Dylemat - Tw700 czy PLV 5Z

tomwys

New member
Witam!!
Po przeczytaniu większości postów na forum dotyczących projektorów pozostały mi 2 w/w projektory.
Różnice między nimi są nieznaczne i dlatego proszę o pomoc przy wyborze.
Będę oglądał z ok. 3,5 m. Projektor będzie w odległości ok. 4 m ( ważny poziom decybeli ). Ceny praktycznie porównywalne ( różnica 100 PLN ).
Ekran to na 90 % Optoma 9092 MW 213x124.
Parę pytań:
1. Czy jasność 1600 ( tw700 ) do 1100 (PLV 5Z ) będzie miała duże znaczenie dla jakości obrazu przy ekranie MW?
2. Zoom 1,63 dla TW700 do 1,48 dla PLV 5Z - czy większy zoom nie spowoduje pogorszenia obrazu?
3. Max rozdzielczość 1920x1080 ( tw700 ) do 1600x1200 ( PLV 5Z ) - czy ten parametr będzie miał znaczenie przy wyświetlaniu filmów BR ( full HD )?
Za wszelkie uwagi i informacje będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Tomek

PS. Za Sanyo przemawia mniejszy poziom dB i większa ilość gniazd HDMI, ale najbardziej zależy mi na jakości obrazu.
 

Smartek

New member
tomwys napisał:
Witam!!
Po przeczytaniu większości postów na forum dotyczących projektorów pozostały mi 2 w/w projektory.
Różnice między nimi są nieznaczne i dlatego proszę o pomoc przy wyborze.
Będę oglądał z ok. 3,5 m. Projektor będzie w odległości ok. 4 m ( ważny poziom decybeli ). Ceny praktycznie porównywalne ( różnica 100 PLN ).
Ekran to na 90 % Optoma 9092 MW 213x124.
Też brałbym taki ekran (wielkościowo).

Oba świecą praktycznie identyczne i mogę się założyć, że ciężko byłoby wskazać różnice w obrazie, nawet gdyby stały obok siebie.
Projektor = szum, niewielki, ale zawsze i z tym trzeba się oswoić!
Mój Panasonic na trybie ekonomicznym lampy jest słyszalny na tyle, że podczas projekcji niknie mi w dźwiękach filmu, nawet gdy w filmie jest cisza, bo po prostu o nim zapominam.
Za to na trybie nieekonomicznym, czyli normalnym można mówić o przeszkadzaniu.
Ja już zaopatrzyłem się w słuchawki (zaraz zamawiam drugą parę).

Parę pytań:
1. Czy jasność 1600 ( tw700 ) do 1100 (PLV 5Z ) będzie miała duże znaczenie dla jakości obrazu przy ekranie MW?
2. Zoom 1,63 dla TW700 do 1,48 dla PLV 5Z - czy większy zoom nie spowoduje pogorszenia obrazu?
3. Max rozdzielczość 1920x1080 ( tw700 ) do 1600x1200 ( PLV 5Z ) - czy ten parametr będzie miał znaczenie przy wyświetlaniu filmów BR ( full HD )?
Za wszelkie uwagi i informacje będę bardzo wdzięczny.

1. Podejrzewam, że nieznacznie i że ciężko byłoby na żywo stwierdzić, który z nich świeci jaśniej. Wiadomo też, że specyfikacje podawane przed producentów nie zawsze są zgodne z prawdą...
2. Słuchaj... oglądam ekran 120" (około 260 centymetrów w podstawie) z odległości 4 metrów, projektor wisi mi praktycznie nad głową. Zoom ustawiony na jakieś 3/5 całości i szczerze nie widziałem żadnego spadku jasności obrazu ani też innych uchybień. Rzecz jasna świeciłem wcześniej na ścianę dobierając sobie odpowiednią wielkość i wysokość ekranu. Później zoomem bawiłem się również na ekranie i wrażenia podobne - żadnego spadku jakości, choć na pewno znajdzie się tu ktoś, kto będzie twierdził inaczej.
3. Nie wiem za bardzo jak to wygląda, bo całość w projektorach HDReady i tak jest skalowana w dół do 1280x720, więc tak czy siak obrazu lepszego niż 720p nie uzyskasz.
Kwestią dyskusyjną jest to, czy materiał 1080p na ustawionej rozdzielczości 1920x1080 w lapku (która i tak jest skalowana do HDReady) wygląda lepiej niż na rozdzielczości 1280x720 "od razu". Ja odnosiłem wrażenie, że jest minimalnie lepiej, ale to może być autosugestia.
Tak czy siak - teraz wszystko leci u mnie od razu w 1280x720 i jest lepiej niż bardzo dobrze ;-).

