Dolby Vision IQ [technologie]

dolbyVisionIQ-1.jpg
dolby.com, trademarkia.com​
Ci, którzy często oglądają materiały HDR, mogli czasem zastanawiać się, czy aby na pewno materiał, który oglądają ukazuje wszystko to, co reżyser chciał pokazać i w sposób jaki chciał zaprezentować. Okazuje się, że myśli te są uzasadnione. Wiele tytułów, na wielu urządzeniach (szczególnie podczas oglądania w warunkach dziennych lub pomieszczeniach z dużą ilością światła) może prezentować się bardzo ciemno, a szczegóły, które powinny być bez problemu zauważalne są albo ledwo widoczne, albo wcale.

Dlaczego tak się dzieje? Po części jest to kwestia tego, że rozpiętość jasności i przestrzeni barwowej większości wyświetlaczy jeszcze nie pozwala na pełne odwzorowanie możliwości tego, co jest rejestrowane, a po części z tego, że realizatorzy w postprodukcji, chcą wyciągnąć jak najwięcej z możliwości jakie oferuje HDR i korekcja barwna oraz tzw color grading jest przeprowadzany w taki, a nie inny sposób.

dolbyVisionIQ.jpg
dolby.com, trademarkia.com​
Zadaniem Dolby Vision IQ jest zagwarantowanie optymalnego sposobu wyświetlania materiałów HDR, nie zależnie od warunków i wyświetlacza. Generalnie Dolby Vision IQ zapowiada się jako swego rodzaju aktualizacja obecnie istniejącej technologii. Głównym aspektem wzbogacającym wersję IQ, względem dotychczasowego Dolby Vision ma być zdolność wykorzystywania sensorów montowanych w telewizorach, służących do pomiaru natężenia oświetlenia danego pomieszczenia. Po analizie pomiaru, specjalny algorytm dopasuje jakość obrazu (uwzględniając m.in. tzw. kontrast i jasność) do warunków oświetleniowych, panujących w danej chwili, w danym pomieszczeniu.

Generalnie, same sensory obecne są w telewizorach od stosunkowo długiego czasu i do tej pory ich działanie, szczególnie dla poszukujących "obrazu kinowego" raczej nie wnosiło nic pozytywnego. Poza tym, w różnych telewizorach, rozwiązania te różnie funkcjonowały. Podobno, w optymalizacji sygnałów HDR ma pomóc fakt, że Dolby Vision IQ będzie bazować (jak dotychczas) na dynamicznej analizie metadanych.

Dolby zapowiada, że Dolby Vision IQ będzie czymś, co zmieni postrzeganie technologii HDR. Czas pokaże, czy nowa technologia się zadomowi i jak Dolby, które twierdzi, że stara się sprawować kontrolę nad całą drogą, jaką przechodzi materiał Dolby Vision, zapanuje nad jej działaniem w różnych urządzeniach.
To, co wiadomo na obecną chwilę, to to, iż Dolby Vision IQ raczej nie będzie możliwe do uzyskania jako aktualizacja. Wiadomo także, że wśród firm wspierających nowy system HDR od Dolby, znajdzie się LG.

Więcej informacji na ten temat, zapewne pojawiać się będzie w przyszłości.
 
Do góry