DLNA i napisy

kelcon

New member
Cześć,

Mam parę pytań związanych z połączeniem telewizor LG przez DLNA a napisami:

- czy działają Wam napisy po DLNA? na jakim oprogramowaniu serwerowym?
- czy udało się komuś zrealizować napisy z NASa (np. Synology)?
- czy dokładanie napisów do mkv wystarczy do puszczenia napisów po DLNA (próbowałem i nie działa, ale może coś źle robię)

Byłbym wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam!
 

kelcon

New member
Doszedłem jak jest. Poniżej informacja, może komuś się przyda:

Generalnie napisy w DLNA działają, ale tylko z pojedynczymi programami.

Przetestowałem dwa:

Mezzmo dla Windowsa
MiniDLNA

ten drugi można postawić na NASach Netgeara i Synology.

Pozdrawiam!
 

b3rok

New member
Zacznę od mojej konfiguracji:
1. Internet
1.1 router z gigabitowym switchem
1.1.1 TV LG 47LW570S
1.1.2 NAS Synology DS210j

Internet wpada do routera, do którego są podpięte skrętką DS210j i TV LG 47LW570S.

Pliki Video, DLNA
Cytując: 3dmaniak.pl/3880/lg-47lw570s-test/section/4/#4
Niestety obsługa plików video nie wygląda tak kolorowo. Telewizor radzi sobie doskonale z DivX, XviD, MPEG-4, ale schody zaczynają się przy próbach odtworzenia MKV. O ile sam obraz jest czytany bez problemów (sprawdzane na trzech różnych filmach), to zwykle brakowało dźwięku. Wszystko za sprawą ścieżek DTS będących najczęstszym formatem kodowania audio w plikach MKV. Pół biedy, jeśli w pliku zawarto więcej niż jedną ścieżkę audio. Możemy w opcjach ustawić odtwarzanie zastępczej, ale jesteśmy wtedy z reguły skazani na słuchanie niemieckiego lub francuskiego dubbingu. Istnieje oczywiście rozwiązanie z tej sytuacji – jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na dysku, możemy przekodować dźwięk na AC3. Trzeba to jednak odczytać jako poważny minus dla LG.
Napisy to kolejna z pięt Achillesowych odbiornika (mamy na razie dwie w tym punkcie, więc z genetycznego punktu widzenia – nie jest źle). Jeśli zamierzamy oglądać film bez lektora, najlepiej zapisać wcześniej napisy w rozszerzeniu SRT. Nie wszystkie pliki TXT są obsługiwane. Na pocieszenie dodam, że podobnie jak w przypadku ścieżek dźwiękowych, jeśli dysponujemy większą ilością plików tekstowych, możemy żonglować nimi z poziomu menu.

1. Strumieniowanie filmów z DS210j działa dobrze (divx, xvid w AVI - bez problemu), MKV - niektóre działają, pliki fullhd o wielkości nawet 18GB (w dodatku 3D - SBS [Side By Side]) nie stanowią problemu, ale... w wielu nie działa dźwięk. Testowałem 2 filmy z napisami w TXT - napisy nie działały, a na SRT poszły.
2. Próbowałem również odtwarzać filmy z pedrive'a - sytuacja z audio i napisami podobna jak przy DLNA.
3. Odtwarzanie ww. plików z notebooka podłączonego po HDMI z TV - bez żadnych problemów.
4. Lada dzień powinien przyjść darmowy: odtwarzacz Blu-ray 3D BD 660 - i myślę, wtedy DLNA będzie działać bez zastrzeżeń (tzn. bez problemów z dźwiękiem i napisami).

Synology i miniDLNA
Natomiast wracając do postu kolegi kelcon, to paczka SPK z miniDLNA dla serwera Synology jest do pobrania np. tutaj:
pvr.unzureichende.info/dl/synology/ (są to paczki dla serwerów Synology z procesorem Kirkwood)
Jeszcze nie testowałem działania - póki co:
a) zainstalowałem na DS210j,
b) wyłączyłem (nie wiem czy konieczne) domyślne DLNA od Synology (tzw. serwer multimediów)
c) musiałem wyedytować plik minidlna.conf, a konkretnie odkomentowałem 2gą linię i wskazałem lokalizację plików video:
# some download share
media_dir=/volume1/video
d) dopiero teraz aplikacja miniDLNA pozwoliła się uruchomić.
 
Ostatnia edycja:
Do góry