Dbanie o nowego LG 65C1 oraz kalibracja

Kamil123

New member
Cześć, zakupiłem właśnie LG 65C1 i chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników oledów w jaki sposób dbają o swoje tv. Czytałem o czyszczeniu matrycy, ustawień jasności logo etc.
TV używany będzie głównie do serwisów streamingowych, czy istnieją jakieś wstępne "uniwersalne" (na tyle, na ile to możliwe) instrukcje do samodzielnej kalibracji? Oraz czy warto skorzystać z usługi kalibracji ze znanej strony skal-----tv w cenie 790zł?

Dziękuję za odpowiedzi ;)
 

VitoCx

Member
Tv sam przeprowadza odświeżanie pikseli po dłuższej pracy, ale raz na miesiąc rób dodatkowo ręcznie (info od producenta). Włącz przesunięcie obrazu a luminacje obrazu zrób na wysoka. Jeśli nie będziesz katował tv serwisami informacyjnymi to nie masz co się martwić. Kalibrację profesjonalna polecam zrobić, natomiast jeśli szkoda Ci kasy to tez nie będzie złe, bo tryb filmmaker sam w sobie daje dobre parametry obrazu. Gratuluje zakupu
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam ten sam tv i również zastanawiam się nad tą kalibracją. Najbardziej zależy mi na wyciągnięciu większej ilości detali z ciemnych obszarów.

VitoCx - też użytkujesz oleda LG i robiłeś może kalibrację?

Póki co jeszcze się zastanawiam, ponieważ jednak jest to pewien koszt, a nie wiem czy nie będę swojego reklamował z tytułu lekkiego zafarbu z lewej strony ekranu.
 

VitoCx

Member
Ja robiłem w moim CX i różnica jest zauważalna. Natomiast jeśli masz reklamować to nie ma to teraz sensu bo w przypadku wymiany matrycy zrobić trzeba i tak nowa kalibrację.
Kalibracja ma na celu odzwierciedlenie obrazu w taki sposób, aby był jak najbardziej zbliżony do tego jak widział go reżyser. Przy normalnym użytkowaniu dla osoby, która nie przykłada wielkiej wagi do szczegółów nie jest ona konieczna.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja robiłem w moim CX i różnica jest zauważalna. Natomiast jeśli masz reklamować to nie ma to teraz sensu bo w przypadku wymiany matrycy zrobić trzeba i tak nowa kalibrację.
Kalibracja ma na celu odzwierciedlenie obrazu w taki sposób, aby był jak najbardziej zbliżony do tego jak widział go reżyser. Przy normalnym użytkowaniu dla osoby, która nie przykłada wielkiej wagi do szczegółów nie jest ona konieczna.

A jakbyś ocenił właśnie ten aspekt wyciągnięcia detali z ciemnych scen?
Miałem CX, ale bardzo krótko, właśnie na reklamacji został wymieniony na obecny C1. I tak jak oglądałem sporo filmów z kilku ostatnich modeli serii C (C9, CX i C1), to właśnie wydaje mi się, że w C1 najmocniej to skiepścili. Jakoś C9 i CX lepiej wyglądają pod tym kątem. Na C1 najmocniej widać niestety tzw. "black crush".
 

VitoCx

Member
Te matryce są porównywalne na tyle, ze ja tam większych różnic nie dostrzegam. Przewagę widać dopiero w panelach EVO ale nie w kontekście czerni, tylko nasycenia i jasności.
 
Do góry