działanie AI w projektorach?!

mat74

Well-known member
Bez reklam
mam pytanie -czy ktoś używa tej funkcji i jak ocenia jej działanie?
włączyłem dzis na próbę tą aktywną przesłonę i szczerze mówiąc efekt....
raczej dyskusyjny....
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
je wogole nie korzystam z AI. Z instr. niby wynika, ze poprawia kontrast, ale jakos tego nie widze!! Heh... Zreszta na forach zagranicznych jak czytalem, to rowniez malo kto ja wlacza. No i wowczas projektor nie pracuje w trybie Eco, przez co lampa szybciej "sie zuzyje":(. Ale moze jeszcze troche pokombinuje, zobacze czy jednak jest ta funkcja cos warta...
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
czy może ktoś znalazł gdzieś dane techniczne dotyczące czasu potrzebnego do przejścia AI z pozycji min. do max. czytałem chyba gdzieś o 10 s ,ale to raczej niemozliwe?!?!?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
czy naprawde niema nikogo zorientowanego na tyle w temacie żeby znać te dane?!?!
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Cinematic napisał:
>potrzebnego do przejścia AI z pozycji min. do max. czytałem chyba >gdzieś o 10 s ,ale to raczej niemozliwe?!?!?
Możliwe... Jeśli przejście byłoby natychmiastowe to widziałbyś nagły skok w jasności, co byłoby irytujące. Nie ma jednego czasu który odnosi się do wszystkich projektorów i wszystkich typów ustawień przesłony. Niektóre przesłony są bardzo szybkie i niemal niezauważalne, a niektóre wręcz przeszkadzają podczas projekcji. Wszystko zależy od implementacji technologii.

dziękuje za odpowiedż! przyznaje że tą informacje znalazłem własnie na stronie cinematic.z tej informacji wnioskuje że w takim razie i przy takim czasie działania działanie tej fukcji jest faktycznie raczej dyskusyjne-przyjmując nawet że przesłona znajduje sie w pozycji"sredniej" to czas potrzebny do osiągnięcia min. lub max. to 5 s ... tak długi czas w przejsciach ze scen jasnych do ciemnych (i odwrotnie) chyba raczej się nie zdaża?!(napewno nie np.w dynamicznych filmach akcji) więc AI według mnie nie ma mozliwości "nadązyć" za tym co się dzieje naekranie...
znalazłem tam również informacje że przy skrajnym testowaniu tej funkcji-czyli przejsciu z planszy białej do czarnej-można zauważyc tęcze?!?!? więc tęcza może się zdarzyć również w projach lcd?!?!?!?
 

timonek

Member
Bez reklam
A czy to przymkniecie przeslony zeby poprawic czern to czasem nei pogarsza bieli tak jak jest to w przypadku tv lcd gdzie zeby polepszyc czern zmniejsza sie podswietlenie ale traci na tym biel i obraz jest wtedy gorszy bardziej mdly np. Bo jezeli jest tak jak w tv lcd to naopewno obraz sie pogarsza poniewaz dlatego stosuje sie podswietlenie diodowe w tv lcd zeby obraz byl lapeszy czyli tam gdzie ma byc ciemny to ciemny a gdzie jasny to zeby byl jasny a nie jak w tradycyjnym lcd-ku .
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
dziękuje za wyczerpującą odpowiedz.testowałem AI w swoim projektorze dlp według mnie funkcja działająca co najwyżej średnio w dodatku niepraktyczna ze względu na przejscia lampy z trybu normalnego w jasny co z kolei powoduje zmiany w głośności projektora ze względu na zmienną pracę układu chłodzącego i o ile równomierny szum słyszalny w cichych scenach np.dialogach bez "tła muzycznego" nieprzeszkadza właściwie nawet jak film "wciągnie" to jest to niezauważalne-o tyle zmienna praca wentylacji z narastającym i słabnącym szumem jest zdecydowanie irytująca...
więc poprostu lepiej dać sobie z tym spokój...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A tak by the way, AI w HD 800X to jest regulacja przesłony (Adaptive Iris), czy raczej "optomowy" patent pod nazwą Image Artifitial Inteligence, polegający na modulacji jasności lampy (tak jak w HD65)?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
tak to patent optomy-inteligentny dobór jasności w celu uzyskania większego kontrastu, czyli funkcja mająca teoretycznie to samo zadanie co faktyczne AI
w innych projektorach aczkolwiek działająca na innej zasadzie ,co nie zmienia faktu że ogólnie bilans działania tej fukcji wypada na minus
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
w optomie aktywna przesłona to DI która jednak (według informacji zaczerpniętych z netu) działa w sposób jeszcze bardziej kiepski i męczący...
czyli wychodzi na to że nie wszystkie "polepszacze" polepszają......
 
Do góry