DAC do Denon PMA 1510AE

kaziu106

Member
Po wymianie wzmacniacza na Denona PMA 1510AE pooowoli zbieram fundusze na wymianę daca ( pewnie za kilka miesięcy...choć kto wie może wcześniej ). Większość z forumowiczów wie ale dla tych którzy nie wiedzą mój system stereo składa się z:
- wzmacniacz Denon PMA 1510AE
- kolumny Pylon Pearl 25
- dac Fio do3
- blu ray LG
- tuner Denon TU 1500RD
Kabel rca od blu raya do wzmaka Wirewold Luna 7.
Kable głosnikowe - zwykłe głośnikowe miedziane kable za ok. 5 zł. za metr.
Czego oczekuję od nowego daca:
- zachowania kultury w wysokich tonach
- troszkę napełnienia i ocieplenia średnicy
- niższego zejścia w niskich tonach
- nie pokazywania brudów w muzyce w skompresowanych plikach
- polepszenie stereofonii i polepszenie lokalizacji źródeł pozornych na scenie
Wiem, że elementem, który chyba najbardziej wpływa na dźwięk są kolumny ale na ich wymianę przyjdzie czas później- ok. 2 lat ( wiadomo fundusze...tak samo jak na kable głośnikowe, które zostaną wymienione przy okazji remontu salonu i podłogi...czyli kilka lat ) Na razie udało mi się kupić wzmak, który mi odpowiada i następnym krokiem będzie dac, a później kolumny więc dlatego pytanie o daca. Budżet jaki zamierzam przeznaczyć to do ok. 2000 PLN. Brałem pod uwagę nw. ( UŻYWANE )
- Arcam rDac + zasilacz Tomanek lub Teddy Pardo
- Atoll Dac 100
- Moon 100D Dac + zasilacz Tomanek
- Marantz NA 7004 ( odtwarzacz sieciowy, który jest automatycznie daciem ).
- Rega DAC
Pytanie jest takie czy ww. daci poprawią dźwięk w moim systemie ( w porównaniu do daca Fio D03 ) i spełnią moje oczekiwania czy lepiej wstrzymać się i za kilkanaście miesięcy kupić CD Denona DCD 1520, który mam nadzieję stanieje wtedy do ok. 2000 PLN. No chyba, że macie inne propozycję??? Pozdro!!!
 
Ostatnia edycja:

kaziu106

Member
Do listy dorzucę jeszcze
Audiolab M-DAC
Matrix Mini-i DAC ( ponoć dodaje tego ciepełka )
I chyba ostatni typ fakt, ze tu trzeba dołożyć parę groszy...pytanie czy warto do Hegel HD 20???
 
Ostatnia edycja:

fazer58

Member
Bez reklam
"kaziu106", ja tak czysto teoretycznie. Z tego co mi wychodzi,to masz wzmak za prawie 5000,szukasz do tego DAC za prawie tyle samo, a kolumny masz za 1500 zł. Otóż, nic nie poprawisz w systemie,dopóki nie zmienisz kolumn. Masz wzmak,dobierz do niego godne kolumny,a później może być DAC,wtedy może zostac nawet ten blu ray.Jednak na nic te zabiegi,jeżeli akustyka pomieszczenia nie spełni podstawowych norm. Pewnie,że możesz powiedzieć,kupiłem inny DAC i jest lepiej,ale na ile lepiej? Jeżeli kupisz kolumny,które nowe kosztują w granicach ceny wzmacniacza,to odczujesz znaczną poprawę brzmienia i będziesz wiedział w którym kierunku iść dalej.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czego oczekuję od nowego daca:
- zachowania kultury w wysokich tonach
- troszkę napełnienia i ocieplenia średnicy
- niższego zejścia w niskich tonach
- nie pokazywania brudów w muzyce w skompresowanych plikach
- polepszenie stereofonii i polepszenie lokalizacji źródeł pozornych na scenie

