musi obsługiwać DD Live lub DTS Connect było pełno płyt głównych gdzie to dodali , nawet niektóre zintegrowane dzwiękówki Realteca czy ADI miały taką opcję , trzeba dobrze szukać - nawet twoja płyta może to obsługiwać , sprawdź dobrze .

U mnie wygląda to tak :

Asus Xonar DX ----> Dolby Digital Live ON ---> Kabel Optyczny ---> Ampli Denon 1908 i działa to wyśmienicie , w każdej grze w jaką grałem miałem 5.1 - pełne 5.1 - tzn. wybucha coś przede mną obracam się swoja postacią i słyszę to za swoimi plecami itd. Gry typu GTA4 , World Of Warcraft etc. Dodam jeszcze że Nic w grze nie trzeba ustawiać .

Wyłączając DDLive , w grze otrzymuje tak jak ty po HDMI - PCM , ale stereo - czyli wszystko jest przez grę miksowane niestety do stereo i żadne opcje / ustawianie czegokolwiek w grze nic nie pomoże .

Wszystko niestety tylko w starym standardzie SPDIF - czyli tylko optyk/coax więc chcąc czy nie chcąc muszę ciągnąć dodatkowy kabel z pc do ampli . Żeby uzyskać dźwięk w grach na PC po HDMI musiał byś się zaopatrzyć w jedną z najdroższych na rynku kart dźwiękowych czyli albo ASUS HDAV 1.3 albo Auzen X-Fi Home Theater HD - to chyba jedyna możliwość na dzień dzisiejszy, obydwie obsługują te systemy wiec na 100% działało by to bardzo dobrze . Ja się powoli przymierzam do zakupu jednej z nich.

To tyle , bez jednej z tych 2 wyżej wymienionych kart kart nie ma możliwości uzyskania pełnego dźwięku 5.1 z gry na PC po HDMI , no chyba że coś się niedawno zmieniło to proszę jak najszybciej dać mi znać ;P spdif i analog to inna bajka .

Pozdrawiam
 

mataman

New member
Bez reklam
Moja płyta gł to ASUS M4A785TD-V EVO, obsługi DD LIve niestety nie posiada więc pozostaje odzdzielna dzwiękówka. Wielkie dzięki za rzeczowa odpowiedz.
 

mataman

New member
Bez reklam
Mała info dla potomnych. Nie trzeba oddzielnej karty dzwiekowej, wystarczy dobra karta graficzna i wtedy koduje i puszcza na ampli jako multichannel PCM niczym ps3. Jest nawet 7.1, podaje to na przykładzie Radka 6850.
 

Cezarbjj

New member
Cześć wszystkim, jam mam płytę główną GIGABYTE GA-965P-DS3. Jest podłączona kablem optycznym do amplitunera DENON AVR-1907, a w menadżerze RealteHD Audio nie mam możliwości wł. dźwięku przestrzennego. Dodam jeszcze że filmy na DivX mają dźwiek przestrzenny, poniewarz gdy oglądam jakiś film
to na amplitunerze wyświetla sie napis "Dolby Digital". Natomiast w grach jest tylko STEREO, co mam zrobić że by w grach również szedł sygnał DD do amplitunera, albo chociarz wł. ten dźwięk przestrzenny!!!??? Z góry dzięki za ODP!!!!
 

klaus71

New member
Bez reklam
Mała info dla potomnych. Nie trzeba oddzielnej karty dzwiekowej, wystarczy dobra karta graficzna i wtedy koduje i puszcza na ampli jako multichannel PCM niczym ps3. Jest nawet 7.1, podaje to na przykładzie Radka 6850.

możesz rozwinąć myśl? zainstalowałeś DD Live? czy jakoś ati samo daje radę?
 
Do góry