Czy Samsung przejdzie do produkcji dużych paneli OLED ? QD-OLED na horyzoncie ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czy Samsung przejdzie do produkcji dużych paneli OLED ? QD-OLED na horyzoncie ?


005__MG_5675.jpg


Czy Samsung przejdzie do produkcji dużych paneli OLED?
Samsung mógłby przygotowywać się do zainicjowania tak zwanego „Projektu C” - planu, który przewidywałby inwestycje w duże panele OLED do telewizorów. Czy to może oznaczać zmianę strategii telewizyjnej Samsunga? Wynika to z anonimowego źródła, które rozmawiało z technologiczną platformą informacyjną Korei Południowej, The Elec, mówiąc: „Samsung Display może otworzyć komitet obrad inwestycyjnych już w tym miesiącu, czas podjąć decyzję”.
Źródło dodało: „Decyzja powinna zostać podjęta najpóźniej do końca sierpnia”, dotycząca początkowych faz inwestycji.

Rezultatem tego będzie konwersja fabryki Samsunga L8 Asan 1 w prowincji Chungcheong w Korei Południowej z obecnej produkcji LCD na większą produkcję OLED. Konwersja może rozpocząć się do trzeciego kwartału tego roku i wiązać się będzie z dodaniem sprzętu japońskiej firmy Canon Tokki na początku 2020 r. Data luty 2020 r. została potwierdzona przez źródło bliskie specjalistycznej japońskiej firmie, która ma niemal monopol na sprzęt wymagany do produkcji paneli OLED.
Źródło dodało: „Sprzęt fazy 2 prawdopodobnie wejdą w lutym 2021 r.”

Nie jest jasne, czy bieżące problemy eksportowe między tymi dwoma krajami wpłynęłyby na skalę czasową tego planu, jeśli będzie on kontynuowany. Kolejne źródło wskazało, że masowa produkcja wydaje się planowana na czerwiec 2020 r. I że jeśli cała pojemność LCD zostanie przekształcona w OLED, miesięczna wydajność panelu wyniesie 120 000 sztuk
Niedawno ogłoszono również, że Samsung skontaktował się z jednym z głównych dostawców LG. YAS, na sprzęt do produkcji paneli i pomoc techniczną około dwa miesiące temu. Wszystko to wydaje się wskazywać, że firma przygotowuje się do projektu.

Czy to potencjalne przejście do produkcji OLED może świadczyć o planach Samsunga, by rozwijać się dzięki hybrydowej technologii OLED Quantum Dot (QD), którą opracowywał?
Panele QD-OLED są produkowane z architekturą Top Emission z konwersją kolorów QD, która pozwala na większą czystość kolorów, jednak jednym z zgłaszanych problemów była niska wydajność konwersji kolorów. Samsung Display stosuje teraz drukowanie atramentowe w celu rozwiązania problemu.

Firma LG korzysta z architektury emisji dolnej, która nie wdraża QD, a profesjonalista z branży OLED stwierdził: „Samsung ma przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o duże OLED, zwłaszcza w porównaniu z LG, ale większe panele OLED są w rzeczywistości łatwiejsze w produkcji."
Inne problemy dotyczą problemów związanych z przesunięciem kolorów, gdy kąty widzenia przesuną się poza środek. Zazwyczaj pojawiało się to w mniejszych panelach OLED przeznaczonych na smartfony i tablety, i jako taki efekt jest łagodzony przez małe odległości oglądania.
Jednak odległości oglądania telewizji są większe i większa część widowni będzie patrzeć poza centrum, więc problem się pogorszy. Rozwiązanie Samsung Display polega na dodaniu rozpraszaczy do QD w celu zwiększenia stabilności kolorów.
Tak więc, jeśli doniesienia o zbliżających się inwestycjach są prawdziwe, południowokoreański gigant elektroniczny musi poczuć, że rozwiązał te problemy na tyle, aby przejść do następnego etapu produkcji.
Źródło: en.thelec.kr.
Źródło obrazu: Business Korea
Źródło avforums
 
Do góry