PS. Za Sanyo przemawia mniejszy poziom dB i większa ilość gniazd HDMI, ale najbardziej zależy mi na jakości obrazu.

Mniejszy poziom dB, większa ilość gniazd, "autozasuwający się" obiektyw (wierz mi, że to bardzo fajna sprawa) i zestaw do czyszczenia "paneli".
I dlatego ja brałbym Sanyo. Świecą bardzo podobnie, ale za Sanyo przemawiają w/w rzeczy. W dodatku u mnie Sanyo konkurował z Panasem i... rzuciłem monetą :).
 

Fanek

New member
Bez reklam
tomwys , ja 10dni temu miałem taki sam dylemat, tw700 czy z5 i wbyrałem Epsona, czytałem na kilku stronach ang. o projach np. projectorreviews i w zasadzie wszdzie wygrywał tw700 w starciu tych 2. Tutaj na hdtv.com.pl kilka osób pisało że po przekroczeniu 500h zaczeły pojawiać sie plamki i ślabsze kolory (coś w tym stylu), mówią że z5 ma lepszą ostrość (piksele nie są widoczne nawet stojąć przed samym ekranem) od tw700, tw700 lepsze kolory i jakość obrazu. Doradził także Meloman i zdecydowałem sie na tw700, uważam że to pewniejszy zakup, na tw700/tw680 chyba jeszcze nikt nie narzekał.

ad1. jasność nie bedzie miała dużego znaczenia, tyle że na z5 w trybach eco, kolory mogą być ponure - mało nasycone, przy takiej jasności. tw700 w dynamic czyli najjaśniejsyzm trybie aż bije w oczy, oglądam w dark1 tam jest chyba najbardziej ok.
ad2. zoom w tw700 to x2.01 jak dobrze pamietam, 1.63 był w tw680 , przy 3.5m i takim ekranie ten z z5 może być za mały.
ja mam odl. proja od ekranu 4.5m i zoom gdzieś 1/2 + troszke - obraz 240cm.
jakość obrazu spada z dużym zoomem, z małym nie, znaczy sie kolory są mniej żywe, przynajmniej ja to widze.
ad3. oba projektory to hd ready 720p, niby pisze 1080p do HDTV ale nie wiem jak to sie ma, wiem że tw700 obsługuje 1080i i dzieki temu filmy 1080p wyglądają lepiej od 720p . To potwierdzone także przez Jarwisza, który ma tw700. Jak jest z sanyo nie wiem.

z HDMI to do tw700 przydałoby sie w zasadzie jeszcze z jedno, może coś w przyszłości sie podłączy, nic to trzeba bedzie hub-hdmi kupić lub przełaczać kable. Tw700 w trybach eco jest słyszalny ale na tyle, że to nie przeszkadza, lekki szum poprostu, przy filmie tego sie nie słyszy, w trybach gdy lampa świeci najjaśniej jest głośny, da sie wprawdzie użytkować go, ale to może przeszkadzać. Używam dakr1 bo na jasnych trybach jest stanowczo za jasno.
Z tego co czytałem i słyszałem od ludzi, Epson ma lepszą jakość, żywsze naturalniejsze kolory niż z5, no i wydaje sie zakupem bardziej pewnym (mniej awaryjnym w por. z5).
jak coś trzeba pytaj :)

http://www.projectorreviews.com/epson/powerlite-home_cinema_720/index.php

może tutaj znajdziesz coś co potrzebujesz :)
 
Ostatnia edycja:

tomwys

New member
Dzięki wielkie za wszelkie sugestie :)
Nadal jestem trochę w kropce, bo jeden głos za Z5 i jeden za TW700.
Pewnie się okaże, że zrobię tak jak Smartek i rzucę monetą ;)