Głównym elementem DAC'a jest kość(układ scalony) i to w dużym stopniu od niej zależy jakość dźwięku .Gdyby tak polecieć po skrótach - jeżeli wysokie tony to Wolfson ,bas Burr Brown(T.I) ,przestrzeń - Cirrus Logic

Obecnie 99% przetworników to konstrukcje typu sigma-delta (przetworniki 1 bitowe) wynika to z ceny, ponieważ producentom układów scalonych łatwiej jest zbudować mniej dokładny przetwornik o wyższej częstotliwości próbkowania ,niż bardzo dokładny przetwornik o mniejszej częstotliwości
Pod względem jakości dźwięku niedoścignione są przetworniki wielobitowe ,które pod względem naturalności , dokładności i wierności odtwarzania są bezkonkurencyjne ,niestety dość skomplikowana budowa odbija się na cenie

Zwróć uwagę na DAC 15.2 - Music Hall zbudowany na kultowym PCM 1796 ,ładny wygląd i ładny dźwięk
 

kaziu106

Member
"kaziu106", ja tak czysto teoretycznie. Z tego co mi wychodzi,to masz wzmak za prawie 5000,szukasz do tego DAC za prawie tyle samo, a kolumny masz za 1500 zł. Otóż, nic nie poprawisz w systemie,dopóki nie zmienisz kolumn. Masz wzmak,dobierz do niego godne kolumny,a później może być DAC,wtedy może zostac nawet ten blu ray.Jednak na nic te zabiegi,jeżeli akustyka pomieszczenia nie spełni podstawowych norm. Pewnie,że możesz powiedzieć,kupiłem inny DAC i jest lepiej,ale na ile lepiej? Jeżeli kupisz kolumny,które nowe kosztują w granicach ceny wzmacniacza,to odczujesz znaczną poprawę brzmienia i będziesz wiedział w którym kierunku iść dalej.
Ja chcę iść inną droga. Właśnie przez to, że akustyka u mnie jest taka sobie to kolumny zostawiam na koniec. Co do daca to nie szukam takiego za 5000 tylko do ok. 2000 gdyż chce kupić używany ( najlepiej na gwarancji ). Co do kolumn Pylon Pearl 25 to pomimo, ze kosztowały tylko 1500 to dźwięk jaki produkują w tej cenie jest fajny. Na pewno są muzykalne i nie meczące w odsłuchu. ( jedynie brakuje mi w nich obecności niższego basu...ale być może to po troszku wina akustyki ale w pewnej mierze pewnie także kolumn ). Dobierając sprzęt w takiej, a nie innej kolejności sugeruję się tym, iż znam już trochę brzmienie moich kolumn i teraz szukam innych elementów toru audio, które zagrają pod moje ucho. Wzmacniacz już mam, dac mam nadzieję nabędę w niedalekiej przyszłości, a kolumny na końcu bo wtedy wiem, że będę miał elektronikę taką jaką chcę, a na deser będą kolumny, które pozwolą tej elektronice pokazać swoje możliwości i które będę mógł dobrać pod swoje brzmienie na posiadanej elektronice. Tak jak Piszesz, że pewnie lepsze brzmienie będzie z kolumn za ok. 5000 i dla tego na takie będę po kupnie daca zbierał fundusze gdyż w tej chwili nie stać mnie na zakup w kolumn w takiej kwocie, a wiem, że kompromis w zakupie kolumn może mieć negatywne skutki ( oczywiście w danym max przedziale cenowym dla każdej osoby bedzie to inny pułap..dla mnie max to ok. 5000, dla kogoś 2000, a dla kogoś 300 000 zł. ) dlatego teraz posiadam względnie tanie Pylony, które i tak zaskoczyły mnie swoim graniem w tej cenie, a na droższe przyjdzie jeszcze czas ;-) Pozdrawiam ;-)
 
Do góry