Co do

>ad2. zoom w tw700 to x2.01 jak dobrze pamietam, 1.63 był w tw680 <

to już wyjaśniam, że podałem wartości zoomu jaki bym musiał ustawić na projektorach, żeby obraz był wyświetlany na całym ekranie 213x124 z odległości 4 m - wzięte z kalkulatora

Martwi mnie informacja o kłopotach z Z5 po wyświeceniu pow. 500 h ( może ktoś się jednoznacznie wypowie ) i trochę skłaniam się ku TW700.
Poszperam jeszcze w sieci, może coś przeważy na któryś z modeli, a jak nie to zawsze pozostaje moneta ;)

Pozdrawiam Tomek

PS. Napiszę co wybrałem, ale jeżeli jeszcze Ktoś ma jakieś uwagi to proszę pisać. Do ostatecznego wyboru zostało jeszcze trochę czasu ( 2 tyg ).
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A tak w ogóle to Z5 są już pewnie resztki.

Następca, Z60, oceniony jest jako pewien postęp. Ino co, jak na razie w Polsce nikt go chyba nie oferuje...
 

Smartek

New member
To bierz TW700 :eek:k:.
Nie ma co kombinować, wiem po sobie :).
Bierz obojętnie którego, a u mnie póki co los (moneta) mi bardzo dobrze podpowiedział (odpukać) - mam ponad 60h na liczniku i jestem cholernie zadowolony.
Też będziesz i to bez względu na to jak wybierzesz, gwarantuję :).
 

Fanek

New member
Bez reklam
ludwickik napisał:
Ktoś to przetłumaczy:confused:

Chyba coś się koledze pomyliło:grin:
mi chodziło że ten sam film puszczony w 720p i 1080p bedzie wyglądał troche lepiej w 1080p.

edit: fakt, dziwnie to napisałem tam wyżej :)

btw. czym w PRAKTYCE różni sie 1080p od 1080i ?
 
Ostatnia edycja:

maxkien

New member
witam wszystkich... dzięki wam wiele rzeczy mi się wyjaśniło.....
ale mam podobny problem też nie wiem co mam wybrać czy epsona czy sanyo...
a poza tym nie wiem jak dobrać ekran matt white podobno o współczynniku 1.0
 

tomek67

New member
maxkien napisał:
witam wszystkich... dzięki wam wiele rzeczy mi się wyjaśniło.....
ale mam podobny problem też nie wiem co mam wybrać czy epsona czy sanyo...
a poza tym nie wiem jak dobrać ekran matt white podobno o współczynniku 1.0
Nie sądzę, żeby różnice między tymi firmami były zbyt duże.
Obie mają głównie pozytywne opinie od ludzi na forum.
Powinieneś być zadowolony z każdego z tych projektorów.
Chyba, żebyś chciał mieć duży ekran powyżej 100 cali to wtedy raczej
powineneś brać Epsona bo jest trochę jaśniejszy.
Przy mniejszych ekranach nie powinnio moim zdaniem mieć to większego znaczenia.
 

Fanek

New member
Bez reklam
ja dodam że cisza sanyo wynika z tego ze lampa jest słabsza i wwntylator może pracować na mniejszych obrotach, gdy w epsonie ustawi sie np. tryb theaterblack1 - do oglądania w nocy, wtedy proj daje chyba około 350lumenów jest naprawde cicho.
epson ma większy zoom, a to jednak naprawde sie przydaje, w praktyce wychodzi. u epsona nie podoba mi sie zasłona na obiektyw, taka reczna zakładana, nie jest to do końca wygodne, sanyo ma mechanizm zamykający, ale minusme może być że może on sie kiedyś popsuć.
sanyo ma bardziej ostry obraz z tego co czytałem, mniejsze odstępy miedzy pixelami, no ale jeśli chodzi o jakość obrazu i nasycenie kolorów epson wypada lepiej.
wybrałem tw700, nie żałuje póki co :)

Bambolo82 napisał:
"i" oznacza interlaced, czyli obraz z przeplotem, "p" progressive, czyli usunięty przeplot
a dla prostego człowieka z bazaru ? :)
 
Do góry